Twitter Neden Kapandı?


 

“Şimdi mahkeme kararı çıktı. Twitter, mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şöyle der, böyle der hiç umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görecek.”

Bu sözlerin üzerinden birkaç saat geçmişti ki twitter’a erişimler engellenmeye başladı. Şimdilik bazı servis sağlayıcılar engellendi ama gün içerisinde tamamen engellenmesi bekleniyor.

İçerisinde uygunsuz içerik olduğu ve silinmesi için uyarı yapıldığı ancak yetkililerin duyarsız davrandığı şeklinde açıklama yapıldı. Bu içerikler kaldırıldığında tekrar erişime açılacağı söylendi.

Ancak az çok gündemi takip edenler niçin kapatıldığını gayet iyi biliyor. Gezi Parkı olaylarından beri twitter sürekli göz önünde oldu. Hükümet-Cemaat arası ihtilaf ve Berkin Elvan’ın cenazesinden sonraki taşkınlıklarda twitter aktif olarak kullanıldı.

Gezi Parkı olaylarında eylemciler ellerindeki akıllı telefonlardan twitter’a girip oradan iletişime geçtiler. Bu da hükümeti fazlasıyla rahatsız etti ve twitter’a çeşitli ihtarlar çekildi.

Sonrasında çıkan ihtilaf düne kadar kanka olanları kan davalı yaptı. Geceleri ara sıra girdiğimde sürekli gördüm ki hükümet ve cemaat taraftarları yemiyorlar içmiyorlar sürekli twitter’dan birbirlerine giydiriyorlar. Sanırım bunun da bir çeşit cihat/gaza olduğunu düşünüyorlar.

Daha sonra ses kayıtlarının ortaya çıkması iyice çileden çıkardı hükümeti. Seçimlerden sonra facebook ve youtube’un kapatılacağı söylendi. Ancak seçimler beklenmeden ilk darbe twitter’a geldi.

Gelelim benim düşüncelerime;

İnsanın kendi ürettiği teknolojiden korkması iyi bir şey değil. Kontrol edemediğin her gücü yasaklamak da ne demek?

O zaman toptan interneti, gazete ve dergileri, telefonları hatta televizyonu yasaklayın olsun bitsin. En azından insanlar 80’li 90’lı yıllardaki özlemle andığı zamanlara geri döner.

Yapmayın etmeyin. Mücadele etmek yerine, kontrol etmek yerine güzel amaçlar için kullanmayı deneyin. Herkesin aklı başında. Neyi nasıl kullanacağını sizden öğrenecek değil. Zararlı ve gizli iş yapanlar elbette hesabını bir gün verecektir.

Zaten bu dünyada gizli saklı bir iş olmaz. Elbet gün gelir gün yüzüne çıkar. Eğer siz de kötü işler yapıyor ve bunların ortaya çıkmasından korkuyorsanız bunun imkansız olduğunu bilmelisiniz.

80 darbesini yapanların “bu darbe binlerce yıl devam eder” diye kocaman bir lokma yediklerini ve sonrasında bu adamları yargılayanların siz olduğunuzu aklınıza getirin.

Ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun!

Yoksa zaman gelir, birilerini yargılarken gururlandığınız Yüce Divanlar sizin için kurulur.

Bu dünyada kurulmazsa ahirette Yüceler Yücesi Divan elbette kurulur. Kurulmalı. Kurulacak!

İnansanız da inanmasanız da!

NOT: Twitter’a erişemeyenlerdenseniz şu yazımdaki 4 yöntemden birisi işinize yarayacaktır.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Aforizma Kasmak 4 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.