Müminle münafığı ayıran namaz


Mübarek üç aylar girdi, hatta Regaib kandilini idrak ettik bile. Peygamber Efendimiz “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin Ayıdır buyurarak bu üç ayların önemini vurgulamıştır. O halde Allah’ın ayı olan Recep ayını istiğfar ile hamd ile Allah’ı tesbih ederek Allah ismini bol bol zikrederek, Şaban ayını ise Peygamberimize bol bol salavat getirerek değerlendirmeliyiz.

Recep ayının bir başka özelliği ise “Mümin ile münafığı ayıran namazın” bu ayda kılınmasıdır. Ne kadar önemli olduğunu bu cümleden anladığımıza göre bu namaz hakkında daha fazla bilgi edinmeye geçebiliriz.

Receb’in 1’i ile 10’u arasında 10 rek’at, 11’i ile 20’si arasında 10 rek’at ve 21’i ile 30’u arasında 10 rek’at kılınacak Hâcet Namazı vardır. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak duâlarda fark vardır. Bu 30 rek’at namazı kılanlar, hidâyete ererler. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek’at namaz Resûlullâh Efendimiz’in (s.a.v.) berberi Selmân-ı Pâk (r.a.) Hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir. Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması daha faziletlidir.

Kılınışı: Hâcet namazına şu niyetle başlanır: “Yâ Rabbi, teşrifleriyle dünyâyı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Receb-i şerîf hürmetine, beni feyz-i ilâhîne, afv-ı ilâhîne, rızâ-yı ilâhîne nâil eyle, âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle, dünyâ ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle, rızâ-yı şerîfin için” Allâhü Ekber. Her rek’atte 1 Fâtiha, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 3 İhlâs-ı şerîf okuyup, 2 rek’atte bir selâm verilir. Böylece 10 rek’at tamamlanır.

İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît, ve hüve Hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunup duâ edilir.

İkinci on gün içinde yani Receb’in 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rek’atten sonra, 11 defa: “İlâhen Vâhıden Ehaden Sameden Ferden vitren Hayyen Kayyûmen dâimen ebedâ” okunup duâ edilir.

Üçüncü on gün içinde, yâni Receb’in 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rek’atten sonra da 11 kere: “Allâhümme lâ mânia limâ a’tayte, velâ mu’tıye limâ mena’te, velâ râdde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhâne Rabbiye’l-Aliyyi’l-a’le’l-Vehhâb, Sübhâne Rabbiye’l- Aliyyi’l-a’le’l-Vehhâb, Sübhâne Rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-Kerîmi’l- Vehhâb, Yâ Vehhâbü yâ Vehhâbü yâ Vehhâb” okunup duâ edilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

Neden önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu namazın en bariz özelliği bu namazı münafıkların kılamamasıdır. Bu namaz münafıkla mümini ayıran bir özelliğe sahip olduğu bilinir. Münafığa ağır gelir. Allah kalplerinde nifak olanlara bu namazı tamamlamayı nasip etmez. Kişinin manen yükselişine de vesile olduğuna inandığım bu namazı kılmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Not: Olur da gaflete düşüp tam günlerinde kılamazsak bu ay çıkmadan bulduğumuz ilk fırsatta da kılabiliriz. Allah şimdiden kabul etsin. Amin!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

  • Halil İbrahim
    21 Nisan 2015 de 08:14

    Bereket Ayları 3 Aylar Tüm İslam alemine ve Milletimize Mübarek olsun. Bu aylar yüzü suyu hürmetine Mevlamız İslam alemindeki perişanlığı gidersin inşallah.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.