Mevlid Kandili’nde Neler Yapılır?


 

Mevlid, doğum anlamına gelir. Peygamber Efendimiz’in dünyayı şereflendirdikleri bu gece senenin ilk kandilidir. Elektriğin olmadığı zamanlarda kandiller nasıl geceyi aydınlatıyorsa kandil geceleri de nurlarıyla manevi dünyamızı öyle aydınlatır.

Şimdi bu mübarek gecede neler yapılabilir bir göz atalım. Gücü yeten hepsini yapar, gücü yetmeyen yapabildiğini yapar.

-Tesbih Namazı kılmak: İnsanı anasından doğduğu gün gibi günahsız yapacağı bizzat Peygamberimiz tarafından müjdelenen bu namaz hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

-Tefekkür etmek: “Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır” hadis-i şerifinin mucibince “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir, dünya niçin yaratılmıştır” gibi konular üzerinde tefekkür etmek büyük sevaptır.

-Kuran-ı Kerim okumak: Yüce kitabımızı her zaman olduğu gibi bu gece de bolca okumalıyız. Okumayı bilmeyenler okuyanı dinleyebilir ya da bildiği sureleri okuyabilir

-Salavat getirmek: Peygamber Efendimiz (sas)’e bol bol salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir.

-Kaza namazı kılmak: Kaza namazlarıyla ilgili kısa süre içinde ayrıntılı bir yazı yazacağım inşallah. Mübarek gecelerde kaza namazları kılmak adeta bir fırsattır. Bu fırsatları değerlendirin.

-Dua etmek: Bütün günahları affolunmuş olan Efendimiz bile geceleri kalkarak başını secdeye koyarak saatlerce ümmeti için dua ederdi. Bizler de en azından kandil gecelerinde başımızı secdeye koyup aklımıza gelen herkese bolca dua edebiliriz.

-Sohbet etmek: Resulullah Efendimiz, mevlid gecelerinde Ashab-ı Kirama ziyafet verip dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki olağanüstü olayları anlatırmış. Hz. Ebu Bekir de, halife iken, Ashab-ı kiramı toplar, beraber Resulullah efendimizin dünyayı teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlarmış. Bu nedenle bu gece Efendimizin doğumuyla ilgili sohbet etmek büyük sevaptır.

-Muhasebe ve Murakebe yapmak: Şimdiye kadar geçen ömrümüzün Rabbimiz’in rızasına ne kadar uygun olduğunu düşünerek gelecekte yapmak istediğimiz güzel işleri planlayabiliriz.

-Tevbe ve İstiğfar etmek: Ölüm döşeğinde bile yapılan samimi tevbeler kabul olur. Ama biz ölüm döşeğini beklemeden kandil gecelerindeki fırsatları iyi kullanmalıyız. Kimin ne zaman öleceği bilinmediğine göre ne duruyoruz ki?

-Kandil tebriği yapmak: Yakınlarla iletişimin iyice koptuğu günümüzde sevdiğimiz herkesi en azından telefonla arayıp kandil tebriği yapabiliriz. Özellikle ana babalarımızın gönüllerini ve dualarını almayı ihmal etmemeliyiz. Ancak bunu klasik kandil mesajlarıyla yaparak hem insanları nefret ettirmeyin hem de operatörlerin ekmeğine yağ sürmeyin olur mu? Arayın ve konuşun. Küs olduklarınızla barışın. Başta kendiniz olmak üzere size kötülük yapan herkesi affedin.

-Hayır-hasenat yapmak: Yarım hurmayla da olsa insanların gönüllerini almalı, imkânı olmayan insanlara sessiz sedasız yardım edebilmeliyiz. Sevabını fazlasıyla alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.