Müslümanlığı bir kenara koyduğumuz anlar


 

Ülkenin yüzde bilmem kaçı Müslüman. Sorsan birçoğumuz mangalda kül bırakmayız. Bir ara “kalbi temizler” vardı, şimdilerde ufaktan da olsa bir kıpırdanma var İslam’a karşı…

Ama bu defa da Müslümanlığı bir elbise gibi giyip çıkaranlar türedi. İşine gelmediği an Müslümanlığı bir kenara koyup canının istediği gibi davranan binlerce Müslüman.

Hangi durumlarda böyle yapılıyor kısaca göz atalım:

Düğünler

Toplumun her kesiminden insanımız düğün deyince bir duruyor. Öyle ya, bir defa evleniyoruz. Gelinlik açık olsa, çalgı çalınsa, oyunlar oynansa, israfın dibine vurulsa ne olur sanki? Nasıl olsa düğün bitince tekrar Müslüman olacağız.

Yılbaşı

Neymiş efendim, yılbaşı noel değilmiş. Onu gel külahıma anlat. Hristiyanlardan beş-altı gün sonra kutluyorsun diye farklı mı oluyor? O zaman niye çam süsleyip hindi yeniyor? Niye Hristiyanlar gibi hediyeler veriliyor? Niye alkol, dansöz ve kırmızı donlar o gece için stoklanıyor?

Bir de “aman efendim ben onlar gibi kutlamıyorum, yeni yıl geldiği için seviniyorum” diyenler var. Ömründen yıl eksildiğini hesaba katmayıp bir geceden bir şey olmaz babından o gece Müslümanlığı üzerlerinden çıkarıveren bu insancıklara diyecek söz bulamıyorum.

Menfaatler

Menfaatlerimiz söz konusu olduğunda da haramı helali, kul hakkını Müslümanlığı sıyırıveriyoruz bedenimizden. Son günlerdeki olayları az çok takip ettiyseniz bu konuda çok fazla konuşmaya gerek olmadığını bilirsiniz.

Sinirlendiğimizde

Müslüman olduğumuzu unuttuğumuz anlardan birisi de sinirlendiğimiz zamanlar. Çünkü sinirlenince gözümüz hiçbir şeyi görmez oluyor ve ağzımıza ne gelirse sövüp sayıyoruz. Hatta bazen dine imana kitaba küfredenleri bile duyuyoruz, Allah muhafaza.

Namaz vakitleri

Günde beş vakit ezanlar bizi Rabbimizin huzuruna çağırırken biz, kendimizi hazır hissetmemekten tutun da zaman bulamamaya kadar yüzlerce bahanenin arkasına sığınarak Müslüman olduğumuzu unutuveriyoruz maalesef. Eski bir söz der ki: Namaz kılmayan kafir olmaz ama kafir de namaz kılmaz.

Gençlik yılları

Yaşlanıp da belimiz bükülmeye başlamadıkça birçoğumuzun aklına ölüm gelmiyor. Gençken yapılan bir ibadet ihtiyarken yapılan bin ibadetten hayırlı olduğu halde biz ihtiyarlayana kadar Müslümanlığı bir kenara bırakıp dünyaya kapılıyoruz.

Son söz: “Zifiri karanlık bir gecenin parçalarına benzeyen fitneler zuhur etmeden önce salih ameller işlemede acele edin! Zira o vakit insan, mümin olarak sabahlayıp kâfir olarak akşamlayacak ya da mümin olarak akşamlayıp kâfir olarak sabahlayacak; dinini dünya metaı karşılığında satacaktır”. (Müslim, Sahih, İman, 186; Tirmizi, Sünen, Fiten, 30)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki En iyi yabancı diziler başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • Kübranur
    25 Şubat 2014 de 04:22

    Rabbim hepimize hidayet versin.Dünya hayatından,sevgisinden,düşkünlüğünden hepimizi uzak tutsun zira iyi bir yere gitmiyor sonumuz.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.