Projelerim-3: Yeni Bir Oyun


Birkaç gündür kafamda bu proje dolanıyor. Unutmadan yazayım da bir köşede dursun:)

Şimdiye kadar oynadığım oyunlar genelde FPS tarzı oyunlardı. Silahı eline alıp çatır çutur ateş ederek oyunu bitiriyorsun. Bu da bana yeterli gelmiyor tabi ki.

Oyun tutkunlarının büyük kısmı gibi ben de keskin nişancı oyunlarını severim. Ama şimdiye kadar çok iyi bir keskin nişancı oyunu yapılamadı maalesef.

Strateji oyunlarını da bu aralar sevmeye başladım.

Benim kafamdaki oyun ise bu üçünü harmanlayan bir oyun olacak. Boyutu ne kadar büyük olursa olsun, yapımı ne kadar uzun sürerse sürsün bence mutlaka yapılmalı. Üç tane büyük oyun firması üç bölümü paylaşıp yapabilir mesela:)

Şöyle ki; Oyunun başında karakter seçimi yapıyorsun.

-Erkek karakter oyunun FPS bölümünü temsil ediyor. Onu seçtiğinizde oyunda bol bol çatışma senaryolarına dâhil oluyorsunuz. Bu senaryolardan bazıları, Modern Warfare 3’te benim çok hoşuma giden “topluca hücuma geçme ve düşmanın üzerine tankla topla yürüme” şeklinde olurken bazı senaryolar, Crysis 2’deki gibi “düşmanların arasında bir başına kalmak” şeklinde olacak. Tabi ki Battlefield 3’teki patlama grafikleri bol bol kullanılacak. Ancak bu patlamalar Battlefield 3‘teki gibi sadece oyunun istediği yere ateş edince ortaya çıkmayacak.

Yine Borderlands oyunlarındaki gibi silah çeşitliliği ve Crysis oyunlarındaki gibi silah geliştirmeleri de olacak. Ayrıca savaşlarda başarı gösterdikçe rütbe artışı, rütbe arttıkça da oyunun zorluğu ve görevin yönü değişecek. Senaryo başladığında bize görev söylenecek. Bu görevi nasıl gerçekleştireceğimiz FarCry oyunlarındaki gibi tamamen bize bırakılacak.

Son olarak da, God of War oyunlarındaki gibi sadece gerekli yerlerde gerekli tuşlara dokununca süper hareketler yapılmayacak. Belirli hareketlere tuş kombinasyonları atayıp istediğimiz yerde o kombinasyonları kullanabileceğiz.

-İkinci karakterimiz bayan. Bu bayan da oyunun keskin nişancı bölümünü temsil ediyor. Oyundaki senaryolara bu defa da keskin nişancı olarak dâhil olacağız. Hele hele şehirlerin içinde gerçekleşecek olan toplu hücum senaryolarında, keskin nişancı birliğiyle binaların tepelerine gizlenip makinalı tüfeklerin başındaki düşman askerlerine head-shot yapma özelliği mutlaka olacak.

Yine yaşamak istediğim bir diğer güzellik de, açık alanda tepelere çıkıp bölüğümüz çatışırken biz de üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Tabi ki düşmanın keskin nişancılarına karşı…

Buna ek olarak; dürbünle bakınca rüzgâr, nem, mesafe gibi özellikler görünecek ancak Sniper Ghost Warrior oyunlarındaki gibi “kırmızı nokta” çıkmayacak. Biz tahmin etmeye çalışacağız kurşunun gideceği yeri.

Vurduğumuz ve vurmadığımız adamlar savaşın gidişatını değiştirecek. Diğer bir olmazsa olmaz da “bullet-time” kamera görüntüleri.

-Üçüncü ve son karakterimiz yaşlı bir komutan. Bunu seçince de asker olarak içinde rol aldığımız senaryoları bu defa komutan olarak “yöneteceğiz”. Askerleri ve savaş teçhizatlarını istediğimiz gibi yönlendirerek oyunun yapay zekasına karşı başarı kazanmaya çalışacağız.

Savaş kazandıkça da askerlikten diplomatlığa geçiş yapabilme seçeneği olacak. Bunu seçenler de ülkeler arası savaşlarda söz sahibi olacak.

“Ohooo bu oyun yapılmaz arkadaş” dediğinizi duyar gibiyim. Ama yapıldığını bir düşünün!

Yukarıda kendi alanında fenomen olmuş 8-10 oyunun özelliklerinden bahsettim. Her oyunun piyasaya çıktığında listeleri alt-üst ettiğini ve çok iyi satış rakamlarına ulaştığını göz önüne alırsak bizim oyunumuzun neler başarabileceğini hayal etmek güç.

Blu-ray disklerin yaygınlaşmaya başladığı, her geçen gün hard disklerin ve ekran kartlarının sürekli geliştiğini düşünürsek bu oyun yapılana kadar (ki minimum 3-4 yıl sürer) bu oyunu oynayabileceğimiz süper bilgisayarlar piyasaya çıkmış olur zaten.

Oyun üç parça halinde satışa sunulabilir ya da Gold Edition yapılarak tek paket halinde de sunulabilir.

Boyutu bence kurulmadan 15, kurulunca en az 100GB olur:)

Fiyatı da 200-300 lira civarında olursa kimse torrentle uğraşmaz:)

En önemlisini en sona sakladım. Eğer TÜRKÇE dil desteği de olmazsa hiç yapılmasın:)

İsmine daha karar veremedim ama bölüm isimleri şöyle olabilir:

-XX: Warrior (bizde Savaşçı)

-XX: SharpShooter (bizde Keskin Nişancı)

-XX: Diplomat

XX yerine ne koyacağımı daha bulamadım:) Sizce böyle güzel bir yapımın ismi ne olabilir?

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Hangi diziyi? Niçin? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

1 Yorum

  • Erol Dizdar (@edizdar)
    9 Nisan 2013 de 02:11

    Strateji oyunlarını sanırım vaktim olmadığından sevmem ama bu ilginç geldi.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.