Öğrencilerden: Bu Yıl ve Bahar


Blogumu açtığım günden beri hayalim olan şeyi gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyim. Okumayı ve yazmayı seven bir öğretmen olarak en çok istediğim şey öğrencilerimin de okumaya ve yazmaya meraklı olmalarıydı. Daha önce birinci ve ikinci sınıfları okuttuğum için daha çok okuma-yazma öğrenimi üzerinde duruyorduk.

Bu sene dördüncü sınıf okutmanın verdiği avantajla sene başında öğrencilerime bloğumu tanıtıp zaman zaman yazdıkları yazı, şiir ve resimlerden beğendiklerimi koyacağımı söylemiştim.

Geçmişe doğru ufak bir yolculuk yaptığımda, ilkokul ve ortaokul yıllarım okumakla geçti. Lise yıllarım okumanın yanında yazma denemelerime de sahne oldu. Lise ikinci sınıfta kendimde zar zor bulduğum cesaretle iki şiirimi edebiyat öğretmenime götürmüştüm. Azıcık daha cesaretlendirse sanırım birçok şey farklı olurdu. Umursamadı bile!

Üniversite yıllarımda ise “çocuk edebiyatı” dersimize giren zat (rütbesini hatırlamıyorum) yazdığım iki çocuk hikâyesinden birini tuhaf buldu, diğerini geliştirmem gerektiğini söyledi. O da yanına son gidişim oldu zaten.

Diyeceğim o ki, internet o zamanlar vardı ama bu kadar aktif kullanılmıyordu. Eğer bir öğretmenim gelip beğendiği yazıları internete koyacağını söylemiş olsaydı, haftada bir yazı mutlaka götürürdüm. Şimdiki çocuklar çok şanslı.

Geçmişi bir kenara koyup günümüze dönme vakti geldi. Artık sözü Ayşe’ye bırakıyorum. Bakalım bizim için neler yazmış:

Bu Yıl

Öyle düşünüyorum ki bu sene çok farklı olacak. Çünkü öğretmenimiz değişti ve erkek öğretmen geldi. Yeni öğretmenimiz çok iyi birisi. Ama biraz kızgın biraz da duygusal. Kızgın dediysem, her zaman kızan tiplerden değil.

Öğretmenimiz bizi eğlendirebilmek için elinden geleni yapıyor. Sesi güzel olmadığı halde türkü, şarkı dahi söylüyor.

Öğretmenimiz için ne yapsak az. Bazen “ileride sizin yanınıza uğramayız bile” diyoruz ama biliyorum ki uğramakla kalmayacağız. Hakkını helal ettirebilmek için çabalayacağız.

Bu yıl çok güzel ve ben çok mutluyum. Diyebilirim ki diğer yıllardan bile güzel. Keşke bu sene hiç bitmese.

Teşekkürler öğretmenim.

Bahar

Çok severiz baharı

Dallar hep çiçeklenir

Kelebekler uçuşur

Yüce dağlar renklenir

 

Dereler coşar akar

Bak kuzular meliyor

Taze meyveler çıkar

Çiçeklerden bal geliyor

 

Parlasın koca güneş

İçim ışıkla dolsun

Bahar mevsimlerin şahı

Dört mevsim bahar olsun

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

3 yorum

 • Halil İbrahim
  2 Aralık 2014 de 11:04

  Maalesef Yıllarca Hep şunu duyduk büyüklerimizden; Bundan adam olmaz, senmi kaldın okuyup adam olacak, okuyanlar ne oldu da sen olacaksın. Hiç birisi çıkıp okumak iyidir okuyun demedi hep negatif düşünceler ve hep olumsuz örneklerle bu milleti bu hale getirdiler. Dilerim sizin gibi idealist eğitimciler bu milletin evladının önünü açar heveslendirme adına üzerine düşeni yapar. Hem sizi Hemde Öğrenciniz Ayşe’yi tebrik ediyorum. Güzel bir başlangıç yapmış şiiri de oldukça güzel… Bahar yakındır inşallah…

 • Yeşeren Yaprak
  2 Aralık 2014 de 13:08

  Saf yüreklerden çıkan yazılar kulağa ne kadar da hoş geliyor. Bir de bu yürek sizin öğrenciniz ise, eminim mutluluğunuzu en üst raflara çıkartmıştır. Ayşe’ye benden bir çikolata 🙂

 • Hasibe Gül
  28 Eylül 2016 de 10:51

  Bu çocuklar bir harika Cem abi. Sende tabiki. Benim kendime çok benzettiğim blog yazarısın. Yazılarını ilgiyle okumaktayım

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.