Sarı karpuz yediniz mi hiç?


Yıllar yıllar önceydi. Hatta çocukluğumun en eski anılarından biridir. Tarlamızın içinde öğüt suyu belirmiş ve bu su sayesinde kavun karpuz ekmiştik.

Meşe ağacının gölgesinde elimde küçük ama lezzetli bir karpuz yediğimi hatırlıyorum. Bu karpuzun rengi nasıldı bilin bakalım? Evet, bildiniz; sarı karpuz!

Bu olay 25 yıl kadar önce olmuştu sanırım. O yıldan sonra sarı karpuzu ne yedim ne gördüm.

Yaklaşık bir ay önce bir haber sitesinde görene kadar üzerinde de durmamıştım. Sadece “acaba neden satılmıyor?” diye kendime sorardım.

Haberde okuduklarım ise sinirimi yerle bir etti.

Kökeni Anadolu olan sarı karpuzu zaman içinde Anadolu insanı unutmuş gitmiş. Ne eken ne de adını hatırlayan varmış. Ama kansere karşı faydalı olduğu anlaşılınca Çin’den ithal edilmeye başlanmış.

“Aferin, bravo, harika, yuh artık, geri zekalılık” gibi istemsiz tepkilerle okudum haberi. Zamanında türlü türlü laleyi üreten ülkemizden hediye olarak üç-beş lale soğanını Hollanda’ya göndermiş. Şimdi adamlar her türlü laleyi üreterek ülkemize bile parayla lale satar hale gelmiş. Bunu bilmeyen yok.

Artık aynı durum sarı karpuz için de geçerli.

Kimselerin beğenip ekme zahmetine girmediği sarı karpuzu Çin’den parayla satın alacakmışız. Ne diyeyim; yuh olsun bize!

Ama şundan da eminim ki: araştırılsa ülkemizin köylerinde bir yerlerde sarı karpuzun çekirdekleri mevcuttur. Ancak köyler boşaldığından beri insanımız ekmeye dikmeye değil hazır almaya özeniyor.

Böylelerine haktır. Bırakın parayla alalım. Bedava varken kimse yüzüne bakmaz, parayla alınca bir sürü para verir alırız artık.

Emin olabilirsiniz, para verip alacaklardan birisi de benim:)

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Phubber’mışız da haberimiz yokmuş! başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

5 yorum

 • sebo
  28 Temmuz 2016 de 19:36

  ben de çocukluğumda yediğimi hatırlıyo gibiyimmm

 • köylü
  2 Ağustos 2016 de 13:00

  Çocukluğumuzda kalanları, bıraktığımız yerde bulmayalı çok oldu maalesef..

 • ışık mobilya
  16 Ağustos 2016 de 18:44

  ah eskiler ah..

 • JCB Operatörü
  23 Kasım 2016 de 18:29

  Kışlık karpuz derler buna. Çok nadir bulunur. Genelde satılmak için değil, kışın yenmek üzere sadece kendilerine yetecek kadar ekerler.

 • Habibe
  22 Ağustos 2017 de 17:44

  Dünkü haberlerde hemen hemen çoğu ürünün tohumlarını yurtdışından ithal ediyoruz en çok şaşırdığım ise çanakkale domatesinin tohumunun israilden alınması çok şaşkınım ve üzülüyorum tedirgin oluyorum sağlık açısından sarı karpuz görürsem haber vereceğim☺️

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.