Kafama takılan sorular


 

Hani Dr. Oetker’in reklamında çocuk sorular soruyor ya:

-bu yumurtalardan hangisi daha büyük?

-kabartma tozu pastayı ne kadar kabartır?

-krema nasıl böyle güzel kokar?

-babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?

İşte onlara benzer, cevaplarını bilemediğim sorular birikti kafamda. Ben de buraya yazayım, belki cevabı bilen vardır diye düşündüm. Eğer aşağıdaki sorulardan birisinin cevabını biliyorsanız lütfen yorum bölümüne yazın:)

-İzlediğim bütün polisiye dizilerde polisler kanıtların üzerine parmak izleri çıkmasın diye muayene eldiveni kullanıyorlar. Birçok olayı da kanıtların üzerindeki parmak izleriyle çözüyorlar. İyi de arkadaş, bu eldiven eğer parmak izine engel oluyorsa neden suçlular marketlerde üç-beş liraya satılan bu eldivenden kullanmayı akıl etmiyor?

-Lisedeki kimya derslerinden bildiğim kadarıyla alkolün bir sürü çeşidi var. Etil, metil, propil alkol gibi. Şişelenerek satılan alkol bildiğim kadarıyla etil alkol. Diğerleri içildiğinde zehirliyor. Peki, meyvelerin içindeki miligram düzeyindeki alkoller hangi türe giriyor? Ve meyvelerin içindeki bu alkol fazla alınırsa sarhoş eder mi? Haram mıdır, caiz midir?

-Bir çocukta bilinç ne zaman oluşmaya başlıyor? Diğer bir deyişle; bir insan geriye doğru bir flash-back yapsa kaç yaşına kadarki olayları hatırlayabilir?

-Bir meslek nasıl sona erdirilir? Yok, bu soru tam anlaşılır değil. Şöyle sorayım en iyisi; bir insan emekli olmaya nasıl karar verir? Ne olur da “tamam ben artık emekli olmalıyım” der? Ve giderayak ne yapar? Sessizce gider mi? Yoksa ses getiren bir şey mi yapar?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki İyi bir dizi senaryosu nasıl yazılır? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • Reyhan
    14 Aralık 2013 de 23:36

    3. soruna cevaben: Şimdi benim bildiğim kadarıyla ortalama 3-3.5 yaş’a kadar hatırlayabiliyor.Tabi ki bireysel farklılıklar olabilir,zeka seviyesi,vs. Ondan öncesi için de belki anlık hatırlamalar olabilyor.
    4. soruna cevaben: Kişiye göre değişir 🙂 Türkiye’de “artık çalışmaktan yoruldum,yıllarca çalıştım,çocukları okuttum,artık dinleneyim” niyetiyle emeklilik kararı alınıp, hemen peşindeki 1 yıl evde çok bunalmayla geçer 🙂 Babamdan biliyorum,bu yıl o niyetle emekli oldu,çok yorulmuş 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.