Kimin evi daha şahane?


Boşuna aptal kutusu denmiyor televizyona. Ne zaman “acaba?” diyerek kumandayı elime alsam ekrandan evimizin içine istem dışı rezalet dalgası akıveriyor. İzleyecek doğru düzgün bir program bulmak çöplükte para bulmak kadar zor.

İğrençliklerini bile bile herkesin izlediği evlenme programları, sadece vücutlarını değil evlilik içerisinde gizli kalması gereken sırlarını da sereserpe yayan kadınlarla dolu yarışma programları ve millet karnını doyuramazken moda denilerek berbat ötesi kılık kıyafetlerin gösterildiği moda programları daha zaplarken bile zehirlerini akıtıveriyor yuvamın içine. Sunucuların, jürilerin, seyircilerin yaptıkları ise üstüne tüy dikmek.

Hele o diziler yok mu o diziler… Onların ne durumda olduğunu siz benden daha iyi biliyorsunuz. Bazen merak ederdim kim izliyor bunları diye. Gördüm ki kendi çevremden de bir hayli izleyen var.

Bu programlardan rahatsız olmayıp ailecek izleyen, çocuğunun etkileneceğini bile bile onlara da izleten milyonlarca aile var ülkemizde. Kadın vücudu reyting uğruna harcanırken kimsenin kılı kıpırdamadığı gibi bu programları sapık, psikopat, ruh hastası yaratıkların da izleyeceği kimsenin aklının ucundan geçmiyor galiba.

İşte bu çöplük içinde denk geldikçe izlediğim, bazen yapılanları takdir ettiğim bir program Evim Şahane.

Özellikle Ermenek maden kazasında oğlunu kaybeden Recep dedenin evine yaptıklarıyla epey beğenimi kazandılar.

Ancak!

Bu programdaki bazı acayiplikler de kanalı değiştirmeme neden oluyor. Mesela dışses’in yaptığı yorumlar… “Ev o kadar iğrenç bir haldeydi ki biz olmasak burada yaşayanlar ne yapardı” gibisinden yorumlarıyla her defasında ağız dolusu küfretme isteğimi getirse de kendimi tutuyorum.

Be adam! İnsanların evlerini düzeltme imkanı olsa çok mu meraklı size boyun bükmeye? Ya da tavanı akan evlerde yaşam mücadelesi vermek yaşamımıza renk katan bir aktivite mi sanıyorsun? Her programın sonunda ev sahibini eviyle birlikte gömmek zorunda mısın? Programın mimarı Selim Bey ne kadar cana yakınsa bu dışses de o kadar irrite edici.

Anlamadığım bir diğer nokta, ev sahiplerine para verip aksesuar aldırıyorlar ancak her defasında ev-aksesuar uyumu o kadar güzel ki sanırsın herkes dekorasyon uzmanı. Sanırım bu noktada bizi kekliyorlar:)

Bir diğer nokta da hiç ihtiyacı olmayanların başvuru yapıp evlerine özel istekte bulunmaları. “Şurada şunu istiyorum burada bunu istiyorum” demeye başladılar mı değiştiriyorum kanalı. Öyle ya; başını sokacak bir evin varken böyle bir programda adın çıkmış, evini daha güzel yapacaklar. Bunlara şükretsene!

Binlerce evsiz, yurtsuz, can güvenliği olmayan veya kirada oturup kıt kanaat geçinenler varken sen bir eve sahipsin. Evin herhangi bir eksiği de yok. Daha neyin isteği bu? Komşuları toplayıp hava mı atacaksın?

Dedim ya, denk geldikçe izliyorum. Özellikle bizden daha aşağı insanları görüp halimize şükretmemizi sağlaması güzel oluyor.

Yazımı bitirirken bu çöplük içinde bulduğum pırlanta değerinde bir programdan da bahsetmezsem içim rahat etmez. O da Cem Seyman’ın CNN Turk’te çıkan Para Dedeiktifi programı. Saatini falan bilmiyorum ama rastlarsam hiç kanal değiştirmiyorum. Hele hele çocuklarımıza mutlaka izletmemiz gereken programlardan birisi bence.

Sizin de beğendiğiniz “kaliteli” programlar varsa lütfen yorum kısmına yazın.

Saygılarımla…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Kar tatilinde yapılabilecek en faydalı 3 şey başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

11 yorum

 • Halil İbrahim
  3 Mart 2015 de 10:44

  Güzel bir konu değinmişsiniz tebrik ederim. Tavsiye; Mehtap TV Cumartesi Akşamları çıkan Aile Rehberi, Irmak TV Çarşamba Akşamları Bizim Yuvamız bu programları izlemenizi tavsiye ederim tam aile programlarıdır.

 • Besparasiz Blog
  3 Mart 2015 de 12:07

  Ben gündüz evde olsamda tv izlemiyorum.Tv açıksa çizgifilm kanalı açıyorum.Akşamlarıda beni bağlayan çok birşey yok.Trt haber’de ömür dediğin diye bir program var.Tv tarihinde gelmiş geçmiş en kaliteli programlardan bana göre.O evlilik ,tarz programlarından bahsedip değer katmak istemiyorum,o kadar ki migdemi bulandırıyorlar..

 • Ünsal 19
  3 Mart 2015 de 15:48

  Genelde kapalı oluyor bizim evde televizyon. Zaten 5 yıldır yazlar hariç izleyemiyordum. Bu üni nin ara döneminde eve gittiğimde iyice soğumuş olduğumu fark ettim. Zaten evde de kardeşim de dahil kimse izlemiyor. Bende can sıkıntısından mecbur.

 • Operatör
  4 Mart 2015 de 01:12

  TV’ de pek program izlediğimi söyleyemem. Genelde ”denk gelirse” izliyorum. O da yatarken tv karşısında. 🙂 Aslında ben hep neşınıl cografik izlerim ama neyse. 😀

  Özetle genelde CNBCE ve e2 deki dizilere bakarım ve çıkarım. Yerli dizi hiç izlemem. Bi Leyla ile Mecnun vardı o da bitti. Onun dışında denk getirebilirsem tek tük teknoloji programlarına bakarım.

 • Vişnap
  4 Mart 2015 de 01:59

  Çok şükür tv beni esir almadı.Arada bir bakarım belli proglamlara dizi asla izlemiyorum zaman dilimi hem bana uygun olmuyor hem de konuları bana çok gerçek dışı geliyor.Güzel bir konuya değinmişsin.

 • okuruz_01
  9 Mart 2015 de 09:21

  valla imkanı olanlar için belgesel kanalları discovery, history, gibi seçenekler mükemmel yoksa da internetten yinede belgesel diyorum

 • mert özdemir
  9 Mart 2015 de 11:39

  gerçekten çok güzel bir makale olmuş 🙂

 • Nil
  9 Mart 2015 de 22:11

  Televizyon izlemeyi pek sevmiyorum nadir olarak bazı programları takip ediyorum denk gelirse.
  Gündüz kuşağı tam bir rezalet olduğunu düşünüyorum ve insanlar bu kadar boş zamanı bulup bu programlara nasıl vakit ayırdıklarını bilemiyorum.

 • ßusra
  13 Mart 2015 de 16:33

  Maalesef çok ama çok haklsn bir çok izlenmemesi gereken dizi vb. çocuklu ailelerin olduğu evlerde izleniyor ben daha ortaokula giden biri olarak bile dizi vb. şeyler izlemiyorken büyüklerin aldatmalı/evlenme progamı (eş aamıyanlarn bile)/insanları küçük duruma düşüren tv progamları izlemleri çok yanlş birde samanyolu vb. Alay ederler sanki evlenme progamları muhteşemmiş gibi

 • murat
  24 Mart 2015 de 18:49

  Sonuna kadar katılıyorum sana:) Kanal ismi vermeyeyim anlamışsınızdır 8 li bişey diğeride şov mov kanalı resmen yaşam emici oldular. Yaptıkları programlar ile.

 • yasmin
  5 Mayıs 2015 de 23:42

  Güzel bir konu ve doğru saptamalar. Özellikle Evim Şahane programı hakkında o dış sese bende kıl olmuyor değilim. Benim evime gelseler (ki şu an oturduğum ev tam daistedikleri gibi her yeri akan, her yeri böcekten geçilmeyen) aynı şey benim de başıma gelecek. İnsanlar tamam seviniyor ancak bir bakıma da küçük düşüyorlar. Hayrına yapmıyor ki adamlar reklamları oluyor reytingleri artıyor zaten

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.