Projelerim-5: Simülasyon Odaları


Burada zaman zaman “hayata geçirilebilir” olduğuna inandığım projelerimi paylaşıyorum. Sadece fikir aşamasında olan bu projeleri hiçbir karşılık beklemeden yazmamın tek bir sebebi var: yapabilen varsa hayata geçirsin.

Birkaç haftadır beynimi bir kurt gibi kemiren ve en sonunda “hayata geçirilebilir” olduğuna kanaat getirdiğim bu fikrim özellikle sürücü kursları için ideal.

Şöyle ki; trafik hayatımızın büyük bir zamanını alan bir aktivite. Trafik kazaları ise kaçınılmaz. Kaçınılmaz diyorum çünkü hükümetler ve araba firmaları kazaları farklı yönlerden ele alırken insan faktörünü hep göz ardı ediyor. Daha güvenli araçlar, daha güvenli yollar yapılırken daha güvenli insanları trafiğe çıkarma peşine düşen olmuyor. Kazalarda insan faktörü %95 pay ile en başı çekiyor.

Ehliyeti şöyle ya da böyle ele geçiren hatta ele geçirmeyen bile arabaya atlayıp trafiğe çıkıyor. İçki, uykusuzluk, yorgunluk, hastalık gibi şeyler de işin içine girince kazalar maalesef çok canlar alıyor. Düşünme yeteneğini çoktan terk etmiş olan insanlar yaptığı şeylerin sonucunu da düşünmüyor elbette. Olan ise masum insanlara oluyor.

Neyse, sözü uzatmayayım.

Sürücü kursları bir sınav, birkaç hafta sürüş yaptırıp ehliyet vermeyi bırakıp simülasyon odaları açsa mesela?

Teknolojinin şu anki imkanlarıyla bu gayet mümkün. Teknoloji firmaları giyilebilir teknolojiler ve sanal gerçeklik üzerine hızla çalışmalar yapıyor. Gerçi bunlar genelde oyunlara entegre ediliyor ama aynısını sürücü kursları da kullanamaz diye bir durum yok.

Bu odalarda oyuncuya ilk kaza anını, ilk şoku, yaralananları hatta ölenleri, aracın içinde yaşayacakları şeyleri simule ederek yaşatmak bence birçok insanın gözünü korkutmaya yeter.

İşi daha ileriye götürüp alkollü, yorgun, uykusuz kullanmanın sürüşe etkilerini, sizin hiçbir suçunuz yokken size çarpan araçların size yaşatacaklarını, hatta ve hatta çekilecek acıları simulasyon olarak yaşatmak hiç de imkânsız değil. Savaş oyunlarında yaralanınca vücuda acı veren sensörler bile icat edilmiş durumda. Bu sensörler kaza anında çekilecek acıları az da olsa vücuda yansıtabilir.

Elbette sürüş becerisi, park edebilmek, trafik kural ve işaretleri de önemli şeyler. Bunlar öğretilmesin demiyorum. Ama bunları da simulasyon ortamında öğrenmek kalıcılığı arttıracaktır.

Peki bu odalar nasıl bir şey derseniz alttaki videolardan örnekler izleyebilirsiniz. Sonra da bu odanın sürücü kursunda kullanılabilir versiyonunu gözünüzde canlandırın lütfen.

 

Öncelikle simülasyon odası videosu:

 

Acıyı vücuda yansıtan simülasyon kıyafeti videosu:

 

Simülasyon araçlarına örnek bir video:

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Aforizma Kasmak 7 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

4 yorum

 • Saç Ekimi
  9 Kasım 2015 de 13:19

  Güzel bir siteniz ve faydalı paylaşımlarınız var. Sağolun.

 • A.Samet Yıldırım
  14 Nisan 2016 de 23:50

  Merhaba bu fikriniz gerçekten çok güzel ama buna benzer uygulamalar günümüzde mevcut yarın sınavım var makalenin ne olduğuna bakacaktım şimdi ne yapıyorum. siteniz çok etkileyici insan başka yerden başka yere çekebiliyor emeğinize sağlık. Bir de aklıma takıldı bu sitenin teması wordpress newmag veya newspaper mi söylerseniz büyük bir merakımı giderirsiniz 🙂

 • Elanur
  27 Ağustos 2017 de 23:28

  Bence son derece mantıklı ve gerekli bir proje tebrik ediyorum

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.