Müslümanlar, pokemonlar ve psyduck


Çok alakasız bir başlıkla giriş yaptık ama du bakalım.

Çocukluğumda izlediğim onlarca çizgi film içinde şüphesiz Pokemon’un yeri ayrıdır. Küçük bir çocuğun kendisini Pikachu sanıp balkondan atlaması yüzünden yayından kaldırılana kadar her bölümünü sabırsızlıkla izlediğim bu çizgi filmin tadı hala damağımda duruyor. Kahramanımız Ash ve onun seçkin pokemonu Pikachu üzerine kurulu bir çizgi film. (Bazıları ısrarla anime dese de ben “çizgi film” tabirini daha masum bulurum ve severek kullanırım.)

Bu çizgi filmden kısaca bahsetmem gerekirse; bildiğimiz hayvanlara benzer pokemon denilen canlılar bulunan bir evrende geçer, her pokemonun kendine has bir sınıfı ve gücü vardır. Pokemon kelimesi “pocket monster (cep canavarı)” kelimesinin kısaltmasıdır. İnsanlardan bazıları geçim yolu olarak pokemon terbiyeciliğini seçmektedir. Pokemon terbiyecisi olabilmek için doğada serbest dolaşan vahşi pokemonları yakalamanız ve ehlileştirip geliştirerek turnuvalarda galip gelmeniz gerekmektedir. Terbiyeci elinde bulunan pokemonla vahşi pokemonu savaştırır, eğer vahşi pokemon yenilirse pokemon terbiyecisi boş bir poke topu fırlatır. Poke topu bu pokemonu ışınlayıp içine hapseder. Ancak, eğer o pokemon sahibini kabul etmezse poke topundan çıkar ve gider. Kabul ederse de içinde kalır.

Dedim ya her pokemonun bir sınıfı ve gücü vardır. Kimisi toprak grubu, kimisi su grubu, kimisi psişik v.s. Bu çizgi film özel üretim olan Pikachu isimli bir pokemon üzerine kurulu olsa da benim favorim “Psyduck (saydek)” isimli pokemondu.

Psyduck bildiğimiz sarı renk bir ördektir. Biraz iri, hantal, aptal görünümlü ve asi bir pokemondur. Sahibi Misty’nin sözünü asla dinlemez. Savaşların ortasında kendiliğinden poke topunun içinden fırlar ama savaşmak yerine sadece sahibine sarılmayı seçer.  Çoğunlukla başını ellerinin arasına alıp “sayyyy” diyerek milleti kendisine güldürür. İlk bakışta migreni tutmuş bir pofuduk ördek izlenimi oluşturur. Herkes bu görünüşe aldanıp onu aptal yerine koyar. Özellikle rakip pokemon bu tuzağa düşer ve psyduck’in kafasına vurmaya başlar.

“Biz de adam akıllı bir yazı bekliyorduk, sen bize çizgi film anlatıyorsun, ben gidiyorum” demeden önce lütfen biraz sabırlı olun. Bu konuyu güzel bir yere bağlayacağım. Tabi bazılarına çocukça, mantıksız, gereksiz gelecek. Bunu biliyorum. Ama sonuçta resmi evrak düzenlemiyoruz. Ciddi konuların içine azıcık gülümseme katmak hep hoşuma gitmiştir.

Ne diyorduk?

Evet, rakip pokemonun kafasına vurduğu darbeler sonucu psyduck’in migreni şiddetlenir ve psyduck değişmeye başlar. Sessiz, aptal, gereksiz bir pokemon gibi görünen bu vatandaş birden psişik güçlerini devreye sokarak öyle bir patlama oluşturur ki, rakip pokemon poke topuna kendini zor atar. Tabi karşı pokemon terbiyecisi de saldırının şiddetiyle havalara uçar. Ancak bu dediğimiz olay o kadar nadir yaşanır ki bir elin parmaklarını geçmez.

İşte bu nadir olaylardan birisini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Son yaşanan olaylardan sonra nereden geldiyse aklıma psyduck geldi.

Bizim dinimize inanmayanlar her devirde olduğu gibi bu devirde de boş durmuyor. Çoğu zaman kendi çevirdikleri senaryolarda kendi adamlarını Müslüman gibi giydirip katliamlar yapıyorlar, sonra da Müslümanlar yaptı bunu diyerek petrolü bol olan bölgelere “demokrasi götürüyorlar.”

Tabi bunu yapabilmek için önce Müslümanların ellerini gözlerini ağızlarını kulaklarını medya, diziler, oyun ve eğlencelerle bağlayıp görmez duymaz bireyler haline getiriyorlar.

Bu konulara derin derin girmek istemiyorum çünkü girersem çıkmam çok zor olacak.

Sadece şunu söylemek istiyorum; şu anki Müslümanların hali pokemon psyduck’in haline çok benziyor bence. Hımbıl, hantal, uyuşuk, aptal bakışlarla çevresine bakan, çoğu zaman da dünyayı kendisine güldüren bireyler haline geldik. Sadece bireysel anlamda değil toplumlar olarak da çok farklı değiliz.

Dünya ise bu halimize bakıp elinde ne varsa onunla kafamıza kafamıza vuruyor. Onlar vurdukça biz sabrediyoruz, biz sabrettikçe onlar vuruyor.

Keşke en azından çizgi film karakteri gibi psyduck kadar olabilsek ve bir noktadan sonra hop diyebilsek. İçimizde bir yerlerde gizli kalmış güçlerimizi açığa çıkarıp düştüğümüz rezil durumlara engel olabilsek.

Ama öylesine bölünüp parçalanmışız ki, yan yana bile olsak her parçamız sanki dünyanın diğer ucundaymışçasına birbirimize uzağız.

Çok saçma konuları birbirine bağlamakta üstüme yoktur.

Ama kabul ediyorum, bu defa epey saçmaladım.

Ne yapayım, dünyada o kadar saçma olaylar oluyor ki beynim şişiyor.

Dışarıdaki düşmanlar yetmiyormuş gibi içimizdeki hainler de bizi sırtımızdan bıçaklıyor. Bunalıyorum bunalıyorum ve imdadımıza yine Rabbimiz yetişiyor:

“(Kâfirler) istiyorlar ki, Allah’ın nûrunu, (İslâm dinini) ağızları ile (kötü söz ve iftiraları ile) söndürsünler. Allah ise, nûrunu tamamlayacaktır; isterse kâfirler hoşlanmasınlar.” Saff Suresi 8. Ayet.

Not: İsimlerini siteme yazma zahmetinde bulunmayacağım malum derginin elemanları zaten Rabbimizin huzuruna vardılar. Orada görecekler ifade özgürlüğünü.

İçimizdeki hainlere ise diyorum ki; adını ne koyarsanız koyun, hepimizin bildiği gibi dikkat çekip rant elde ederek satışlarınızı arttırma çabasıyla bu naneyi yediniz. Elbette bunun da bir karşılığı olacaktır.

Ya bu dünyada ya öbür dünyada!

Ve mekeru ve mekerallah, vallahü hayrul mekirîn.

Onlar (inanmayanlar) bir düzen (hile ve tuzak) kurdular. Allah da (buna karşılık) bir düzen kurdu. Allah, düzen kurucuların en hayırlısıdır. (Al-i İmran, 54)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Alternatif Ders Önerileri başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

9 yorum

 • Metin AKSU
  15 Ocak 2015 de 09:14

  Psyduck nedir Allah aşkına, bir resmini koysana.

  • Aruchan
   Cem Baki
   15 Ocak 2015 de 18:54

   videosunu eklemeyi unutmuşum…ekledim…oradan görebilirsin abi

 • Mustaf
  16 Ocak 2015 de 01:22

  Teşekkür ve tebrik ediyorum bence pek saçma da değil hani misalde hata yoktur derler ve yine doğru tespitler Allah akıbetimizi hayr eylesin…

 • Ömer Tarık Koç
  20 Ocak 2015 de 16:45

  “Sadece bireysel anlamda değil toplumlar olarak da çok farklı değiliz.” çok güzel ve yerinde bir tespit. Bence önce bir “farkındalık” oluşturmalıyız. Bu farkındalıktan sonra kendimize gelebileceğimizi düşünüyorum.

  Yazı ve ilginç benzetme hoşuma gitti. Tebrikler.

 • Zeynep
  27 Şubat 2015 de 11:05

  Bir pokemondan nerelere gelmişsiniz, tebrikler. Güzel saptamalar, sizin bizim gibi bilinçli insan sayımızda çok aslında ama yine de pek işe yaramıyor. Demek ki bizden farklı zihniyetler daha fazla…

 • Paylasimdenizi
  6 Mart 2015 de 02:28

  Başlığa bakarak analiz etmek gerekmediğini anladım çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim.

 • Amine
  7 Ağustos 2015 de 04:00

  Pokemon’dan Mevla’ya. Her şey O’na varıyor diye boşuna demiyoruz değil mi? 🙂 Sindirilmesi gereken bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

 • yuxel
  22 Ekim 2015 de 09:52

  Gerçekten bilinçli birisin. devamını bekliyorum

 • Elanur
  29 Ağustos 2017 de 16:29

  Bence saçmaladığınızi düşünerek kendinize haksızlık etmişsiniz hocam gayet güzel örneklerle anlatmış ve sonuca bağlamışsıniz hele ki konuyu espirili bi dille merak ettirerek yazmanız etkiliyor beni başarılarınızin devamını dilerim

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.