Kayıp Nesil


Bilmem siz de fark ettiniz mi?

1990 öncesi ve sonrası doğan iki nesil arasındaki anlayış ve kültür farklılığı daha önceki nesillerden kat kat fazla. Önce doğanlar sokakta ya da toprak üzerinde oynamayı, sağlıklı ve doğal besinler yemeyi, dostluğu, paylaşmayı, sevmeyi, bir şeye ulaşmak için gayret etmeyi bilen son nesildir bence.

Sonra doğanlar ise, cadde aralarında top koşturan, internet kafelerde sanal oyunlarla zaman öldüren, cips ve kolanın esiri olmuş, paylaşmanın ne olduğundan bîhaber, şüpheci ve her şeyin hazır olarak önüne konulmasından hoşlanan çağımızın -sözüm ona- gençliğini oluşturuyor.

İslami ve insani duygulardan uzak yetiştirildikleri için sürekli içlerindeki boşlukla yaşıyorlar ve o boşluğu doldurmak için önlerine çıkan her akıma kolayca kapılıyorlar. Komşu çocuklarından oluşan arkadaşlarıyla sokak oyunları oynamadıkları için paylaşmayı, güveni, insanlarla geçinmeyi de beceremiyorlar. Bu nedenle gerçek hayatta dost edinemiyor, asosyal bireyler olarak büyüyorlar. Gerçek hayatta yapamadıkları faaliyetleri ise sanal âlemde gerçekleştirmeye çalışıyorlar ve elde ettikleri sanal tatlarla kendilerini avutuyorlar.

Özellikle geçim sıkıntısı nedeniyle büyük şehirlere göçen ve sürekli çalışmak zorunda olan ailelerin çocukları, başta aile terbiyesi ve saygı olmak üzere birçok gerekli duygudan yoksun büyüyorlar. Kendileriyle çok fazla ilgilenen olmadığı için ya kötü kişilerin elinde oyuncak haline geliyorlar ya da cadde aralarında kaybolup gidiyorlar.

Ayrıca eğitim sistemimizin 2005 yılında bir anda kökten değiştirilmesi de adeta gençliğin ekmeğine yağ sürmüş, en azından ödevlerini yapmak için internet gibi büyük bir kaynağa sahip oldukları halde onu bile kullanmaktan aciz hale gelmişlerdir.

Gençliğin düştüğü bu boşluğu fark eden uyanık ve kötü niyetli kişiler ise fırsattan istifade ederek onları akımdan akıma sürüklemektedirler. Rock müzik, metalcilik, satanizm, emoluk, hip-hop, rap, DJ’lik, racon kesme, şiddet, saldırganlık, sanal savaş oyunları, futbol, chat gibi boş akımlarla saatlerce ve günlerce meşgul ettikleri taze beyinleri düşünmeyen, üretmeyen, sorgulamayan, suya kapılmış saman çöpü gibi yaşayan bireyler haline getirmektedirler.

Bir de son zamanlarda fark ettiğim bir şey var; özellikle İstanbul’da birbirine çok uzak iki kutup gençlik yetişiyor. Bir tarafta arka mahallelerde yaşayan, devlet okullarına giden, hiçbir amacı olmayan ve zamanını yukarıda saydığım şeylerle harcayan çoğunluk, diğer yanda özel okullarda okuyup zamanlarını amaçları doğrultusunda düzenleyen azınlık. Çok yakın zamanda bu iki kutup karşı karşıya gelecek ve aralarını bulacak bir orta grup da olmayacak.

Son söz olarak; bana göre gençliği bu halden kurtarıp normale çevirecek tek şey ise İslam terbiyesidir.

Saygılarımla…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki İade-i İtibar başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Etiketler:, ,
Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • greateast
  10 Mayıs 2012 de 19:10

  Katılıyorum ancak senin önerdiğin zor yol,kimi zaman meşakkatli.Her şeyin kolayca tüketildiği , gençlerin her şeyi kolayca kazandığı ve fırlatıp attığı bu zamanda zor yollara girecek cesaret hemen herkeste olmuyor.Olanlar zaten kurtarıyor kendini…Sağlıcakla 🙂

 • Reyhan
  7 Temmuz 2013 de 00:40

  İslam’dan o kadar uzakta yaşıyoruz ki?Genelde yaşayan kısmın yaşadığı da “sözde islam” oluyor maalesef.

 • Milena
  18 Eylül 2015 de 11:47

  Alınarak belirtmeliyim ki 91 nesliyim ve benim neslimden olanlar da 90dan öncesi tanımınıza uygun büyüdü. Size katılıyorum bir nesil var ki aynı yazdığınız kalıpta fakat 90dan sonrası diye genellemeniz biraz eksiklik bence. 91 ve 92 nesli de sokaklarda oyunlar oynayarak ve paylaşarak büyüdü. Saygılarımla efendim.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.