Minecraft yasağı üzerine


Hiç ömründe minecraft oynamamış biri olduğumu baştan söyleyeyim de, yazının kalanını okuma-okumama kararını ona göre verin. Bu yazıyı okuyan, umursayan olur mu onu da bilmiyorum ama içimde birikenleri döküp rahatlamak istiyorum.

Geçen hafta teknoloji dünyasına damga vurdu bu haber. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı işi gücü bırakıp bu oyun hakkında inceleme yaptırdı, sonrasında yasaklama kararı çıktı. Yasak henüz başlamadı. Ama gerekçelerinden birkaçı şöyle:

– Oyun yüzünden çocuklar hayvanlara eziyet edebilir. Çünkü hayvanların acı çekmediği şeklinde bir düşünce yapısı oluşturuyor oyun.

– Çocukların diğer oyuncularla oyun oynayabilmeleri gerçek dünyada arkadaş edinmelerini zorlaştırır.

– Birden çok kişiyle oyun oynayabilme durumunda çocuk tanımadağı kişilerle iletişime geçebilir; bu durum da sosyal riskler oluşturabilir.

– Oyun içerisinde ev, tarla vb. yapılar ortaya koyarak yaratıcılığın geliştiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer yaratıkların öldürülmesi gerekmektedir. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.

– Oyunun kredi kartıyla alınması çocukları ailelerinden izinsiz kredi kartı kullanmaya teşvik edebilir. Bu durum da çocukta izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebilir.

Az çok oyun oynayan herkes bunları okuyunca acı acı gülümsemiştir. Sebebini ise büyük harflerle yazıyorum: YUKARIDA SAYILANLARA YOL AÇMAYAN BİLGİSAYAR OYUNU YOKTUR! En basitinden şiddet, cinsellik, hırsızlık, saldırı, gasp, kan gibi öğeleri içinde barındıran GTA oyunları peynir ekmek gibi satılırken bu oyunun yasaklanma sebebi bu sayılanlar olamaz.

İşi aileyi, kadını ve çcuğu korumak olan bir bakanlık kadın cinayetlerinde ülkemiz rekor kırarken, aileler içinde her türlü pislik dönerken bir oyuna sudan sebeplerle yasak koymaya çalışıyor ya; insanın gülesi geliyor.

Bilmeyenler için söyleyeyim, oyun bir çeşit hayatta kalma oyunu. Kendim oynamadım ama oynayanları izlemeyi çok seviyorum. Sıfırdan başladığın oyunda bir yandan taştan, ağaçtan ve çeşitli madenlerden alet edavat üretirken diğer yandan tarla ekerek, hayvan besleyerek yiyecek temin etmeye çalışıyorsun. Kendi içinde güzel bir crafting (yani çeşitli nesneleri bir araya getirip yeni nesneler türetme) sistemi var.

Peki böyle bir oyun neden yasaklanır?

Şunu kabul ediyorum, 3-10 yaş arası çocuklar ailelerinin umursamaz tavırları yüzünden saatlerce bu oyunu oynamamalı. Ama burada suç yine oyunda değil ailededir. O yaştaki bir çocuğa söz geçiremeyen ya da dikkat etmeyen ailelere anca bu bakanlık layıktır.

Ama 10 yaş üstü çocukların düşünmesini, üretmesini, kafasını çalıştırıp hayatta kalmasını, madenlerin-hayvanların-bitkilerin faydalı özelliklerini keşfetmesini sağlayan bir oyunu sudan sebeplerle koskoca bakanlık neden yasaklar?

Benim aklıma mantıklı olan iki sebep geliyor; ya minecraft devletimize vergi vermeyi reddetti ya da bakanlık düşünen bir nesil yetişsin istemiyor!

Ağır bir itham ama benim aklıma başka sebep gelmiyor.

Leş gibi iğrençlikler akan diziler, programlar, yarışmalar her gün televizyonda saatlerce gösterilirken, bu oyundan milyon kat tehlikeli oyunları küçücük çocuklar internet kafelerde oynarken güçleri sanırım buna yetiyor.

Kolaysa bu saydıklarımı yasaklayın!

Hatta televizyonu, bilgisayarı, interneti komple yasaklayın. Çocukları sokaklara indirip sosyalleştirin. Söz veriyorum sizi destekleyeceğim. Ama bir dakika! Önce sokakları çocuk kaçırmaya ve araba çarpmasına karşı güvenli alanlar haline getirin önce!

Çok zor değil mi? Bunları yapmak yerine oyunu yasaklayıvermek kolayınıza geliyor.

Bir öğretmen olarak ben ilkokul fen bilgisi derslerinde, bileşikler-alaşımlar konusunu işlerken bu oyundan örnekler verdim. Oyunu oynayan çocuklar beni kolayca anladı. Kısacası oyun derste de kullanılabiliyor.

Tabletlerin, akıllı tahtaların dağıtıldığı, derslerin oyunlaştırılarak oyunlar üzerinden öğretimin planlandığı şu günlerde böyle faydalı bir oyunu yasaklamak neyin kafası?

Ya hepsini kenara bırakıp 20-30 yıl öncesindeki sokak oyunları oynadığımız zamana dönelim ya da bırakın şu yasakçı zihniyeti. Bir şeyi yasaklamak o şeye ilgiyi arttırıyor sadece.

Devlet ve millet olarak hala teknolojiyi, bilgisayarı, oyunları nasıl kullanacağımızı, nasıl istifade edeceğimizi çözemedik. Hala üreten değil tüketen bir toplum olarak hepsini pahalı pahalı almayı marifet sanıyoruz. Oyunları da sadece çocuklar oynuyor sanıyoruz. Halbuki oyunlar çocuklar için öğretici, büyükler için eğlendiricidir.

Lütfen kendinize başka meşguliyetler bulun sayın bakanlık yetkilileri. Mesela şiddeti, tacizi, tecavüzü özendiren televizyon programlarına yönelin. Neden onlardan hiç rahatsız olmuyorsunuz mesela?

Lütfen yapmayın böyle. Dünya’nın diline düşürdünüz bizi. Oyun yapımcıları “oyunun bir sürü modu var, isterseniz şiddet olmayan modunu da oynayabilirsiniz” diyerek adeta alay ettiler. Oyunu inceleyenler hiç mi görmedi bunu?

Biraz uzun bir yazı oldu ancak yama ihtiyacı hissettim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim:)

NOT: Günler önce yazmaya başlamıştım. Anca bitirebildim. Çok alakasız bir günde geldiğinin farkındayım. Lütfen mazur gördün:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Olur da bu kadar olur! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Etiketler:
Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

7 yorum

 • yasemin
  19 Mart 2015 de 10:01

  Ben oyunun adını duydum ama hiç oynamaya fırsatım olmamıştı ki çok da severim oyun oynamayı ama yine de sizin kaleminizden çıktığı için okudum yazınızı sonuna kadar. Ne yazsanız okunuyor ne diyeyim ki… 🙂 Ve asıl konumuza gelecek olursak, maalesef ki bazı mevkilere gelmiş insanlar hala nasıl bir durum içinde olduğumuzun farkında değil, ya da farkına varmak istemiyorlar ve böyle boş denilebilecek işlerle uğraşıyorlar. onu yasakla bunu yasakla nereye kadar devam edecek acaba merak ediyorum.

 • Halil İbrahim
  19 Mart 2015 de 10:43

  Mesele Gündem değiştirmek siz hala anlamadınız mı bunların derdi çocukları korumak filan değil ortalık Bonazi ölümleriyle dolup taşarken oyun yasaklamak sadece algı yönetmek. Birde bunlar okuyan, düşünen, üreten insan istemiyor. Sorgulamayan, kabul eden, biat eden sürüler istiyor.

  • Büşra
   22 Mart 2015 de 13:45

   Maalesef çok haklısnz adamlarn tek derdi gündem değiştirmek ösym sorularına değil Çanakkale zaferi ile gurur duyun diyerek konuyu değiştirmeye çalışan kurumlarn olduğu bir devletten ne beklenirki

 • okuruz_01
  23 Mart 2015 de 12:05

  malesef bu oyunları oynayan birisi değilim oytun hakkında da bir fikrim yok aynen sizin gibi ama sadece yasaklamanında bir çözüm olmayacağına bende katılıyorum. verghi ödemeyi reddettiği fikri daha aklı yatkın geliyor

 • Beraat
  27 Mart 2015 de 22:06

  Kesinlikle bir bit yeniği var ki yasaklıyor yoksa şu anki hükümet çocuklarımızın okumasını,düşünebilmesini ve sağlıklı yetişebilmesini zerre umursamıyor!

  Kendi çocuklarını umursarlar zaten kendileri bakan milletvekili vb. olduğu için(sözüm varsa meclisten dışarı) herşeyleri tastamam niye bizim çocuklarımızla ilgilensinler? Her türlü imkan haketmedikleri halde geliyor zaten.

  Soruyorum buradan: Madem gelişimi engelliyor sosyal çevreden uzaklaştırıyor ve arkadaşlık ilişkilerine zarar veriyor Wolf Team gibi tehlikeli bir oyunu niye yasaklamıyorsunuz?
  Youtube’da wolf team oynayan çocukların gösterdiği hırçın agresif,yakıp yıkan adeta canavarlaşmış çocukların videoları var. Bunu gibi bir sürü oyun var. Görmediğinizden mi yoksa wolfteam devlete olan vergisini tam ödüyor bir dediğinizi iki etmediğinden mi?

 • minecraft türk server
  4 Şubat 2016 de 15:47

  teşekkür ederim güzel detaylı bir yazı olmuş 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.