İyi bir dizi senaryosu nasıl yazılır?


 

Evet sevgili okuyucularım, dün gece üşenmedim sizler için araştırdım inceledim, okudum, dinledim, izledim. En sonunda, tutması garanti bir dizinin senaryosu nasıl yazılır öğrendim. Şimdi size bunu anlatacağım. Böylece siz de benzer senaryolar yazarak deve yüküyle para kazanacaksınız. Tabire dikkat!

Öncelikle senarist nasıl olur sorusu üzerinde durayım:

Mutlaka boynunuza atkı takacaksınız. Kıyafetiniz ne olursa olsun boynunuzdan atkı eksik olmayacak. Sizi filozof gibi gösterecek bir gözlükle bu kombinasyonu tamamlamalısınız.

Yazılarınızı mutlaka daktiloyla yazacaksınız. Bu nedenle eskiciden bir daktilo edinin. Yenisini almak pahalı olabilir. Kalem ve bilgisayar bu iş için uygun değil. Mutlaka daktilo olmalı.

Senaryoyu yazarken mutlaka eve kapanacaksınız. Telefonunuzu da kapatarak ilham perinizle baş başa kalacaksınız.

Şimdi iyi bir senaryonun özelliklerine geçelim:

NOT: Burada yazılanların gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur! Tabi yersen:)

Öncelikle zengin bir ailenin hikâyesini anlatmalısınız. Felanoğulları şeklinde afilli bir isim de buldunuz mu tamamdır. Ayrıca ucundan bucağından doğuyla da bağlantısı olmalı bu ailenin. Bir de çok iyi saklanan aile sırrı uydurmalısınız bu aile için.

Aman dikkat: Bu aile dışarıdan ne kadar temiz ve asil görünüyorsa içlerinde de bir o kadar pislik, iğrenç mahluklar olmalı. Başka türlü bizim milletimiz izlemez.

Üvey yengesiyle ilişki yaşayanlar, hizmetçi dâhil önüne gelen kadına asılanlar, aldatanlar, ihanet edenler, düzenbazlar mutlaka dizide bulunmalı. Ayrıca köşk, konak gibi bir yerde geçmeli olay. Ve olmazsa olmazlardan birisi “aşçı bahçıvanı bahçıvan şoförü şoför uşağı sonra hepsi uşağı…”

Ana karakterler arasında aşk üçgeni olmalı bir de. Hatta aşk dörtgeni, aşk beşgeni bile olabilir. Ama en az üçgen olmalı. Başka türlü bu aşkı kâğıda dökemezsiniz zaten. İki erkek arasında kalan kadın ya da iki kadın arasında kalan erkeği yazmaya başladınız mı gerisi gelir. Bunlar aralarında paslaşır dururlar işte.

Diğer yandan fakir ve saf bir genç kızınız olmalı. Artık ilk bölümde mi yaparsınız ilerleyen bölümlerde mi yaparsınız bilmem ama bu kıza bol bol tecavüz ettirin. Hatta bu sahneleri bir yolunu bulup ekranda da göstertin. Bizim halkımız gözüyle görmezse inanmaz.

Dizinin olmazsa olmazı olan esas oğlan akrabanızdan olsun. Bu çocuk ölümsüz olmalı çünkü akrabanızdır ve diziden çıkartırsanız size küser. Böylece hem akrabanızın işi görülmüş olur hem de siz o ölmediği için diziyi sezon sezon uzatırsınız.

Ha, bir de kötü kadın karakteri koymalısınız. Kendince değer yargıları olan ama bu değer yargıları hiçbir ahlak yasasıyla örtüşmeyen, meymenetsiz, mendebur, huysuz bir çirkef olmalı bu kadın. Bol bol da fakir kıza ve ailesine eziyet etmeli ki seyirci ağlayabilsin.

Aksiyon sahneleriyle, efektlerle filan uğraşılmasın. Film çekmiyoruz sonuçta. Aksiyon izlemek isteyen sinemaya gitsin arkadaş! Bu nedenle sık sık (burada 10-15 saniye bakışılacak) notunu ekleyin senaryoya. Bu bakışmaların arasına bol bol reklam alır yapımcılar. Böylece cebiniz dolup taşar, unutmayın.

Bir yolunu bulup hikâyeyi mafyaya, derin devlete ya da milletin değer verdiği bir insana değdirin. Mafyayı, devlete ihanet edenleri şirin gösterirken halkın sevdiği insanı aşağılayacak sahneler olsun dizide. Gözden düşürün, aşağılayın, dikkat ve tepki çekin.

Sezon finalleri için de birkaç öneri vereyim; şu bir türlü ölmeyen karakter var ya, hah işte onu her sezon sonu ölümcül bir olayla karşı karşıya bırakın. Mesela tank çiğnesin, paraşütsüz uçaktan atlasın, hiç yoktan üstüne roket düşsün. Yeni sezona başlayınca bir flash-back yaparsınız; eleman tank çiğnerken tankın arasına yuvarlanır, paraşütsüz atlarsa saman yığınının üstüne düşer, roket gelirken yer yarılır yerin içine girer filan kurtulur. Böylece akıllarda soru işareti kalmamış olur.

Elbette bu dizi de bir gün final yapacak.

Bu nedenle bir-iki final sahnesi bulunsun aklınızda. Mesela ana karakterlerden birisi çok para isteyebilir yapımcıdan. Siz de o elemandan intikam almak için oynadığı karakteri son bölümde çok iğrenç gösterirsiniz. Halkımız zaten dizide gördüklerine inanacağı için o insanı da iğrenç birisi olarak tanıyacaktır. Bu karakter dost bir halkı temsil ediyor olabilir, boş verin, onlara da hakaret ettiğinizi hiçe sayarak siz üzerinize düşeni yapın. Sizden nasıl para istermiş öğrensin!

Ya da üstüne roket düştüğü halde ölmeyen karakter, yanından geçen bir sineğin kanadından oluşan rüzgâr nedeniyle birden bire yere yığılsın. Kimse ne olduğunu anlamasın. İzleyicileri aptal yerine koyduğunuz için siz bıyık altından gülerken onlar sizin ne kadar büyük senarist olduğunuzu söylesin sağda solda.

Bakın ne kadar kolaymış değil mi?

Şimdi siz de buna benzer bir senaryoyu yazıp yapımcılara gönderin. Zaten yüzlerce kanal var birinden biri kabul edecektir. “Her kurtlu fasulyenin bir kör alıcısı olduğunu” unutmayın.

Haydi kolay gelsin:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Artık Benimsin: RADA ABS CARBON 75CM PORSCHE DESIGN başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • deniz
  5 Şubat 2014 de 04:30

  Şimdilerde daha kolay sanırım 🙂 alıp bir Türk romanı, karakteri de hikayeyi de yere vurmak üstüne çıkıp çiğnemek zahmetsiz ve ağrısız. Kafası karışık, okumaktan aciz bir milletin bence ihtiyacı olan tek şey de bu. Acılı. Ağlamaklı. Düşündükçe sinirleniyorum bak şimdi. 🙂

  • cem
   5 Şubat 2014 de 13:55

   İzleyenler düşünsün ne diyeyim:)

 • Ali Can
  25 Eylül 2014 de 13:19

  ben böyle güzel bi yazıyı nasıl atladım acaba???? :)))

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.