Korku Filmi Neden İzlenir?


“Kaliteli bir korku filmi adrenalin salgılatır ki, bu da heyecan verir. İçerisinde bir gizem barındırması, sürükleyiciliği de korku filmleri seyretmemin bir başka nedeni” demiş birisi. Başlıktaki soruyu internette araştırırken rastladığım en mantıklı cevap buydu.

Yeraltı Canavarı filmlerini izlediğim çocukluk yıllarımdan beri nefret ederim korku filmlerinden. Hatta misafirlikteydik ve evimize dönerken sanki yer altından canavar çıkacakmış gibi korkup annemin sırtına binmiştim. Ah Anacığım, senin hakkın ödenmez!

Neyse konuyu fazla dağıtmadan devam edeyim.

Gerçekten bir insan niye korku filmi izler ki? Benim aklım almıyor bu konuyu.

Amaç adrenalinse bungee jumping ya da dağcılık bence daha mantıklı bir seçim.

Amaç gizem çözmekse gerilim ya da polisiye filmler izlenebilir.

Sürükleyici olduğu için izleniyorsa macera filmleri ne güne duruyor?

Ama derdiniz korkmaksa şunu diyeceğim; siz manyak mısınız? İnsan korku yaşamak için film izler mi ya?

Normalde korkulan şeyden uzak durulur. İnsan doğası bunu gerektirir. Mesela birisi evinizi arayıp sizi sürekli öldürmekle tehdit etse korkup savcılığa suç duyurusunda bulunursunuz. O korku sizde bağımlılık yapmaz.

Ama filmler bağımlı yapıyor insanları. Diğer filmler zevk vermemeye başlıyor. Korkmak için grup halinde sinemaya gidenleri görüyorum ben.

Anlamıyorum arkadaş, birisinin acı çektiğini görmek, birisinin kolunun bacağının ya da kafasının kesildiğini görmek, psikopatça ölümlerin gerçekleştiği sahneleri izlemek normal bir insana ne zevk verir ki?

Senarist ve yönetmenleri anlarım; adamlar seni korkutmak için en sadistçe, en iğrenç hayallerini filme çekip para kazanmaya çalışır. Ama sana ne oluyor?

Bence bu filmlerin izlenmesi normal bir olay değil. Onu izleyenler de potansiyel psikopat olabilir. Cinayet vakalarının tavan yapması bence bu filmlerin insanların bilinçaltına gönderdiği negatif sinyaller sebebiyle oluyor.

Kimin ne izlediği çok da umrumda değil açıkçası. Şahsen ben heyecan olsun diye birkaç defa gerilim filmi izledim. Zaten o filmlerde genelde müzikle geriyorlar insanı. Ve ölüm sahnesi neredeyse hiç olmuyor.

Ama korku filmi hiç izlemedim, izlemeyi de düşünmüyorum. Sebebi basit: Korkuyorum!

Korkmak için de film izleyecek kadar manyak değilim açıkçası:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Bu Ne Lan! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • istanbul@hotmail.com
    17 Mart 2013 de 14:53

    sen kimsin ya ulaşsana bana

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.