Kadına Şiddet ve Çocuk Gelinler


 

Birkaç gündür elimde olmayan sebepler yüzünden yeni yazı ekleyemedim. Bunun için okuyucularımdan özür diliyorum ve bu haftanın gündemle alakalı yazısına başlıyorum.

İnsanı mahlûkatın en şereflisi olarak yaratan Rabbimiz bir Müslümanın yaşama hakkı başta olmak üzere bütün haklarını diğer Müslümanlara haram kılmıştır. Hele hele erkekle karşılaştırıldığında fiziksel olarak daha aciz durumda olan kadının hakları asla erkeğe helal değildir.

Bu ne demektir?

Yani, ömrü boyunca hiçbir kadına, hatta ve hatta hiçbir canlıya el kaldırmamış olan Peygamberimiz kendi dönemine kadar ikinci sınıf bir varlık olarak görülen kadınları adeta yerden alıp baş tacı haline getirmiştir.

“Cennet anaların ayakları altındadır” hadis-i şerifi anne rolüyle, “Sizin en hayırlınız, kadınlarınıza karşı en iyi olanlarınızdır” hadis-i şerifi de eş rolüyle kadınları baş tacı ettiğinin göstergelerindendir.

Hal böyle olunca; dinimiz asla erkeklere emanet edilen kadınlara şiddeti hoş görmez. Böyle bir davranış İslamiyet’le bağdaştırılamaz.

“Kadınlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onlara vurmayın ve onları kötülemeyin”  emriyle cahiliye devrindeki Ebu Cehiller gibi gücü yettiği için kadınlara zulmedenleri kesin bir dille uyaran Efendimiz kadınlardan gelen olumsuz durumlara sabredilmesini tavsiye eder.

Problemler karşısında eşler, öncelikle boşanmayı değil daha çok ailenin devamını sağlayıcı çözümler bulmalıdır. Ancak eğer evlilik artık çekilemez bir hal alırsa, çocukları ve kadını ciddi manada olumsuz etkiliyorsa o zaman boşanmaya son çare olarak başvurulmalıdır. Çünkü boşanmak, Allah’ın en sevmediği helallerdendir.

Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim; tv ve internet sayesinde öyle tuhaf kadınlar görüyorum ki, bu insanları sadece bu yollarla gösterip başımıza bela etmediği için Rabbimize şükrediyorum:)

Diğer değinmek istediğim konu olan çocuk gelinler (ya da son zamanların meşhur tabiriyle “pedofili”) gerçekten çok hassas bir konudur. İslami yönünü karıştırmayacağım çünkü benim yetkim dışına çıkan bir konudur.

Ancak asıl söylemek istediğim şu: Kendi sınıfımızda “sürekli devamsız” öğrenciler olduğunda alan taramasına çıkıp çocukları bulmaya çalışırız. Bu esnada sık sık evli ya da nişanlı öğrencilerle karşılaşırız. Tabi ki bu öğrencilerin %99.9’u kız öğrencilerdir. Okul çağı gelince bu öğrenciler çeşitli bahaneler ileri sürülerek aileleri tarafından okula gönderilmezler. Öğretmen bunu tespit ettiğinde aileyi uyarır, cezası olduğunu söyler ve tutanak tutar. Olay zincirleme olarak üst kademelere iletilir ancak üst kademeler olayın üstüne eğilip aileyi ikna etmezse yapılacak bir şey kalmaz. Böyle böyle yıllar geçer ve çocuk 14-15 yaşına gelince en iyi başlığı veren birisine nişanlanır ya da hemen evlendirilir.

Ülkemizde 18 yaş bireyin reşit olarak kabul edilme yaşıdır ve bunun altındaki evlilikler yasaklanmıştır. Eğer bu konuda herkes üzerine düşeni yapmazsa yıllarca bu konu tartışılmaya devam eder. Eğer yasalar bunu yasakladıysa gereken yapılmalıdır.

Ayrıca “çocuk gelin” gibi masum isimler yerine bu tarz olaylara pedofili denilmeli ve olaylar bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Pedofilinin ne olduğunu söyleyip yazıma noktayı koymak istiyorum: yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlığa pedofili denir.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Dershaneler kapanacak mı? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

  • Ali Can
    8 Aralık 2013 de 20:11

    Kısa ve öz olarak olayı anlatmışsınız. Teşekkürler

  • deniz
    5 Şubat 2014 de 04:18

    Pedofili yani sübyancılık. Eklemek istediğim tek bir şey var. ”Bu senin değil, ülkemin ayıbı. Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk…”

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.