Oğlum Bak Git!


Ülkemize ilk internet ne zaman geldi bilmiyorum ama özellikle on-on iki yıldır aktif şekilde interneti kullandığımızı hepimiz biliyoruz. Hayatımızın neredeyse %80’i internet odaklı olmaya başladı ve bu oran her geçen gün artıyor.

Gençlerimiz artık topçu-popçu olmaktan vazgeçip sanal alemde bir şeyler başarabilme yolunu seçiyor. Sosyal medya ise o kadar güçlendi ki yalan bir haber bile bir anda milyonlarca insana ulaşabiliyor.

Bir gün önce sıradan bir insanken paylaşılan bir resim ve videoyla bir anda ülkenin gündemine oturabilmek ise artık hiç de zor değil. Bu nedenle sanal alemde “saman alevi” gibi yıldızı parlayıp sönen yeni yeni “meşhurlar” her an ortaya çıkabiliyor.

Önemli olan ise meşhur olduğun zamanlar “ne oldum” havasına girmeden ayaklarının üstüne sağlam basabilmek. Yoksa bünyeyi yakabilirsin maazallah:)

Bir örnekle açıklamak istiyorum. Belki hatırlarsınız, birkaç sene önce Van’ın bir köyünde okulda ödevini yaparken şarkı söyleyen ilkokul öğrencisi Mukaddes’i abisi videoya çekip internete koymuştu. Sonrasında ise bir anda en çok izlenenler arasına girdi ve televizyonlar peşine düştü. Röportajlar, programlara çıkıp şarkı söyletmeler falan derken yavaş yavaş silindi gitti.

Mukaddes meşhur olduktan bir sene sonra tanışmak nasip oldu kendisiyle. Ama o nasıl bir hava, o nasıl kendine güven. Diğer arkadaşları Mukaddes’e yaranabilmek için yarışıyor adeta. Öğretmenleri bile “aman dikkat, bizden daha değerli oldu kız” diyorlar. İşin kötü yanı ise; o küçücük kız yüksek bir meblağ almadan asla şarkı söylemez olmuş.

Daha ilkokula giden bir çocuğun bünyesi bu kadar debdebeyi kaldırmadı doğal olarak:)

Şimdilerde ise “oğlum bak git” videosuyla bir ergen genç ve bir çöpçü abi ülkenin gündeminde. “Haklı ile haksızın amansız kavgası” şeklinde algılandığı için mi yoksa salt komik olduğu için mi bu kadar meşhur oldu o video bilinmez ancak ani gelen bu meşhurluk maalesef çöpçü abimize de yaramamış ve bunalıma girmiş.

Bir ara Patlak Sokaklar: Gerzomat filminin oyuncuları Beyaz Show’a konuk olmuştu. Bir çoğunuzun malumu üzere; üniversite öğrencisi gençler tarafından çekilen amatör videoların kendi takipçilerini oluşturması sebebiyle profesyonel bir filminin çekilmesine karar verilmişti. İşte bu gençlere Beyazıt Öztürk’ün sorduğu soru dikkatimi çekmişti: Siz bu videoları çekerken sonrasını hiç düşündünüz mü? İşin buralara kadar gelebileceğini hesaba kattınız mı? Bundan sonra neler olacağı hakkında bir fikriniz var mı?

Bence Beyazıt abi çok haklı. Bir resim, bir video çekip insanlarla paylaşırken iki şeyi iyi düşünmek gerek: Ya hiç kimse umursamaz ve siz hayatınıza aynen devam edersiniz. Ya da çok tutulur, bir anda ülkenin gündemine oturursunuz ve artık hayatınız eskisi gibi olmaz.

Aman bünyeye dikkat diyorum:)

İzlemeyenler için “oğlum bak git” videosunun orijinali:

http://www.youtube.com/watch?v=jhMHlzrPZFU

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Üç Siyah başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • minece
    30 Mayıs 2012 de 10:21

    Her zamanki gibi güzel bir yazı olmuş,bana sanal alemde nostalji etkisi yaptı sanki 🙂 Yıldızı birden parlayıp sonrada birden sönenleri hatırlattı .
    Yazını okurken aklıma tamda bu anlattıklarınla ilgili bir video geldi:) O amcayada hiç yaramadı sanal alem şöhreti ,hatta bir çok kişi ile mahkemelik olmuştu hatırladığım kadarıyla .Artist mi? Artist ne arar lan bazarda? 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.