Şelleklenmeyin!


Unutulmuş çocukluğumun karanlık dehlizlerinde hışıl hışıl yankılanan bu sözcüğün anlamını eminim birçoğunuz bilmiyordur. İşin doğrusu bu ifade “şımarmayın” cümlesine yakın bir anlamda kullanılan bir çeşit uyarıdır. Ancak tam olarak “şımarmayın” demek değildir. Çünkü şımarmak az buçuk nankörlük içerir.

Bu ifade sadece ve sadece, eve misafir geldiğinde ortaya çıkan otorite boşluğunun üç erkek çocuğu tarafından istismar edilmesi sonucu evin yıkılmasını önlemek amacıyla “sopa geliyor” cümlesinin yumuşatılmış hali olarak tezahür eder.

Evet efendim, bu dünyada “bir evde iki kız, biri çuvaldız biri biz” atasözüne tövbe ettirecek bir şey varsa o da evde üç tane erkek çocuğunun bulunmasıdır.

Sokakta oynadıkları yetmiyormuş gibi evin salonunu da futbol sahasına çeviren, gelen misafir çocuğunu da yoldan çıkartıp evin yıkılmasına ortak eden bu üç erkeğin mutlaka durdurulması gerekir. Ancak misafirin yanında çocuğa söylenecek her kelime itinayla seçilmelidir. Hele işin içinde misafir çocuğu da varsa ebeveynlerin eli-kolu bağlanır. Yapılacak en mantıklı hareket çocuklardan birisini tenhada denk getirip “şelleklenmeyin” diye uyarmaktır. Bunu yaparken beşkardeşi de göstermek işin vehametini kat be kat arttıracaktır.

Bu uyarı kısa bir süre etkisini gösterse de çocuklar içlerine kurt girmişçesine kıvranmaya başlayınca az önceki uyarının yerini yeni bir koşuşturma dalgası alır. Bu hengâmede bir kaza yaşanmaz, misafir erken kalkar ya da çocuklar yorgunluktan uyuyakalırsa ebeveynler bir geceyi daha sağ salim atlatmanın verdiği mutlulukla huzur içinde uyurlar.

Bir kaza yaşanırsa; hata kimde olursa olsun o an normal karşılanır. Ancak daha sonra çocukların ifadesi alınır.

Misafir erken kalkmazsa; curcunayı bitirecek tek şey çocuklardan birisinin yorulup uyuyakalmasıdır. Yoksa o evin vay haline.

Eğer çocuklar yorulup uyuyacak olursa kesinlikle ve kesinlikle en saçma yerlerde kıvrılmış halde bulunurlar. Bazen ayakaltında, bazen kapı arkasında, bazen oyun oynadıkları odanın birisinde.

Ev sahibi kendi çocuklarını boş bir odaya alıp üzerlerine örtü örter.

Misafir ne yapsın?

Ayrıca dönüş vakti gelince uyuyan çocuğu uyandırmadan kucaklamak ve üşütmeden eve götürmek gerekir. Çoğunlukla da ertesi gün iade edilmek üzere ev sahibinden bir örtü alınıp üzerine örtülür.

Şelleklenmek farklı ve özel bir kelimedir; birçoklarının bilmediği, bilenlerin unutmaya yüz tuttuğu ama içerisinde neşe, oyun, koşuşturma barındıran kıpır kıpır bir kelime.

Asla tehdit içermez. Korkutmaz. Şefkatlidir.

Bir annenin ağzından çıkmaya en layık kelimelerden birisidir.

Eğer çocukluğunuzda bunun gibi kelimeler duyduysanız gülümseyin.

Gülümseyin çünkü siz de o şanslılardansınız.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Biraz da nostalji 2 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

3 yorum

 • Reyhan
  15 Nisan 2014 de 16:05

  Bu kelimeyi hiç duymamıştım, güzelmiş 🙂 Bizde misafir gelmeden ‘evin altını üstüne getirmeyin’ şeklinde bir uyarı yapılır,misafir olduğu sırada da,söz dinlenmemesi halinde (-ki dinlenmez )annenin sizinle yaptığı ‘sonra görüşeceğiz biz seninle’ anlamı içeren göz kontakları.Böyle bir kelimeyi hiç hatırlayamadım,tuh,şanssız mıyım ben şimdi 🙁

 • bro
  16 Nisan 2014 de 12:13

  🙂 güzel olmuş, sen hep bizi anlatmışsın

 • bilgfildiz
  17 Nisan 2014 de 15:19

  bizde böyle bir kelime yok 😀 kudurmayın filan demişlerdir en fazla 😀
  bilinmeyen daha başka kelimeler var bizde ama kalsın şimdilik ((: eline sağlık ((:

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.