Tumblr ve Türkler


Blog deyince aklımıza blogger veya wordpress gelir de twitter gelmez. Halbuki twitter bir mikro-blog sitesidir. Aslında twitter’ı kullanmadığım halde bir yönünü takdir ediyorum; karakter sınırlaması sebebiyle insanlar az sözle çok şey ifade etmeye çalışıyorlar.

Twitter’ın diğer bir faydası da link kısaltma servislerinin ortaya çıkması.

Ama bu karakter sınırlaması birçok kullanıcının hoşuna gitmedi. Bu nedenle farklı alternatifler aranmaya başlandı. Tam bu noktada tumblr ortaya çıktı.

Ne tam bir blog ne de twitter gibi mikro-blog. İkisinin arası bir şey. Twitter’da olmayan resim ve video paylaşımına imkân verirken normal bloglarda olan özelliklerin birçoğu da mevcut değil. Ne makro ne mikro, midi-blog bir nevi:)

Neyse ben asıl yazmak istediğim konuya geçeyim artık.

Şimdiye kadar 50’den fazla tumblr bloğu incelemişimdir. Binlerce blog içinde küçük bir sayı olabilir ama ülkemizdeki tumblr bloglar hakkında bir fikir edinmemi sağladı bu gözlemlerim. Şimdi bu gözlemlerimden bahsetmek istiyorum:

-Öncelikle blog isimleri çok acayip olabiliyor. Akılda kalıcı olması için birçok sitenin ismi 3-5 harfe düşürülmeye çalışılırken bu blogların isimleri destan gibi yazılıyor. Biraz absürt bir örnek olacak ama; batsin-bu-dunya-anasini-satayim.tumblr.com veya bubenimblogumkimkarisirlanbana.tumblr.com gibi (blog isimleri sallamadır).

-Tema olarak tumblr temalarından birisi seçilir ancak olmazsa olmaz şey arka plan resmidir. Hoşa giden bir resim bloğun arkasına -mutlaka- konulur ama “büyük ekranlı bilgisayarlarda nasıl görünür?” ya da “bu resim bu bloğa uygun mu?” diye düşünülmez asla:)

-Diğer bir “olmazsa olmaz” ise müzik çalardır. Eğer müzik zevkiniz blog sahibiyle uyuştuysa bir süre sonra bloga sırf müzik dinlemek için girersiniz ve girmişken paylaşımlara da bakıverirsiniz:)

-Genelde 3 kategori vardır; home, archive, ask. “Ask” sekmesi bazen “bakalım bana ne sorabilirsin?” gibi bir şekle dönüşerek bloğun bir köşesine iliştirilir.

-Blog sahibiyle ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadığınız gibi blog sahibiyle iletişim kurma şansınız da yok gibidir. Sadece soru sorma bölümünden sorunuz varsa sorarsınız. (Bazı bloglarda sahibinin resmi olur, o resme bakarak kim olduğunu tahmin etmeye çalışırsınız:)

-Paylaşımlar genelde özlü sözler, resim, yazılı resim, hareketli resim ve komik video şeklindedir. (Ara ara blog sahibi günlük olarak da kullanabilir bloğu.) Ama bu paylaşımların %95’i reblog şeklindedir. Yani birisi güzel bir resim paylaşsa 20-30 kişi onu hemen reblog yapar. Reblog yapanlardan da başkaları reblog yapar. Zincirleme olarak devam eder bu. Reblogları takip ederek o resmi ilk paylaşanı bulmak mümkündür:)

-Blog sahiplerine baktığımızda çoğunluğu öğrenciler oluşturmaktadır. Ve başörtülü kızların bu alanda hâkim olduğu gözden kaçmamaktadır.

-Sanırım bu rebloglama yüzünden blog sahiplerinin hemen hemen hepsi Fringe dizisi hayranı olup çıkmıştır. (Allah’tan dizi bitti:)

-Bazı blog sahipleri bloğunu sığınak olarak görürken bazısı da ağzına geleni söyleyebileceği bir “serbest kürsü” sanır. (Nedense ülkemizde internet sınırsız özgürlük alanı olarak görülmektedir. Halbuki tamamen anonymous olmak imkansızdır ve bazen en ufak bir şey –facebookta bir karikatürü beğenmek gibi- işinizi kaybetmenize neden olabilmektedir.)

-Yine birçok blogda “takipçi sayacı” gözüme çarptı. Kendine ait bir şeyleri paylaşmadığın bir bloğu kaç kişinin takip ettiğini bilsen ne olur bilmesen ne olur? Ama orijinal paylaşımlar yapıyorsan bunu merak etmen gayet normaldir:)

-Son olarak, bu tumblr’cı kardeşlerimizin çoğunluğu kitap hastasıdır. Ceplerindeki son kuruşa kadar kitap alıp okurlar ancak okuduklarının nereye gittiği bilinmez. Çünkü bloglarında kendilerine ait bir yazı veya bir şiir bulmak çok güçtür:)  (İstisnalar kaideyi bozmaz!)

Sen de böyle bir bloğun olsun, hiç uğraşmadan bir sürü kişi seni takip etsin istiyorsan google’a tumblr yaz, ilk çıkan siteye üye ol:)

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Kolay Para başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

4 yorum

 • ferhat bayram
  24 Ocak 2013 de 22:24

  vallah hocam orda yokum katilmayida dusunmuyom sadece hesabi actim oyle kaldi

 • nursen
  7 Şubat 2013 de 19:44

  senin adresini de ekleseydin iyiydi 🙂

  • cembaki
   12 Şubat 2013 de 18:49

   nasıl yani?

 • Reyhan
  21 Nisan 2013 de 21:06

  Bir tumblr kullanıcı olarak şöyle bir yorum yapabilirim; aslında tumblr insanların biraz kendini saklamayı sevdikleri bir yer diye düşünüyorum ben.Ya da daha sosyal ortamda gösterdikleri kendileri dışındaki kendilerini paylaştıkları bir yer de diyeibiliriz:) Ben zaten “tumblr” için blog denmesini çok doğru bulmuyorum,hani yarı-blog veya blogumsu daha uygun olur bence 🙂 Hem reblog özelliği var,hem de kendimizden bir şeyler de katabiliyoruz,o açıdan.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.