Java Günlükleri: Başlangıç


Bu sene kendimi geliştirme adına bir şeyler yapmaya karar vereli 2 ay oluyor. Ama bu sürede elle tutulur bir gelişme olmadı. Saz kursuna gideyim dedim saz istediler. Onu da alamadığım için erteledim.

Son olarak ya bir yabancı dil öğreneyim ya da kod yazmayı öğreneyim dedim. Yabancı dili seçsem daha iyiymiş ama ben kalkıp kod yazmayı seçtim. Sonra da android için uygulama geliştirmenin anahtarı olan java dilinin üzerine yoğunlaştım.

Sonradan öğrendim ki kodlar arasında en zor olanı java’ymış. Ben zaten bulurum böyle şeyleri. Gider en zoruna el atarım.

Neyse, başlamış bulundum artık. Başlamak bitirmenin yarısıysa geriye diğer yarı kalmış demektir:)

Üç gündür her işimi bıraktım java dersleri dinliyorum. Kendimce yazmaya çalışıyorum. Kolay olmayacağını, uzun süreceğini biliyorum. Anadilimizi bile iki üç senede anca öğreniyoruz. Ama kararlıyım. Kafamdaki uygulama fikirlerinden en az bir tanesini yazıp Google play’e koyacağım Allah’ın izniyle.

Para kazanmak gibi bir derdim yok. Beni hırslandıran şey, lise 1 öğrencisinin bu dili çözerek uygulama yazabiliyor olması. Çünkü ben yıllardır internet ve bilgisayarla haşır neşirim. Ama hiç kod öğrenmeye çalışmamıştım.

Boşa geçen yıllarıma acıyorum.

***

Gündem karman çorman…

Hayat fena değil…

Aklımdayken söyleyeyim; okulumuzun bilgisayar odasını elden geçirip sinevizyon odası şeklinde dizayn ettik. Emeği geçenlere buradan teşekkür ediyorum.

Doğu’da yapmıştık burada neden yapmayalım dedim. Sonuca ulaştık elhamdülillah.

Bunu da buradan bildirmiş olayım:)

***

Bu aralar bloga yeni şeyler yazamadım ama sebebi bu dersleri dinliyor oluşum.

Zor ama zevkli. İnşallah çabuk sıkılmam. Sömestr tatiline kadar minik de olsa bir uygulama yazabilmeyi istiyorum.

Gelişmelerden haberdar ederim.

Yarısı yazılmış ve kafamda yazılmak için sıra bekleyen yazılara sesleniyorum.

Fırsat bulursam sizi de yazacağım. Üzülmeyin:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Kişisel Gündemim başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • Halil İbrahim
  26 Kasım 2014 de 08:45

  Yazdığınız Uygulamanın ilk kullanıcısı biz olmak isteriz. İnsan İstedikten sonra başaramayacağı şey yoktur. Yeterki insan istesin.

 • bilgfildiz
  26 Kasım 2014 de 10:15

  Allah kolaylık versin (: eclipse android vs. sıkıntılı işler. sırf eclipse i çözmek bile mesele.

 • Tufan Tepedelen
  29 Kasım 2014 de 16:06

  Selam,

  Ben bilgisayar programcısıyım. Emin olun yazılım dilleri arasında en zoru -öyle bir şey varsa tabii- Java değil. Hatta gereksiz bir şekilde İngilizce terim kullanmam gerekirse son derece developer-friendly bir dildir. Kendinizi çok zor diye şartlamayın, öğrenme sürecinizi olumsuz etkileyebilir. Ama evet başlarda biraz zorlayabilir de.

  Bir de Java’nın Android için kullanılışı klasik Java’dan biraz daha farklı. Nasıl başladınız bilmiyorum ama direkt Android’e yönelik Java’dan başlamanızı tavsiye etmem.

  Teşekkürler,
  Tufan

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.