Arama Motorları Nasıl Kullanılır


Bloğumu hemen hemen her gece saat 00:00’da kontrol ederim. Kaç kişi girmiş, ne kadar zaman geçirmiş, hangi yazıları okumuş, nerelerden ziyaretçi gelmiş hepsine tek tek bakarım.

Özellikle son günlerde arama motorlarından çok fazla ziyaretçi geliyor. Geliyor gelmesine de insanlar öyle enteresan kelimelerle arama yapıyorlar ki en sonunda bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Amaç Belirlemek (Ne Bulmak İstiyorsun?)

İnternette yaptığım araştırmada anahtar kelimelere ve aramada kullanılabilecek ipuçlarına ağırlık verilmiş. Ben bunları ikinci plana atıp önceliği amaç belirlemeye veriyorum.

Çünkü ne aradığını bilmeyen, ne bulacağını kestiremeyen bir sürü insan arama yapıyor. Elbette arama motorları en saçma kelimelere bile bir sonuç bulabiliyor. Ama yine de işe yarar bir sonuç elde etmek ve gerçek bilgiye ulaşmak için ne aradığımızı bilmemiz gerekiyor.

Bir şarkı, bir video, bir resim, bir makale, bir ödev… Aradığımız her ne ise ona karar verip sonra ikinci aşamaya geçmeliyiz. Ne demiş Montaigne “Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiç bir rüzgârdan hayır gelmez.”

Anahtar Kelimeler (Nasıl Bulacaksın?)

Amaç belirledikten sonra sıra aradığını bulmak için anahtar kelime bulmaya geldi. Nasıl ki kilitli bir kapıyı açmak için uygun anahtara ihtiyacın varsa, aradığın bilgiye ulaşmak için de anahtar kelimelere ihtiyacın var.

Her site her blog internete içerik girerken anahtar kelimelere çok dikkat eder. Bu sebeple SEO (arama motoru optimizasyonu) diye bir sektör ortaya çıkmıştır. Şöyle ki; insanlar arama yaptığında çıkan sonuçlarda genellikle ilk üç sayfaya bakar. Bu da ilk 30-40 sonuç demektir. İşte bu ilk 30-40 sonucun arasına girebilmek için yapılan çalışmalara SEO deniliyor.

Anahtar kelimelerle ilgili küçük bir örnek vermek istiyorum; Seksenler dizisinde bazen pastaneye kendiliğinden girip gelen küçük bir kız çocuğu var. Bu kız hakkında bilgi bulmak için arama yapmak istesem nasıl bir arama yaparım? Ya seksenler dizi kadrosu yazarak oyuncu kadrosu içinde bulmaya çalışırım ya da seksenler dizisi, pastaneye gelen küçük kız şeklinde arama yaparak bu ifadenin geçtiği sitelere göz atarım.

Arama motoru kullanmak basit olsa da mantık kullanmadan işin içinden çıkmak zordur. Lisede dönem ödevim matematikten “parabol” konusuydu. Google’da arama yapınca bir sürü sonuç çıktı ama bu sonuçlardan nasıl yararlanacağımı bilemediğim için vazgeçip kitaplardan hazırlamıştım ödevimi.

Bloguma gelenlerin yaptığı aramalardan birkaç örnek vereyim de anahtar kelimelerin önemini daha iyi anlayın:

-az kaldi ramazan gelenekleri

-anne babamızın çocukluğunda ne giyermiş

-turk seriali zengin kiz fakir oqlan

-sarı kırmızı mirac kandili

-bir öğrencinin g,den bir öğretmene mektubu

-birini beğendiğini mektup

-şeytanı gördüm kasmayan link

Arama İpuçları

Arama yaparken işe yarayan birkaç ipucuyla yazımı noktalamak istiyorum.

1)      Tırnak işareti kullanmak; arama motoru bu işaretin arasına yazılan ifadeyi kalıp şeklinde arar. Örnek; “baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş” şeklinde arama yapıldığında sadece bu ifadenin geçtiği siteler çıkar sonuçlarda.

2)      Site içi arama; sadece belli bir sitede arama yapmak için kullanılır. Örnek; site:cembaki.com yazdıktan sonra yazdığınız kelimeleri sadece benim bloğumda arar.

3)      + ve – işaretleri; arama yaparken sonuçlarda mutlaka bulunmasını istediğimiz ya da bulunmasını istemediğimiz kelimeleri bu işaretlerle ekleyebiliriz. Örnek; cembakiblog+geek

4)      Dosya türü arama: eğer aradığımız word, excel ya da pdf dosyasıysa bunu belirterek arama yapmamızı sağlar. Örnek; türkiye tarihi filetype:doc şeklinde arama yapınca Word dosyası halinde ülkemizin tarihini buluruz.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.