Sosyal İmleme Nedir? En İyi Sosyal İmleme Sitesi Hangisidir?


Eğer bir siteniz ya da en azından bir bloğunuz varsa “imleme” kelimesini duymuşsunuzdur. Türkçemize çevirecek olursak “ima etmek, dolaylı yoldan göstermek” demektir. İnternet terimi olarak imleme “hiti yüksek sitelerden kendi sitene bağlantı elde etmek” demektir.

Sosyal İmleme ise; sitenizin kaliteli ve yüzlerce üyesi olan sosyal ağlarda paylaşılması ve buralardan ziyaretçiler elde etmek demektir. Böylece sitenize arama motorlarının örümcekleri daha sık uğrar ve aramalarda üst sıralara çıkarsınız.

SEO yani arama motoru optimizasyonu daha doğrusu sitenizi başta Google olmak üzere arama motorlarına tanıtma ve sevdirme işiyle az çok uğraştıysanız sosyal imleme terimiyle karşılaşmışsınızdır. Arama motorları sitenizin ziyaretçi sayısı, ziyaretçilerin sitede kalış süresi, bu esnada kaç sayfa gezdikleri, sitenize hangi yollardan geldikleri gibi çeşitli şeyleri kontrol ederek sitenizin popülerliğini ölçerler. İşte burada backlink kavramı ortaya çıkar. Sitenize hangi sitelerden ziyaretçi geldiği, bu sitelerin popülerliği gibi kriterler backlink olarak değerlendirilir ve miktarı size artı kazandırır.

Herkes sitesine bir sürü ziyaretçi gelsin ama kimse başka siteye gitmesin ister. Bu nedenle backlink elde etmek zor ve önemlidir. Burada karşımıza sosyal ağlar ve sosyal imleme siteleri çıkıyor. Çünkü buralar ücretsiz backlink elde etme yerleridir. Hem kaliteli hem de ücretsiz oluşları kendini SEO uzmanı sananların ayağını kaydırırken site sahiplerinin ekmeğine yağ çalar.

Bu kadar bilgiden sonra ülkemizde nadir bulunan kaliteli sosyal imleme sitelerinden birisine değinmek istiyorum. İlk kurulduğu günden beri üyesi olduğum bu siteden şimdiye kadar çok fazla ziyaretçi aldım. Aslında sadece sosyal imleme sitesi demek haksızlık olur çünkü burası sitenizi tanıtabileceğiniz, yeni siteler keşfedebileceğiniz, sitelere yorum yapıp puan verebileceğiniz, aynı zamanda firma rehberi olarak kullanabileceğiniz bir yer.

Sadece bu kadar da değil. İsterseniz sitelerin detaylı verilerini öğrenebilir, blog bölümünden makalelerinizi binlerce üyeye ulaştırabilir, yorum ve oy vererek kazandığınız puanlarla forum sitelerine tanıtım yazısı ekleyebilir ya da VİP siteler arasında kendinize yer edinebilirsiniz. İsterseniz de parayla puan satın alıp hiç uğraşmadan tanıtıma başlayabilirsiniz.

Bu kadar övdün. Neymiş bu sitenin adı derseniz: http://reklamsiniz.com/

Hadi durma, sen de site ekle ve bu özelliklerden ücretsiz yararlanmaya başla.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

4 yorum

 • Ali Osman Can
  16 Aralık 2015 de 23:08

  Güzel yazı, çok işime yaradı, anlatım için teşekkürler 🙂

 • Nihat Birbiral
  16 Ocak 2016 de 21:53

  bizde tanıtımımızı yaptık tavsiye ederiz.

 • harun
  12 Ekim 2016 de 13:12

  Paylaşım için teşekkürler

 • elanur
  19 Ağustos 2017 de 00:03

  emeğinize sağlık

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.