İyi bir liderin özellikleri


 

Çocukları çok severim. Ne zaman ne yapacaklarını ne söyleyeceklerini kestirmek zor olur. Bu yüzden “çocuktan al haberi” deriz. Her şeyi olduğu gibi çarpıtmadan aktarıverirler.

Sanırım kalbimiz, aklımız ve bedenimiz sadece çocukken ortaklaşa çalışıyorlar. Sonrasında hepsi kendi başına takılmaya başlıyor.

Bir de hayal güçleri, hayatın gerçekleri tarafından sınırlandırılmadığı için her şeyi mümkün sanırlar. Korkmayıp denedikleri için de genellikle başarılı olurlar.

Sözü nereye getirecektim ben?

Heh, tamam hatırladım:)

Dün öğrencilerimle Hayat Bilgisi dersinde iyi bir liderin özellikleri üzerine konuştuk. Ben liderin ne olduğunu bile bilmezler diye düşünürken onlar liderin özelliklerinin çoğunu saydılar bile. Birkaç tanesini de ipuçlarıyla buldurunca aşağıdaki listeyi elde ettik. Ben de bunu bloğumda paylaşayım istedim.

Elbette bu listede bütün özellikler yok. Ama bize çocuk gözünden bir liderin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini gösterebilir. Sonra da “lider” gözüyle baktığımız insanları bu maddelerle değerlendirip bir sonuca ulaşabiliriz.

-Akıllı olmak

-Çalışkan olmak

-Yardımsever olmak

-İyi bir insan olmak

-İnsanları idare etmeyi bilmek

-Güler yüzlü olmak

-Yalan söylememek

-Peşindekilere sahip çıkmak

-Yol gösterici olmak

-Cesur olmak

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Hepimiz psikopatız! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • Şişli Kombi Servisi
    1 Ocak 2016 de 15:20

    Tam aradığım bir yazıydı.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.