Mantığını Zorlamak İster Misin?


Ara sıra Google Play’de uygulama ve oyun araştırması yapar, beğendiklerimi telefonuma yüklerim. Birkaç gün önce yine böyle bir araştırma esnasında geçen sene hayatıma giren RESFEBE kelimesi gözüme çarptı.

RESFEBE; resim ve alfabe kelimelerinin birleşiminden türetilmiş bir kelime. Kelimeleri resim, renk ve harflerle yazmaya yarıyor. Mesela “elçi” kelimesini yazarken el resmi ve -çi hecesini yan yana yazmak gerekiyor. Özellikle çocuklar için ama genel anlamda herkes için zihin açıcı bir egzersiz aslında.

İşte tanıtacağım bu oyun da Türk bir firma olan 1st Game Studio tarafından Unity oyun motorunu kullanarak oluşturulmuş RESFEBE ŞEHRİ oyunu.

İçinde şu an için 500 tane kelime var. Bunlardan bazısını üç-beş saniyede, bazısını ise günlerce düşünerek bulabileceksiniz.

Ancak hemen hemen hepsinde şunu diyeceksiniz; “yuh artık!”

Çünkü mantık sınırlarını o kadar zorlamışlar ve alakasız alaka kurmaya o kadar abanmışlar ki bazen tek başınıza mantık yürütemeyip çevrenizdekilerden de yardım isteyeceksiniz.

Yine de ortaya çıkan ürün güzel olmuş. Ellerine sağlık.

Resfebe Şehri Nasıl Oynanır?

Her bölümde bir resfebe çıkıyor ve siz altta size karışık verilen harfleri kullanarak bu kelimeyi yazıyorsunuz. Doğru kelimeyi bulursanız 10 altın kazanıp yeni bölüme geçiyorsunuz. Bulamazsanız geçemiyorsunuz.

Altınlarınızı bol bol biriktirmeye bakın çünkü bunlarla ipucu alabiliyorsunuz. Kelimenin baş harfi 30 altın, kelimenin kaç harfli olduğunu bilmek isterseniz 45 altın, kelimeyi bulamadım geçeyim bu bölümü derseniz 240 altın vermeniz gerekiyor.

Tavsiyelerim:

-Çok da mantıklı düşünmeyin, bazen saçma alakalar kurun.

-İpucu kullanmamaya bakın.

-Bulmacalarda çıkan “eski dilde” şeklindeki ifadeleri bilin.

-Renklere ve resimlerin büyüklüklerine dikkat edin.

-Biraz düşünüp bulamıyorsanız ara verin, beyniniz arka planda düşünüp bulacaktır.

-Çok da şey etmeyin, eğlenmenize bakın.

RESFEBE ŞEHRİNİ İNDİR:        ANDROİD                           IOS

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Ayşe Canan
    24 Temmuz 2017 de 23:34

    Ben severek oynadim…. öğrencilerime de ogrettim. Baya iyiler bu arada….

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.