Sosyal Medyanın Gerçek (ve Görünmeyen) Önemi


Aylardır yeni çeviri yapamamıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur 🙂

Binlerce firma ile onların sosyal medya pazarlama stratejileri üzerine çalışırken bir şey fark ettim; firmalar öncelikle sosyal medya kimlikleri oluşturmaya, içerikleri bu kimlikler üzerinden göndermeye ve bu kimlikler üzerinden sözleşmeler yapmaya odaklanıyorlar.

Sorun şu ki; sosyal medyanın en önemli parçası markanızın bu kimliğiyle hiç ilgilenmemektedir.

Sosyal medyanın en önemli parçası ise müşterilerinizin kullanım önerileri ile doğal ve gerçekçi bir şekilde sosyal ağlarda markanızdan bahsetmeleridir. Bunların çoğu muhtemelen marka sayfanızda yer almaz.

Bir örnek verelim.

Yeni keşfettiğim ve sevdiğim bir restoran var. Muhteşem. Orada yaşadıklarımı arkadaşlarımla paylaşacağım ve onlara gitmelerini söyleyeceğim. Facebook’a girerim ve yaşadıklarımı yazarım. Instagram’dan aldığım bir yemek fotoğrafını da Facebook’ta paylaşırım. Böylece tecrübelerimi paylaşmış ve arkadaşlarımı teşvik etmiş olurum. Bunu kendi Facebook sayfamda (ve diğer sosyal ağlarda) yaparım, restoran bunu görmez bile.

Bu daima yaşanan bir şeydir.

Bir otele giriş yapıp odamın bir resmini paylaştığımda… Bir arkadaşım Facebook’ta muhasebeci önermemi isteyince cevap verdiğimde… Arkadaşım yeni arabasının resimlerini paylaşınca ben de aynısını almayı düşünmeye başladığımda…

Bunlar bu kavramla ilgili iş yaşamından sadece birkaç örnek.

Asıl nokta şu ki; sosyal medyanın gerçek önemi güncellemelerinizi ve gönderilerinizi “görmezden gelmem” için sayfanızı bana beğendirmenizden ibaret değildir (tabi onları görmem için bana ödeme yapmıyorsanız).

Gerçek önem; öneriler, yorumlar ve insanların kişisel hesaplarında verdikleri referanslardır. Bunların birçoğundan iş dünyası haberdar değildir.

Yakın zaman önce bir araba bayisi için sosyal medyayı yöneten bir ajansla çalışıyordum. Ve onların hedefi bayinin Facebook sayfasına erişimi, etkileşimleri ve beğenileri arttırmaya çalışmaktı.

Yanlış şeye odaklanmışlardı.

Günün sonunda gerçekten neye ulaşmak istiyorlardı? Daha fazla insanın bu bayiden araba almasını. Peki, Facebook sayfasına odaklanmak bunu sağlamanın en açık ve etkili yolu mudur? Olabilir de, olmayabilir de.

Yeni bir araba aldım ve bayi ile bağlantı kurmak istemiyorum. E, o zaman neden yapayım? Araba meraklısı değilim ve arabalarla ilgili durum güncellemeleriyle de ilgilenmiyorum.

Söyleyin bakalım, bilgilendirme ve bunun sonucunda yeni müşteriler elde etme hedeflerine ulaşmaları için bir müşteri olarak nasıl yardımcı olabilirim? Onlar hakkında arkadaşlarımla konuşarak tabi ki.

Arabamı aldığımda resimlerini sosyal ağlara koydum ama asla bayiyi mention’lamadım. Aslında onlar da bu konuşmanın bir parçası olmalıydı. Eğer bana öneride bulunsalardı veya beni teşvik etselerdi olabilirlerdi de. Yani arkadaşlarım yeni bir araba aldığında (Facebook’ta ve gerçek hayatta) nasıl bahsediyorlarsa ben de aynı şekilde bayiyi veya satıcıyı önerebilirdim.

Markalar Müşterilerini Konuşturarak Sosyal Medya’da Büyük Bir Öneme Ulaşabilirler

Amaçları markayla ilgili deneyimlerim -test sürüşü araçları, bir araç seçme heyecanı ve teslim aldığım gün- hakkında benimle konuşmak ve bu konuşmaya markayı da dâhil etmemi sağlamak olmalı.

Mesela satış temsilcisi ben güzel bir arabada test sürüşü yaparken Facebook’a koymak üzere bir resim çekmeyi (ve bayiyi mention’lamamı talep etse) ne olur sanki?

Asıl nokta şu; firmalar müşterilerini (ve müşteri adaylarını) sosyal ağlarda doğal yollardan kendileri hakkında konuşmaya teşvik etmeli ve kendileri de bu diyalogların bir parçası olmaya odaklanmalıdır. Bu, farkındalığı ve satışları arttırdığı gibi Facebook’ta müşteri adaylarına ulaşmakta daha etkilidir. Özellikle de markalar Facebook akışında iyi bir görünürlük elde edemediklerinde.

Ama Bunu Nasıl Ölçeceğiz?

Yapamayız. Bu görünmez. Markalar, gönderilerde etiketlenmedikleri sürece Facebook profillerindeki bilgilere erişemezler. Ancak yeni müşterilerinize sizi nereden duyduklarını sorarak ya da satış temsilcilerinizden geri bildirim alarak bilgi toplayabilirsiniz.

Bu değer hemencecik görünmediği için ve pazarlamacılar bunu göstererek “bak biz ne yaptık?” diyemediği için birçok firma sosyal medya pazarlamacılığının bu yönünü -çok değerli olduğu halde-tamamen görmezden geliyor.

Stratejinizi yeniden gözden geçirme zamanı. Yoksa sayfanızı inşa etme stratejinize katkı olarak sosyal medyayı “sözlü hareket motoru” olarak nasıl görebilirsiniz?

Yazının orijinali: http://www.clickz.com/clickz/column/2253646/the-real-and-hidden-value-of-social-media

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Anti-Depresyon Kiti başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.