Lezzet Denemelerim


Neden yaparım bilmiyorum ama kendimi bildim bileli çeşitli yiyecekleri birbiriyle karıştırıp yeni lezzetler elde etmeye çalışırım.

Bir de yeni gittiğim bir yerin –varsa- meşhur yemeğini yemeye çalışırım. Böylece daha önce bilmediğim bir sürü yeni lezzet keşfettim.

Tabi her zaman bu denemelerim güzel sonuçlanmadı. Bu yazımda da yaşadığım hayal kırıklıklarından bahsedeceğim:

Deneme 1: 90’lı yıllar. Daha çocuğum. Bir gün babam hepimize para verdi ve bakkala gitmeye karar verdik. Bakkalda da bardakla kola satılıyor. Bardağı 500 liraydı sanırım. Abim ve kardeşim kolalarını aldı ve sıra bana gelmişti ki gözüme oradaki beyaz bir sıvı takıldı.

-Bakkal amca bu ne?

-Maden suyu.

-Bardağı kaç para?

-500 lira ama sen içemezsin.

-Gazoz gibi bişey di mi bu? İçerim ben ya. Yarım bardak kolanın üstünü onunla tamamlasak yine 500 lira olur mu?

-Olur.

Ve benim sevinçle bakkaldan ayrılıp bardağımdan ilk yudumu almamla bardağı yere çarpmam bir oldu.

Sonuç: Acı bir kola elde etmiştim ve tadı berbattı. Gerçi maden suyunu daha sonra çok sevip kolayı bıraktım ama o tecrübeden sonra 5-10 yıl hiç maden suyu içmemiştim:)

 

Deneme 2: Üniversitede okuduğum yıllarda çok sevdiğim bir abimle kefir içmeye karar verdik. Televizyonda bol bol reklamını gördüğümüz kefir çok faydalıymış. Tabi biz de denemeye karar verdik.

Markete gidip kefiri bulduk ve birer şişe aldık.

Dışarı çıkınca birer yudum almamızla şişeleri çöpe atmamız bir oldu.

Sonuç: Bildiğin yeşil peynir suyu gibi bir şeydi ve midemi bulandırmıştı. O günden beri ağzıma koymadım:)

 

Deneme 3: Bir gün elime bir kasa kadar cennet elması geçti. Daha önce bir iki lokma yiyip tadını beğenmiştim. En az üç tane yerim diyerek üç tanesini çeşmede yıkayıp yemeye başladım. Tam birincisini bitirip ikinciye başlıyordum ki müthiş bir tiksinme, baş ağrısı ve kusma hissi oluştu.

Hemen kalanları çöpe atıp bol bol su içtim ama maalesef sonuç değişmedi.

Sonuç: O günden bu yana görüntüsünden bile tiksiniyorum. (Nimete böyle dediğim için Allah’ım affet)

 

Deneme 4: Göreve ilk başladığım yıllar bir başıma kalıyordum. Yalnız olduğum zamanlar yeni şeyler deneme isteğim depreşir nedense. Bu defa da bir önceki günden kalan pirinç pilavının içine yumurta kırıp yemeye karar verdim. Keşke vermez olaydım.

Sonuç: Aç olduğum için hepsini yemiştim ama atalarımızın neden pirinç pilavına yumurta kırılarak yapılan bir yemek icat etmediğini anlamış oldum:) Kesinlikle denemeyin!

 

Deneme 5: Geçen sene ev arkadaşımla kalırken komşu teyze bize oğluyla buranın meşhur yemeği olan çorti göndermiş. Hepimiz ismini duymuştuk ve tadını çok merak ediyorduk. Yemek de sıcacık olunca arkadaşımla oturup yemeye karar verdik. Ama daha koklar koklamaz arkadaşım yemekten vazgeçti.

Ama ben kararlıydım; tadına bakacaktım. Ah keşke bakmaz olaydım.

Sonuç: Ekmeğimi suyuna banıp ağzıma attım ama resmen lokmam ağzımda büyüdü. Yutamadım bir türlü. Zorlayarak o lokmayı yuttum ama neredeyse kusacaktım. Hemen o tabağı çöpe döktük. (Allah affetsin). Neymiş; her yöresel yemek güzel olmak zorunda değilmiş!

 

Deneme 6: Bu deneme de bu seneden. Dedim ya yalnız kalınca yeni şeyler deneme isteğim depreşiyor. Bu defa da çay içerken yanında mandalina yiyecektim.

Teorime göre çay-limon güzel oluyordu ve mandalina-çay da benzer bir lezzet verecekti.

Sonuç: Maalesef teorim çamura yattı. Çok kötü bir tat oluşuyor ağzınızda. Ben ettim siz etmeyin:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Yemekler ve Ben başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • ÇELEBİ KAPTAN
    25 Aralık 2012 de 07:47

    Eeee kaşifler bunun için kıymetli olsa gerek güzel bir keşif için acaba ne tatsızlıklara göğüs gerdiler . Bu arada size ilginç bir tat daha kola ile tahin helva yiyin ama az miktarda bakın ne hissedeceksiniz ama bana sonra kızmayın sizin tecrübelere ilaveten 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.