Siz çalışırken çocuğunuzu meşgul edecek 15 pratik aktivite


Evde çalışmanın bir sürü avantajı vardır, bunlardan birisi ise çocuklarınızla vakit geçirebilmektir. Ancak bazı şeyler kitapta yazdığı gibi olmaz ve işinizi tamamlayabilmeniz için zamana ihtiyacınız olur. Hem de minik kirli parmakların ve sevimli ufaklıkların size hiçbir yardımı olmadan…

Bu nedenle çocuklarınızı uzun süre olmasa da bir süreliğine meşgul edecek 15 aktiviteyi aklınızın bir köşesine yazmanız gerekiyor:

 • oyun-hamuruOyun hamuru: Gerçekten her yaştan insan için işe yarar bir şeydir. Küçük çocuklar eğlence için kullanırken büyük çocuklar gerçekçi eşyalar yapmanın tadını çıkacaktır. Kabı yıkamanıza bile gerek kalmadan bir saklama kabı içinde saklayabilirsiniz.

Oyun hamuru tarifi: Bir poşete 4 fincan un ve 1 fincan tuz koyun. İçerisine yarım fincan su ve 2 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Poşetin ağzını sıkıca bağlayıp hamur olana kadar yoğurun. Gerektikçe un ve su ekleyin. İsterseniz gıda boyası da koyabilirsiniz.

 • çadırÇadırlar: Eski kâğıtları birkaç sandalyenin veya çalının üstüne asarak bir çadır yapabilirsiniz. Sonra da çocuklarınıza yeni çadırlarında yemeleri için atıştırmalık bir şeyler verebilirsiniz. Çocuklarınız bu çadırın içine battaniye ve oyuncak koyabilir ya da çadırı saklanma yeri olarak kullanabilir.
 • labirent oyunuLabirentler: İnternetten labirentler bulup yazıcıdan çıkartın ve çocuklarınıza verin. Labirentler her yaştan çocuğun ilgisini çekecektir.
 • küvetSu: Çocuklar bazı nedenlerden dolayı suyu çok sever. Havalar ısınmaya başlayınca su, onları meşgul etmenin en mükemmel yoludur. İhtiyacınız olan şeyler; birkaç şişe, plastik küvet, tabak, çanak ve kaşık. Küvetin yarısını suyla doldurun ve bırakın çocuklarınız içine koydukları kap kacakla oynasın. Büyük çocuklar küvetin içinde bebeklerini ya da bebek kıyafetlerini yıkamak isteyebilir. Daha fazla eğlence için küvetin içine köpük ekleyebilirsiniz. Çocuklarınızı göz önünde tutabileceğiniz şekilde dışarıda bir yerde yapmanızı öneriyorum. İmkân yoksa ev içinde de yapabilirsiniz, sonuçta su kolayca paspaslanabilen bir şeydir.
 • kağıt karalamaKâğıt Karalama: Büyük çocuklar bu eğlenceli aktiviteye gerçekten katılmak ister. Biraz boya kalemi ve ambalaj kâğıdı getirin. Sonra kâğıtları çocuklarınıza dağıtın. Çocuklarınız alfabe bloğu, demir para veya damarlı yaprak gibi yüksek dokulu eşyalar bulmalıdır. Bu eşyayı sert bir zemine koyup kâğıdı üzerine yerleştirin, sonra da doku ortaya çıkana kadar kalemle kâğıdı karalayın. Nesnenin yüksek dokuları renkli bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bunu bir kerecik keşfederlerse, çocuklarınız desenini ortaya çıkarabilecekleri yeni şeyler bulmak her yeri arayacaklardır.
 • teneke kutuTeneke Kutular: Bunu çocukluğunuzdan hatırlarsınız. Size gereken; sağlam iki teneke kutu (özellikle boya kutusu), biraz ip, çivi ve bir çekiç. Teneke kutunun her iki tarafından delik açıp ipii delikten geçirin ve sağlam bir düğüm atın. Tutup çekince kopmayacak ve sap gibi tutulacak bir şekilde düğümleyin. Taktığınız ip, çocuklarınız teneke kutuların üzerine çıktığında bellerinden yukarıda tutabilecekleri kadar uzun olmalı. Sonra da çocuklarınıza ipten tutarak tenekeleri kaldırıp yürüyebilmeleri için biraz pratik yaptırın.
 • elektrikli aletlerElektrikli Aletler: Hayır, çocuklarınızı sessiz tutmak için onlara elektrik vermeyeceksiniz:) Çocuklarınıza çalışmadığı için köşeye attığınız bir telefon veya çırpıcı verin. Meraklı çocukların bir tornavida ile bu eşyaları parçalarına ayırıp nasıl çalıştıklarını anlamak için ne kadar uzun süre meşgul olacaklarını göreceksiniz. Hey, bu karmaşadan sağlam bir elektrikli alet bile çıkabilir:)
 • baloncukBaloncuklar: Baloncuklar çocukları meşgul tutmak için daima iyi bir yoldur fakat ben fark ettim ki çocukların bununla zaman geçirmesi için baloncuklara SİZİN üflemeniz gerekiyor. Bu yüzden yeni bir yöntem buldum. Bir kavanoz alın ve yarısına kadar suyla doldurun. Sonra içine iki yemek kaşığı bulaşık sabunu koyun ve çocuğunuza bir pipet verin. Çocuklarınızın bir kavanoz baloncuk oluşturması için karışımın içine üflemesini söyleyin. Oluşan baloncuklar zaman zaman kavanozun üzerinden alınıp yenilerinin yapılması sağlanabilir. Çocuklarınızın deterjanı içine çekmeyecek kadar büyük olduğundan emin olun.
 • buruşturulmuş-gazeteGazete: Çocuklarınızın yaşına bağlı olarak, gazeteyi ince parçalar haline getirip eğlenebilir ya da onları buruşturup top haline getirerek kartopu savaşı yapabilirler. Ayrıca gazete kâğıdından origami ya da kelebek halkaları yaptırabilirsiniz.
 • sprey-oynayan-çocukTemizlik: Çocuklarınızın eline içi sabunlu su veya sadece su ile dolu sprey şişesi verip onlara kapıları, duvarları, buzdolabını sildirebilirsiniz. Onlar eğlenirken siz de hem çalışabileceksiniz hem de temiz bir eviniz olacak.
 • nilüfer yaprağı oyunuNilüfer Yaprakları: Duvar kâğıdından rastgele şekillere sahip bir demet kâğıt kesin ve yere atın. Kâğıtlara numara ya da harf verebilirsiniz. Sonra çocuklarınıza, söylediğiniz renk ve numaraya sahip kâğıdı bulup üzerine dikilmelerini söyleyin. Bunu çalışırken bile yapabilirsiniz. Birkaç saniyede bir “kırmızı 2” diye bağırmak çok da dikkat dağıtıcı olmasa gerek.
 • hafıza oyunuHafıza Oyunları: Bir tepsinin üzerine (ataçtan kaşığa her şey olabilir) 20 eşya koyun ve 1 dakikalığına çocuklarınıza gösterin. Tepsinin üzerini kapatın ve 5 dakika içinde yazabildikleri kadar eşyayı yazmalarını isteyin. Sonra tepsinin üzerini açıp cevaplarını kontrol edin. Birkaç tepsiyle daha fazla zaman kazanmak kolay ve çabuk olacaktır.
 • sirk oyunuSirk Oyunu: Evde veya dışarıda sirk oyunu oynatabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar; bir hulahop, bir kalas, iki parça odun veya tuğla. Tuğlaları dikey olarak yere uzatın ve kalası yerden birkaç santim yukarıda olacak şekilde tuğlaların üzerine koyun. Çocuklarınızın üzerinde yürümeleri için pratik yaptırın. Sirk aslanı taklidi yapabilirler ve kardeşinin tuttuğu hulahopa doğru zıplayabilirler veya yere konulmuş hulahop içerisinde dans edebilirler.
 • masa oyunuMasa Oyunları: Dolabınızdaki masa oyunları artık heyecan verici olmayabilir ama bu yeni bir oyun üretmenize engel değil. Çocuklarınıza bir parça karton veya kâğıtla kaplanmış eski bir oyun tahtası verin ve kendi masa oyunlarını üretmelerine müsaade edin. Bu onları, yeni oyunlarının malzemelerini ve kurallarını üretmeleri için uğraştıracaktır.
 • hazine avıHazine Avı: Evinizin etrafında bulunabilecek rastgele eşyalardan bir liste yapın. Bazısını zor bulunan şeylerden seçin. Size 15 eşya yetecektir ama daha uzun süre meşgul etmek için daha fazla eşya yazabilirsiniz. İki veya daha fazla çocuğunuz varsa onları takımlara ayırın. Okuma bilenler okuma bilmeyenlerle gruplanabilir. Bir zaman belirleyin ve bu zaman içerisinde listedeki bütün eşyaları bulmalarını isteyin. Bu size 30-60 dakika arası huzurlu bir zaman kazandıracaktır. Ayrıca çocuklarınız da çok eğlenecektir.

 

Yazının orijinali için tıklayın!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Yazım becerinizi geliştirmenin 6 yolu başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

3 yorum

 • yuxel
  22 Ekim 2015 de 09:48

  Doğurmazlarsa olur biter, bi kere çocuk istiyorlarsa kendini tamamen verebilicekse doğurmalı. Annesinin babasının sevgisinden mahrum çocuklar psikolojik olarak çok sorunlu oluyorlar

 • bicümle
  7 Kasım 2015 de 22:02

  zamane çocuklarına yetmek imkansız ne kadar kendinizi versenizde doyumsuz oluyorlar.

 • fatma doğan
  29 Haziran 2016 de 09:58

  Bu zamanda Dünya’yı da koysanız önlerine çocukların illa ki anneyi isterler 🙂 Kendimden biliyorum 🙂

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.