Reklamlar: Mutluluk Satanlar


 

Eskiden beri reklam izlemeyi çok severim. Zekice kurgulanmış reklamları izlerken kendimden geçerim adeta. Maalesef bizde bu tarz reklamlar çok az çekiliyor.

Reklamların birçoğu saçmalamanın sınırlarını zorlamak için yapılır ve açık açık (veya çaktırmadan) hep aynı mesajlar verilir; “Elindekiyle yetinme, hep daha fazlasını iste.”

Adamlar bir yerde haklı. Ellerindeki ürünü satmak zorundalar. Sen üç-beş yıl önce aldığın buzdolabını yeterli görürsen bu onların işine gelmez. Çünkü daha yenisini (ve daha pahalısını) ürettiler ve bunu sana satmak istiyorlar.

“Elindekiyle yetinme, hep daha fazlasını iste, doyumsuz ol, asla tatmin olma, daha üst modeli seni daha mutlu yapacak, onu almazsan mutlu olamazsın” tarzında cümlelerle aslında sana “mutluluk” satmaya çalışırlar.

Eskiden ne güzeldi. Bir ürünü almak zordu ama aldığın ürün sağlam olurdu. Bozulsa bile tamir ettirip kullanmaya devam ederdin.

Özellikle Çin mallarının piyasaya sürülmesiyle fiyatlar ucuzlarken kalite yerlerde sürünmeye başladı. Gerçi imkânı az olan insanlar da zenginlerin aldığı ürünlere benzer ürünler alabiliyordu artık. Ama sadece “görünüşte benzeyen” bu ürünler alanın elinde kalıyor.

Yalnızca Çin mallarında değil, diğer ürünlerde de talep arttıkça arz ona yetişebilsin diye kaliteden ödün verilmeye başlandı. Bir de garantili ürünler çıktı ortalığa. Öyle garantili ürünler ki; garantisinin bittiği gün bozuluveriyor.

İşte böyle sevgili okuyucum, artık bütün reklamlar sağ gösterip sol vurma şeklinde. Size mutluluğu vaad ederken aslında gözleri cebinizdeki parada oluyor.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Bu madde yasaklanmalı! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

  • ßusra
    13 Mart 2015 de 16:53

    Birde banka reklamlari ve mobilya reklamlari tam kurnazca yukarda diyorlar dosya masrafi yok / oturma odasi esyalari bizden vb. Ama altta nasil istisnasi filan onlari yaziyorlar küçücük ve hizli gecen yaziyla ama şubeye/maģazaya gittinizde şoku yaşiyorsunuz

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.