Otobüs yolculuğuna çıkmadan önce


 

Eğer benim gibi ailenizden çok uzaklarda yaşıyorsanız ya parayı basıp uçak bileti alacaksınız ya da otobüsle saatlerce yolculuk yapmaya hazır olacaksınız. Ben daha çok otobüsleri tercih ettiğim için sizlere otobüs yolculuğuna çıkmadan önce ve yolculuk esnasında çok yardımı dokunacak bir takım önerilerde bulunacağım. Bunları yapıp yapmamak tamamen size kalmış.

-Normal zamanda değil de bayram tatili gibi kısıtlı zamanlarda yolculuk yapacaksanız mutlaka “1 ay öncesinden” gidiş ve dönüş biletinizi alın. Biletin saatini ve tarihini “alır almaz” kontrol edin.

-Bilet aldığınız firmaya dikkat edin. Nadir de olsa bir koltuğu birden fazla kişiye satan kişiliksiz firmalar hala piyasada mevcut.

-Otobüsün kalkış saatinden önce kalkış yerinde bulunun. Rahmetli dedemin bir sözü vardı: Araba seni beklemez, sen arabayı beklersin.

-Bu madde çok önemli; hangi firmayla giderseniz gidin mutlaka yanınıza küçük bir omuz çantası alın. Bu çantanın içine; kulağınızı ağrıtmayan bir kulaklık, içi film dolu bir usb bellek, akıllı telefonunuz yoksa bir harita, küçük bir çakı, ağrı kesici, yara bandı, sığarsa şişme boyun yastığı, peçete ya da ıslak mendil, gözlük kullanıyorsanız gözlük kutusu koyun.

-Fotoğraf makineniz varsa mutlaka yanınızda bulundurun. Molalarda birkaç kare çekmek isteyebilirsiniz.

-Cüzdanınıza iyi sahip çıkın, yanınıza çok fazla para almayın ve yanınızda oturan kişinin verdiği şeyleri nazikçe reddedin.

-Her molada tuvalete gidin. Tuvalet için bozuk para bulundurmak akıllıca olacaktır.

-Midenizi bozacak her türlü yiyecekten uzak durun. Özellikle acı biber yemeyin, nar suyu içmeyin.

-Kraker, bisküvi ve suyu otobüse binmeden önce alın. Mola yerlerinde bu tarz yiyeceklere 2-3 kat fazla ödeme yaparsınız.

-Mutlaka yanınıza kitap, gazete ya da dergi alın. Otobüste bir şeyler okumak çok güzel oluyor.

-Çok uzun yola gidecekseniz ayaklarınızın şişmemesi için molalarda otobüsten inip gezinin.

-İmkânınız varsa yanınıza terlik alın. Yolculuk başlayınca çaktırmadan ayakkabınızı çıkarıp terlik giyin. Çok daha rahat bir yolculuk yapacaksınız.

-Çok aşırı açlığınız yoksa mola yerlerinde yemek yememek ve çay içmemek hem mideniz hem de cebiniz için ferahlık sağlayacaktır.

-Rahat kıyafetler giymek rahat yolculuk için birebirdir.

-Laptop, tablet, çanta gibi değerli eşyalarınızı asla otobüste bırakmayın.

-Bavulunuz yerleştirilirken orada bulunun ve yerini unutmayın.

-Otobüste uzun yolculuğu çekmenin tek yolu uyumaktır. Ama horlama probleminiz varsa yan tarafınızda oturan kişiden (veya muavinden) horlamaya başladığınızda sizi uyandırmasını rica edin.

Şimdilik benim aklıma gelen bunlar. Eğer sizin de kendinize has önerileriniz varsa alt taraftaki yorum bölümüne ekleyebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • Polat Büyükarslan
  1 Mart 2014 de 12:51

  Güzel bir yazı olmuş. Uzun yola çıkmadan okunması gereken yazılardan biri.

 • Hilal Yavuz
  17 Ağustos 2014 de 20:54

  Bak o ”çok önemli madde”deki kol çantasından bende var şu an 😀 İçinde bi kedi yavrusu eksik o derece yani 😀 Böylesine yararlı bir yazı için, kendi adıma çoook teşekkür ederim 🙂

 • Elanur
  26 Ağustos 2017 de 17:07

  Ben en çok ‘yanınız da oturan kişinin ikramlarını nazikçe reddedin’ maddesini sevdim ellerinize sağlık hocam

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.