Ufak bir örnek…


Genç bir eğitimci olarak şunu çok rahat söyleyebilirim; eğitim sistemimiz köhneleşmeye devam ediyor. Yüzyıllardır düzenli bir şekilde sürdürülen sistem ortadan kaldırılıp yerine “yepyeni” bir eğitim sistemi getirildi ama yıllardır istenilen düzeye bir türlü gelinemedi.

Bunlar yetmezmiş gibi bir de Milli Eğitim’in başına öğretmen kökenli bir bakanın yıllardır getirilmemiş olması beni “acaba eğitim kendi kaderine mi terkedildi?” diye düşündürüyor.

Neyse konuyu dağıtmadan size 5-10 gün önce sokakta rastladığım bir olayı anlatayım;

Bulunduğum yer kendisini dindar ve koyu muhafazakar olarak tabir eden insanların çok yaşadığı bir ilçe. Her sabah olduğu gibi o sabah da üzerimi giyip okul servisini beklediğim yere gittim. O esnada biri bisikletli biri yaya iki çocuk yan tarafa gelip konuşmaya başladılar. Yaya olan çocuk bisikletli çocuğa göğsünü kabarta kabarta şöyle diyordu:

-Türkçe dersini ben s.kime takmıyorum. Geçen gün dersin ortasında kapıyı ayağımla vurarak açıp içeri girdim. Öğretmen de hiçbir şey diyemedi.

Bu olay köy okulunda olsa hadi bir yere kadar. Ama öğrenciler ilçenin en büyük okulunun öğrencileri olunca, bir de yaşları 10-12 civarı olunca hayretler içinde kaldım.

Burası bu hale geldiyse büyük şehirleri düşünemiyorum. Eğitimi, öğretmenleri ve öğrencileri bu hale getirenlere yazıklar olsun!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Dilime Dolananlar-4 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Etiketler:
Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

2 yorum

  • Hasan
    16 Haziran 2013 de 15:09

    Dediklerin fazlasıyla doğru abi 🙂 Hele ki liselilerin hali çok daha perişan ama ilk okullarda artık liselilerden aşağı kalmıyor.

  • Reyhan
    16 Haziran 2013 de 21:28

    Genel olarak bizim öğretmenlerimizin bize “sizin gibi öğrenciler kalmadı” derken övdüklerini zannederdim taa ki stajımı bir okulda yapana kadar.Şu anda hele de liselerdeki öğrenciler çok fena :/ Bende genç ve bayan bir öğretmen adayı olarak endişeliyim :/

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.