Kış Uykusu-Zaman Geçiyor


Kış uykusu

Bazen insanoğlu da kış uykusuna yatsa diye düşünüyorum. Düşünsenize yaz boyu çalışıp çabalayacaksınız, karnınızı da tıka basa dolduracaksınız, sonbahara doğru sıcak bir sobanın etrafına kıvrılıp uyuyacaksınız.

Bunu okuyunca uykuyu çok sevenlerin gözlerinin parladığından eminim.

Hele her sabah erkenden işe gelip akşama kadar bir iş yapıyormuş gibi görünerek saatlerce internette “uykusuzluk” ve “çok çalışıyoruz” muhabbeti yapanların aklına kesin yatmıştır bu fikir.

Hele hele bu fikri duyunca içimizdeki ayıya doğru evrimleşenlerin ağzı kulaklarına varmıştır. Adamların tek eksikleri kış uykusuna yatmak zaten. Onu da başardılar mı artık vahşi doğadaki akrabalarının arasında fark edilmeden huzur içinde yaşayabileceklerdir.

Kış uykusu bence obezitenin de önüne geçer. Aylarca bir şey yiyip içmeden yatınca doğal bir şekilde bahara zayıf uyanır insan. Kilo alma korkusu olmadan yaz sonuna kadar istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Sonra ver elini soba kenarı…

Ama bir yönden de zararlı olur.

Öyle yüzsüzler var ki gözümüz baka baka parsayı topluyor. Bir de kış uykusuna yatsak deveyi hamuduyla götürürler. Uyandığımızda başka ülkenin vatandaşı haline gelmiş olmamız içten bile olmaz.

Allah’ım sen her şeyin hayırlısını bilip yapıyorsun.

*                                            *                                             *

Zaman geçiyor

Birisi size bir derdini açsa, bir üzüntüsünden bahsetse veya “canım acıyor” dese ilk olarak “üzülme kardeşim zamanla geçer” dersiniz.

Acaba gerçekten zamanla “geçer” mi?

Bence bu tarz durumlarda söylenecek en etkili söz “üzülme kardeşim çünkü zaman geçiyor” cümlesidir.

Atalarımız “zamanla geçer” deyimini bulurken kendi zamanlarını göz önüne almışlar kesin. Düşünsenize bir yerden bir yere haberlerin ulaşması aylar sürüyormuş. Adamların zamanı o kadar bol yani.

Şimdi öyle mi ya?

Kıyametin gölgesinin tepemize düştüğü şu günlerde dünya bayırdan yuvarlanmış teker gibi son hızda dönüyor. O da bıkmış üzerinde yaşanan berbat olaylardan. Bir an önce bitse de gitsem diye çabalıyor.

Bu yüzden arkadaşlarınızı uya(ndı)rmak için bu cümleyi kuruverin.

Eminim çoğu insan bu cümleden sonra gereksiz acılar için üzülmeyecek, gerekli acılara daha sabırlı yaklaşacak, herkes hayatını bir an önce yoluna koymaya çalışacaktır.

Öyle ya; zamanın her saniye aktığını fark etmek “ağızlardaki tadı kaçıran” ölümü hatırlatacak. Ölümü hatırlayınca da birçok acı hemencecik değersizleşiverecek.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki “Haltt” Ediyorum Ben başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • Elanur
    3 Eylül 2017 de 00:13

    Ölümden başka herşey yalan gelip geçici mi diyorsunuz hocam doğrudur ellerinize sağlık…

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.