Röportaj: Kendi elektriğinizi kendiniz üretmek ister misiniz?


Uzun zamandır röportaj yapmıyordum. Okulumuzda görev yapan bir öğretmen abimizin kendi yaptığı bir sistemle kendi elektriğini ürettiğini duyunca bunu okuyucularımla paylaşma gereği duydum. Ben aklıma gelen tüm soruları sordum. Eğer sizin de sorularınız olursa yorum olarak veya iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

-Biraz kendinizden bahseder misiniz?

-Ben fen-teknoloji, elektrik- elektronik ve organik tarım konularıyla ilgilenen bir sınıf öğretmeniyim. İlçemde ilk kışlık serayı 1999’da kurdum. O yaptığım serada ısıtma sistemi kurmuş, kışın da sebze yetiştirmiştim. İlçemizde seracılıkla ilgili çeşitli çalışmalar yaptım. Özellikle güneşin ısı enerjisini toprak altında depolama ile ilgili iki yıllık bir araştırma da yaparak olumlu sonuçlar elde ettim. Geçen yılki aşırı kar yağışına dayanamayınca 600 metrekarelik seram çöktü. Bu hobime ara vermek zorunda kaldım. Yaşadığım çevrede doğayla uyumlu iyi örnekler oluşturmaya gayret ediyorum.

-Kendi elektriğinizi üretme fikri nereden aklınıza geldi?

-Yıllar önce kendi elektriğimi üretme kararı verdim. Evimin çatısını bu yaz tamamlayınca panelleri aldım ve teras çatısının üzerine panellerin montajını yaptım.

-Size maliyeti ne kadar oldu?

-Toplam olarak 3500 TL civarında malzeme temini için para harcadım. Hala eksiklerim var. Kurduğum sistem şu an evin % 80’lik elektrik ihtiyacını karşılıyor(kış şartlarında). Büyük bir invertöre ve iki tane 200 amperlik jel aküye ihtiyaç var.

-Gerekli malzemeyi nereden temin ettiniz?

-Gerekli malzemeleri internetteki satış yapan sitelerden temin ettim.(sahibinden.com, sanalpazar.com, gittigidiyor.com vb.)

-Kurduğunuz sistem sizin icadınız mı, yoksa var olan bir sistemi mi evinize kurdunuz?

-Sistem elbette benim icadım değil. Güneş pilleri (photovoltaik piller) 40 yılı aşkındır varlar. Ben uygun malzemeleri bir araya getirerek kurulumu/montajı yaptım. Burada şunu da söyleyeyim. Sistemimi modüler bir düzende kurdum. İlerde istediğim kadar ekleme yaparak sistemimi büyüteceğim.

-Size ne gibi bir yarar sağladı?

-Elektrik faturalarımız tutar bakımından çok azaldı. Geçtiğimiz günlerde gece boyunca şebeke elektriği kesildi. Bizim evdekilerin haberi bile olmadı.

-İnsanların tepkileri nasıl oldu?

-İlk duyduklarında inanmadılar. Nasıl olur diye. Lambaları ve televizyonu çalışırken görünce şaşırdılar tabii ki.

-İlçedeki genel elektrik şebekesinden tamamen bağlantıyı kopardınız mı?

-Aslında şebeke elektriğini kesmeye gerek yok. Gece 22.00-08.00 arsı elektriğin kw/saati çok ucuz sistem. O saatte jel aküleri şarj ederek eksiği tamamlıyor.

 -Bu sistemi bir köy için kurmak mümkün müdür?

-Ebette mümkün. Suyu olmayan köyler için çok uygun. Sondaj kuyusundan veya bir kaynaktan elektrikli pompayla su çekilerek depoya veya direkt şebekeye su gönderilebilir. Hem de yıllarca(güneş panellerinin en az 30 yıl ömrü vardır).

-Başka hangi alanlarda bu sisteme kullanılabilir?

-Elektriğe ihtiyaç duyulan her yerde bu sistem kurulabilir. İlçemizde sulu tarım yapılmakta, ortalama bir çiftçi 15-45 bin TL arası yıllık elektrik parası ödemektedir. 3-4 yıllık elektrik parasıyla 30 yıllık bedava elektrik sağlamak mümkün.

-Bu sistemi kurmak isteyenler olursa onlara hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

-Akü miktarını fazla tutsunlar. Solar panel(güneş pili) seçiminde monocristal hücreli panelleri tercih etsinler(bulutlu havada da üretim devam etsin diye) policristal hücreli panelleri almasınlar. Ayrıca inverteri (doğru akımı alternatif akıma çevirir) en az 5000 watt’lık ve tam sinüs alsınlar.

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

2 yorum

 • Halil İbrahim
  1 Nisan 2015 de 09:48

  Güzel bir söyleşi olmuş teşekkürler

 • Demet MUTLU
  25 Kasım 2016 de 13:08

  muhteşemsiniz. ÖRNEK BİR ÖĞRETMEN HARİKA BİR İNSAN. tebrik ederim

  örnek bir çalışma. Röportajınız, seçtiğiniz konu için de sizi tebrik ederim. sağolunuz.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.