Reklam Mesajlarından Kurtulma Rehberi


Bugün yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanuna göre bizden izin almadan markalar SMS ya da E-posta gönderemeyecekler, hatta telefonla aramaları için bile izin almaları lazım.

Ne diyor bu kanun? Önce ona bir bakalım:

Madde 5-b: “İndirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirlenebilmeli, bunlara katılımın ve bunlardan faydalanmanın şartlarına kolayca ulaşılabilmeli ve bu şartlar açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılır olmalıdır.

Madde 8: (1) Alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilir.

(2) Hizmet sağlayıcı ret bildiriminin, elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmakla yükümlüdür.

(3) Talebin ulaşmasını müteakip hizmet sağlayıcı üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurur.

MADDE 10: (1) Hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı:

 1. a) Bu Kanun çerçevesinde yapmış olduğu işlemler nedeniyle elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumludur.
 2. b) Kişisel verileri ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletemez ve başka amaçlarla kullanamaz.

Daha uzundu ama can alıcı yerlerini aldım. Özetle:

-Firmalar sizin onayınız olmadan size sms, e-posta, telefon araması yapamaz. Sizin bilgilerinizi başkalarına satamaz. Size bir hediye ya da promosyon sunacaksa bunu açık açık söylemelidir.

-Önceden onay verdiğiniz bütün reklam alımları iptal edildi. Firmalar yeniden hepsi için onay istemelidir. Siz tekrar onay verseniz bile dilediğiniz an vazgeçebilirsiniz. Vazgeçtiğiniz için de hiçbir ücret ödemezsiniz. Önceden ödediklerinizi de geri alabilirsiniz.

Hani isteğimiz dışı üye yapılıp bir türlü çıkamadığımız, muhatap bile alınmadığımız servisler var ya, işte onların hepsi iptal edilecek.

Edilmezse ne olur?

Bin lira ile onbeş bin lira arası cezası var. Eğer aynı suç işlenmeye devam edilirse bu ceza elli bin liraya kadar çıkabiliyor.

Kanunu öğrendiğimize göre bunlardan kurtuluş rehberimize geçebiliriz.

 1. Öncelikle firmalar size onay alabilmek için yeniden mesaj ya da e-posta atarsa orada “reddetmek için HAYIR yazıp bu mesajı cevaplayın” ibaresi yer alır. Hemen HAYIR yazıp gönderin. Sadece kendinizin değil anne, baba, dede, nine gibi elektronik aletlerle pek arası olmayan yakınlarınıza da yardımcı olun ki yıllardır canımızdan bezdiren bu pislikler ağzının payını alsın. Bundan sonra onlar bize YALVARSIN!
 2. Başka ne yapabilirim diyorsanız Telekomder’in SMS GELMESİN adıyla yayına aldığı web sitesi de reklam smslerinden bıkan tüketicilerin diledikleri firmadan reklam smsi alımını durdurmalarına yardımcı oluyor. Bunun için de BURADAN siteye kolayca üye olup size gönderilen üyelik şifresini girin. Daha sonra sol menüde bulunan kategorilere sırayla tıklayarak açılan tüm firmalar için üstteki kırmızı renkli “Tümünü Yasakla” butonuna basın.
 3. Yukarıdaki site belli başlı firmalar kapsıyor. Bu nedenle hepsinden kurtuldum diye düşünmeyin. Bu firmaların dışındakilerden reklam geldiyse hemen bilgi teknolojileri ve iletişim kurumunun sitesine üye olup e-posta adresimize gelen aktivasyon linkine tıklamamız ve TC kimlik no ve şifremizle giriş yapmamız gerekiyor. Daha sonra site menüsünde bulunan “Şikâyet Yaz” sekmesine tıklayınız. Açılan sayfada, işletmeci, kategori ve konu seçimi, şikâyete konu telefon/abone/hizmet numaranızı, şikâyet başlığınızı ve -karakter sayısını da göz önünde bulundurarak- şikâyet içeriğini yazınız. Şikayet yazarken 1500 karakteri geçmeyen, anlaşılır bir mesaj yazmaya özen gösterelim.
 4. Bununla uğraşamam diyorsanız sizin yerinize şikayet eden siteler de var. Mesela BURADAKİ siteye gidip “başla” butonuna basın. Size gelen reklam sms ve e-postalarının ya da çağrıların ekran görüntüsünü alıp bu siteye yükleyin. Bu site sizin yerinize gerekli şikâyeti yapıp sonucu bildirecektir.

 

Ben bildiğim kadarıyla olayı açıkladım ve kurtuluş reçetesi sunmaya çalıştım. Bunların dışında yöntemler biliyorsanız lütfen yorum bölümünden belirtin. Belirtin ki yıllardır bize eziyet edenler layıklarını bulsunlar.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

10 yorum

 • Ali Can
  12 Mayıs 2015 de 12:51

  Yasak olmasına rağmen hala kesilmedi bu mesajlar

 • Kedi Dedi
  15 Mayıs 2015 de 23:31

  Kanun çok güzel olmuş. Sırf bu yüzden numara değiştirmek zorunda kaldığımız oluyor. Ancak daha güzeli olabilirdi. E-devlet’e yeni bir sekme konulup, kullandığımız numaranın hangi firmalardan reklam aldığını göstermesi ve istemediğimiz reklamları tek tıkla aktif/pasif edebilme gibi bir seçenek sunulabilirdi. Gsm firmaları sekmesinde hattımızın her şeyini görebiliyoruz. Bence buda olabilirdi ama buna şükür demekle yetinelim şimdilik.

 • kadikoykurye
  29 Mayıs 2015 de 18:26

  Gelen sms’lere sinir olmamak için bakamıyordum şimdi biraz rahatladık

 • Çağrı Merkezi
  5 Haziran 2015 de 11:27

  Gayet başarılı ve faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

 • Hasan Peker
  12 Temmuz 2015 de 05:13

  Eksik biliyor muşum… Teşekkürler..!

 • mesut
  29 Eylül 2015 de 22:37

  bu da en gerçekçi şikayet yeri: http://tiss.gtb.gov.tr/

 • yuxel
  23 Ekim 2015 de 21:12

  Sizin yerinize yapan siteler tazminat davası açıp parayı sizin yerinize de alması ? 😀

 • sultanbeyli kurye
  29 Kasım 2015 de 23:47

  Çok faydalı bir paylaşım teşekkürler..

 • Ataşehir Kurye
  23 Ocak 2016 de 17:59

  Paylaşımınız için acilexpresskurye olarak teşekkür ederim..Oldukça faydalı bir paylaşım oldu ellerinize sağlık

 • konya kamera sistemleri
  20 Mayıs 2016 de 00:59

  Teşekkürler çok faydalı bir paylaşım olmuş. İyi çalışmalar dilerim.

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.