Reklamlar: Duygu Sömürücüleri


 

Son reklam furyası duygusal reklamlar çekerek insanları etkilemeye çalışmak. Reklamın iyisi kötüsü olmaz ama bu tarz reklamları görünce aklıma “ne olur bizim ürünümüzü alın” diye önümüzde gözyaşı döken insan manzarası geliyor. “O kadar düştük ki tek yapabileceğimiz şey sizin gözyaşlarınızdan medet ummak” diyorlar adeta.

Yalan yok, bu tarz reklamları izlerken gözlerim yaşarıyor ancak yine de o ürünleri almak gelmiyor içimden. İşte bu tarz reklamlara birkaç örnek:

-Kent şeker reklamı: “Mehmet dedenin anısına saygıyla” sloganıyla çıkmış bu reklam. Dünyanın en yaşlı insanları arasında gösterilen Mehmet dedenin görüntüleriyle yapılmış. Mehmet dede gibi nur yüzlü dedeleri gördükçe sulanan gözlerim bu reklamı izlerken aklıma rahmetli dedemin gelişiyle şelaleye dönüyor adeta. Reklam çok duygulandırıyor ama bu Kent’in iyi reklam çektiği anlamına gelmiyor.

İzlemek isterseniz: http://www.youtube.com/watch?v=A9pPhLJrSF4

-Akbank olunca ödersin reklamı: Daha önceki versiyonları komik olan zıt ikizler Ali ile Nuri’nin maceraları bu defa duygulandırdı. Küçük çocuğun para yerine cebindeki şekerleri vermesi, yaşlı bir amcanın üç ekmek istemesi ama cebindeki paranın çıkışmaması yüzünden “iki olsun” demesi falan baya şıpırdattı gözlerimi. Tamam “olunca ödersin” cümlesiyle reklamı ve krediyi birbirine bağlamışlar ama yine de “aaa Akbank ne kadar iyi bir banka, gidip bir kredi çekeyim” cümlesi asla geçmedi aklımdan. Geçmez de! 🙂

-Opet milli takım reklamı: Milli takımımızın sahada yaptığı bir takım hareketlerle insanımızın günlük hayatta yaptığı hareketlerin benzerliği üzerine yapılmış bir reklam. Milli duygularımıza hitap ettiği için duygusal. Ama Opet ne alaka?

-Anadolujet uçmayan kalmasın reklamı: Havaalanında koşarak gelenler ailelerine sarılıyor. THY ve onun yan kuruluşu Anadolujet reklamlarda duygu sömürmeyi iyi başaran firmalardan. Reklamlarını izleyince sanırsınız ki bunlar kimseden para almadan hayır için yolcu taşıyor. Geçin efendim bunları!

-Cocacola reklamları: Yıllardır uğraşa uğraşa adamlar bizi çözmüş sonunda. Bütün reklamlarında duygu sömürüsü, bütün reklamlarında “biz sizden biriyiz” imajı oluşturma çabası… Hele hele Ramazan ayı gelince öyle reklamlar yapıyorlar ki Osmanlı zamanından beri bütün halkımız şerbet yerine kola içiyor sanırsınız. Onlarca zararı doktorlar tarafından onaylanmış olan bu içecek maalesef hala bir çok insan için vazgeçilmez. Ne diyelim; kendi düşen ağlamaz.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Reklamlar: Mutluluk Satanlar başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.