TEOG’dan Geriye Kalanlar


Yazıya başlamadan önce “TEOG nedir?” sorusunun cevabını verelim. Çünkü öğretmenler arasında bile açılımını bilmeyenler çıkıyor. TEOG, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş kelimelerinin baş harfleridir. Bu nedenle TEOG sınavı denir. Yani liselere giriş sınavının son halidir. MEB’in şimdiye kadar uyguladığı en sağlam sınavdır diyebilirim.

Geçen hafta Çarşamba ve Perşembe günleri yapılan sınavda; bulunduğumuz ilçenin milli eğitim müdürlüğü geçen sene köy okullarında görev yapan öğretmenleri ilçeye, ilçede görev yapan öğretmenleri de köye göndermiş. Gerçekten güzel düşünülmüş. Ancak bu sene bu uygulamayı bırakıp köy öğretmenlerini başka köylere, ilçe öğretmenlerini de ilçedeki başka okullara vermişler. Bu uygulama doğal olarak yapılan toplantıda dile getirildi. Cevap olarak da “bu sayede adaleti sağladıklarını” söyledi sayın milli eğitim müdürümüz. Hangi adaleti? Ortada bir adalet mi var? Ben göremiyorum şahsen.

Köy öğretmenleri zaten her gün köy okullarının çilesini çekiyor. Bari senede dört gün ilçedeki okullarda rahat etmesin mi? İlçedeki okullarda keyif süren öğretmenler de keyiflerinden dört günlüğüne feragat etmesinler mi?

İşin bir de ücret kısmı var.

Polis ve jandarma da bu sınavda görev yapıyor. Sorduğumuzda, kendilerine sınav görevi ücreti verildiğini söylediler. Bu da iki gün için yaklaşık 400 lira civarı. İkinci dönemle birlikte 800 lira yapıyor. Olay olmazsa bu arkadaşlar geliyor, kahvaltı yapıyor, çay kahve içiyor, muhabbet ediyor, imzasını atıp gidiyor.

Peki, sınavda çocukların başında duran ve en ufak hatada soruşturma açılan öğretmenlerin ücreti ne kadar? İki günde 90 lira yapıyor. İkinci dönemi de sayarsak 180 lira. Köy öğretmenleri bir de yol parası veriyor ki 20-30 lira civarı.

İşte adalet!

Geçen sene ilk defa yapıldığı için çok fazla hatalar olmuş. Bu sene bu hatalar yapılmasın diye epey kolaylık sağlanmış.

Âcizane ben iki gün boyunca sınavların tamamında görev aldım. İyi de yaptım. İki günde iki farklı köyde görev verildiği için iki farklı okulu ve sınıfı inceleme fırsatı buldum. Çocuklar sınav yaparken çaktırmadan sınıfı turlayıp diğer öğretmen arkadaşların yaptığı etkinliklere göz attım. Yeni fikirler edindim. Yeni çözüm yolları keşfettim. Yeni uygulamalar öğrendim.

Benim açımdan çok faydalı iki gün oldu. Etrafımda hep altı yedi yıllık öğretmen arkadaşlar var. Benim daha dördüncü yılım. Onlardan gerideyim ve bu açığı kapatmam lazım. Tanıdıklarımla zaten sürekli fikir alışverişinde bulunuyorum. Böylece tanımadıklarımın da fikirlerinden yararlanmış oldum.

Buradan hepsine teşekkür ediyorum.

Son olarak diyorum ki; öğretmenlik vicdanla yapılan bir meslek. Gördüğüm kadarıyla hepimiz bunun farkındayız ve hakkını verme gayretindeyiz. Keşke üst makamlar da bunu fark etse. Keşke destek olmasalar bile yapılanlara köstek olmasa. Keşkeden öteye gitse keşke.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Java Günlükleri: Başlangıç başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

4 yorum

 • Ali Can
  9 Aralık 2014 de 11:44

  öğretmenlik zor iş be abi!!!

 • Ahmet KOÇ
  10 Şubat 2015 de 11:39

  Polis ve Jandarmaya sınav ücreti olarak 800 TL ödendiğini söylemişsiniz.

  En son TEOG görevinde bir gün için 70 TL verildi. Siz kime sordunuz acaba yıllık 800 TL alıyormuş.

  İkincisi görev yerine sabahın köründe kendi imkanları ile (ne otobüs çalışıyor ne minibüs) gidiliyor. Daha okula kimse gelmeden polis ve jandarma görev yerinde tüm okulu daha sonrada sınava gelen öğrencileri aradıktan sonra bir bardak çay ve simitle kahvaltı yapıyorlarsa çok mu sayın hocam lütfen biraz araştırıp öyle yazın. Sonra millet her şeyi yanlış değerlendiriyor.

  • Aruchan
   Cem Baki
   10 Şubat 2015 de 11:47

   Ben bu yazıyı görev yaptığım yere göre yazdım. Köy olduğu için jandarma geldi ve kendileriyle muhabbet ettik. Görev yerine ekip arabalarıyla geldiler. Kimseyi de aramadılar. Sadece çay ve muhabbet. Kahvaltı derseniz süperdi. Araştırmama gerek kalmadı. Her şey gözlerimin önünde olduğu için bu kadar kesin konuştum.

   Yine de ücret konusunda bana yanlış bilgi verildiyse affola.

 • ekrem
  10 Şubat 2015 de 18:10

  yazıyı ve yorumları okudum. Ahmet beye de Cem öğretmenime de katılıyorum.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.