Makro çekim nasıl değil de niçin yapılır?


 

Üçüncü makinemi almamla birlikte istediğim kalitede makro çekimler yapabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Eskiden anca 8-10cm uzaktan çekim yapabilen makinelerle makro denemeleri yapardım. Dolayısıyla hiçbir ayrıntıyı yakalayamaz, makronun güzelliklerini göremezdim. Şimdiki makinem Canon IOS 150 ile 1cm yakından çekimler yapıyorum.

Makro çekimleri manzara, portre ya da diğer çekimlerden daha fazla seviyorum. Bunların nasıl çekildiğiyle ilgili internette bir sürü bilgi, belge, video var. Bu yazıyı “neden makro çekim yapılır?” sorusu üzerine bina edeceğim.

Zahmetsiz: Hemen hemen her makinede otomatik mod bulunur ve makro yapmak için makineyi bir nesneye yaklaştırdığınızda otomatik olarak makro çekim moduna geçer. Ayrıca makro çekim hemen hemen her nesnede yapılabilir. Hangi nesneyi ayrıntılı görmek isterseniz makinenizi o nesneye yaklaştırıp deklanşöre basarsınız. Çok basit demiyorum ama amatörler için diğer çekimlere göre epey zahmetsiz bir çekim.

Etkileyici: Beni makro çekim yapmaya zorlayan en önemli şey normal zamanda gözümüzden kaçan güzellikleri makro çekim sayesinde fark edebilmemiz. Rabbimiz’in yarattığı ama gözlerimizin fark edemediği ayrıntıları büyüterek adeta gözümüze sokan makro fotoğrafları her zaman çok sevdim.

Sabrı öğretici: Evet yukarıda zahmetsiz dedim ama çocuk oyuncağı değil. Özellikle böceklere makro yaparken çok yavaş hareket edip ürkütmeden, saliselik çekimler yapmanız gerekiyor. Bu da aceleye gelmiyor doğal olarak.

Keşfettirici: Çeken kişi sürekli aynı şeyleri çekmemek için farklı yerler, farklı şeyler arar. Fotoğrafa bakan kişi de daha önce dikkatini çekmeyen birçok güzelliği görme şansı bulur. Böylece iki tarafa da bir şeyler keşfettirir.

Ben duygularımı dile getirdim. Şimdi sıra sizde:)

Siz sever misiniz makro çekimleri? Neden peki?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

2 yorum

  • ~mnelam
    31 Ekim 2013 de 00:38

    Bende severim makroyu, kaliteli çekim yapacak bir makinem olmasa da seviyorum. Fotoğraf çekebilmek güzel bir sanat… Çekimlerinizi de görsek güzel olurdu =)

  • Elanur
    26 Ağustos 2017 de 16:59

    Bence bu işi ustalarına bırakmak gerek hocam sizin çekimleriniz gayet güzel şeyler anlatıyor bize o yüzden ben çekmek yerine sizin çektiklerinize bakmayı tercih ediyorum

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.