Mediaplayer’ların Üstadı: KMPlayer


Aslında hiç de abartılı bir başlık atmadım. Kişisel düşüncem kesinlikle bu; KMPlayer tam bir medya oynatma üstadı. Peki, buna nasıl karar verdim? Okumaya devam edin anlayacaksınız:)

Yıllar önce ilk bilgisayarımı aldığımda XP’nin video oynatıcısının bir-iki format haricinde hiçbir şey oynatmadığını görünce codecpack yüklemem gerektiğini öğrendim. Ama bu hoşuma gitmedi ve alternatif aramaya başladım.

Bir arkadaşım GOM Player tavsiye etti. Dosya uzantısına göre koyduğu tombiş ayak şeklindeki rengârenk ikonları çok hoşuma gitmişti. Klavyeden kolay kullanımı da güzeldi ancak bir sorun vardı ki her videoyu oynatmıyordu. Oynatamadığı videolar için internetten codec indirmeye çalışıyordu. İnternet olmadığı zamanlar tabi ki hiçbir şey indiremiyordu ve videoları oynatamıyordu.

Yeni arayışlara girdim doğal olarak. Bu süreçte birçok video oynatıcısı denedim. Şimdiye kadar denediğim video oynatıcıları aklımda kaldığı kadarıyla şöyle; Zoom Player, Media Player Classic, VLC Player, Total Video Player, Daum Pot Player, Mirillis Splash HD Player, Kantaris Media Player, RealPlayer, S Player ve KMPlayer.

Bir seçim yapacak olsam VLC ve KMPlayer ilk ikiye kalırdı. Ama birinci KMPlayer olurdu. Nedenini öğrenmek için kısa bir karşılaştırma yapacağım.

-VLC açık kaynak kodlu KMPlayer’ın kendi geliştiricileri var.

-VLC’nin arayüzünü ben hiç beğenmiyorum. Buna karşılık içinde gelen skinlerle bile KMP çok hoş duruyor.

-VLC her formatı oynatıyor diyorlar. VLC’nin oynatıp da KMP’nin “ben bunu oynatamıyorum” dediği formata rastlamadım henüz:)

-VLC’nin ses çubuğu %200’e kadar yapılmış. Ancak KMP’de sesi %100 yapınca VLC’nin %200’ünden daha çok ve daha kaliteli ses çıkıyor.

-Klavyeden KMP kullanmak çok kolay oluyor.

Çok profesyonel bir kullanıcı değilim ancak en basit karşılaştırmayla bile bence KMPlayer “1 Numara” olduğunu kanıtlıyor.

Daha ayrıntılı bilgi almak ve indirmek için: http://www.tamindir.com/the-kmplayer/

NOT: Kısa bir araştırma sonucu KMPlayer’ın açılımının K-Multimedia Player olduğunu öğrendim. Başındaki K harfini ise çözemedim. Sanırım ilk geliştiricisi olan Kang Yong-Huee’nin isminin baş harfi.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

 • Operatör
  12 Mayıs 2013 de 16:38

  KM Player ve VLC zaten açık ara önde bana göre de ancak ilk karşılaştırma da KMPlayer geride kalır zira bir programın açık kaynak olması kendi geliştiricilerinin olmasından daha iyi.Çünkü binlerce kişinin gözünden geçer program.Bu yüzden daha iyi geliştirilir ve güvenli olur.

  Onun dışında arayüz olarak katılıyorum VLC daha çok geliştirilmeli.

  Benim sıralamam ise şöyledir :

  1)VLC
  2)KM
  3)GOM

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.