Kar tatilinde yapılabilecek en faydalı 3 şey


Son günlerde yaşadığımız elim olaydan ötürü bloga uğrayasım bile gelmiyordu. Gencecik bir fidanımız bir cani tarafından feci bir şekilde öldürüldü. Yaşanan olayın şiddeti bir çoğumuzun hayal dünyasına bile sığmayacak derecede iğrenç.

Bu olayla ilgili o kadar çok şeyler konuşuldu ki, ağzı olan herkes öylesine yorumlar yaptı ki hayretler içinde kaldım. Bu nedenle olayı şiddetle kınayıp suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediğimi belirttikten sonra canların acıdığı şu günlerde gereksiz yorum yapanların çenelerini kapamalarını söyleyerek sözlerimi bitiriyorum.

Geçen hafta hepimize zor günler geçirten kar bu hafta da geri geldi. Karla birlikte kar tatilleri de kendini gösterdi. Özellikle öğrenci ve öğretmenlerin kar tatillerinde lüzumsuz zaman geçirmemeleri adına kendimce birkaç tavsiyede bulunacağım.

Aslında yapılabilecek sayısız aktivite var. Ancak ben içlerinden 3 tanesini seçip kısaca değinmek istiyorum. Faydası olması umuduyla…

 • Kar eğlenceleri yapın: Arkadaşlarınızla toplanıp kar topu oynamak, kömür-havuç-süpürge ile yapılan kardanadamlar yerine sıradanlığın dışına çıkıp sanat eseri niteliğinde kardanadamlar yapmak, kendi kızağını ellerinle yapıp yüksek yerlerden aşağıya kaymak, karların üzerine uzanarak şekiller çizmek, kar-pekmez karışımından yemek gibi karla yapılabilecek çeşitli eğlencelerle tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Tabi bunları yaparken üzerimizi sıkı giymeyi unutmayalım ki kış günü salya sümük gezmek zorunda kalmayalım. Karla oynamak bünyemizin güçlenmesine ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanmamıza katkıda bulunacaktır.
 • Kitap ya da blog okuyun: Biraz oynadık, kaydık, eğlendik ama üşümeye başladık. Hemen eve koşup kaloriferin ya da sobanın kenarına oturacağız ama elimize sıcak bir içecek ve kitap almayı unutmayacağız. Dışarısı buz keserken biz sıcacık evimizde, elimizdeki kitabın götürdüğü hayaller alemine doğru yolculuğa çıkabiliriz. Kitap okumak içinizden gelmediyse sosyal medyada zaman öldürmeyin. Açın beğendiğiniz bloglardan birkaçını, büyük emeklerle hazırlanmış yazılardan okuyun. Okuyun efendim, bol bol okuyun. Okumaktan zarar gelmez. Yeter ki bela okumayın.
 • Ailenizle zaman geçirin: Sıcacık çay, yanında çerez, bir de güzel bir film ya da hoş bir muhabbet konusu buldunuz mu değmeyin keyfinize. Ailenin kıymeti maalesef fazla anlaşılmıyor. Bu yüzden böyle fırsatları yakalamışken değerlendirin.

 

Farkındayım, bilmediğiniz, çok ilginç, ilk defa duyduğunuz tavsiyelerde bulunmadım. Bunları siz zaten biliyordunuz. Biliyordunuz ama uygulamıyordunuz. İnternet ve televizyonun saatlerimizi çalıp götürdüğü şu zamanda bu tarz faaliyetleri bilsek bile yapmıyoruz. En azından bir hatırlatma, bir uyandırma olsun diye yazmak istedim.

NOT: Gerek gündemdeki olay yüzünden beynimin uyuşması, gerek üzerime yüklenen okul idareciliğinin fırsat vermemesi, gerekse yazacağım konuları beynimde toparlayamamış olmam yüzünden yeni yazı yazamıyorum. Ancak blogdaki 300’e yakın yazı okunmayı bekliyor. Lütfen açın ve geçmişte yazılanlara göz atın. Pişman olmayacaksınız:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Müslümanlar, pokemonlar ve psyduck başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

7 yorum

 • Halil İbrahim
  18 Şubat 2015 de 10:38

  Bu Vahşetin durması için birinci görev Ana babalara ikinci önemli görevde Siz eğitimci,lere düşüyor. Daha Çok Çalışmak daha çok fedakarlık yapmak zorundayız. Kar eğlencelerine gelince biz kar eğlencesini yaşayamıyoruz yaşayanlara helal olsun bizde bu hasretle yanıp tutuşuyoruz. karın Sefası Size Cefası bize yapacak bir şey yok…

 • ekrem
  19 Şubat 2015 de 18:00

  üçüne de vakit ayırıyorum. güzel oluyor böyle tatiller

 • okuruz.net
  20 Şubat 2015 de 14:07

  hocam inadına yazmak lazım haykırmak lazım böyle olaylar bir daha yaşanmasın bence ülke olarak bu olayı kırılma noktası olarak görmekte fayda var.biz vazgeçersek herkes geçer düşer konu gündemden koruyamadağımız nice güzellikler bir hiç uğruna yok olur

 • ATAKAN ASLAN
  22 Şubat 2015 de 21:08

  sitenizde bulunan bütün paylaşımlar harika, teşekkürler 🙂

 • melike
  24 Şubat 2015 de 13:52

  O feci olay kimin aklında yer etmedi ki tek değilsiniz uzun süre bende yazamadım birşeyler. İnsanın morali bozukken içinden hiçbirşey gelmiyor. Kar tatilinde ise bana en çok uyan sıcak çay ve aile ile uhabbetti sanırım. Çünkü bu şekilde geçirdim. Paylaşım için teşekkürler.

 • Yasemin
  25 Şubat 2015 de 09:45

  Kar tatili ben yaşamadım hiç, malum İzmir de hiç kar yağmaz. O nedenle kar tatili olsaydı bizim zamanımızda kesinlikle kar topu oynar, kardan minik minik bebekler yapardım ben. Kardan adam demiyorum çünkü yağsa bile adam yapacak kadar yağmaz kar 🙂

 • Elanur
  29 Ağustos 2017 de 16:15

  Teşekkür ederiz hatirlattiginiz hocam emeğinize sağlık

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.