Uzayın seslerini dinlemek ister misiniz?


 

Geçen gün karşıma çıkınca biraz dinleyip ürpermiştim. Bir kenara not edip günler sonra yeniden dinledim. Yine aynı ürperme, korku, yalnızlık hissi sarmaladı benliğimi.

NASA uzaya gönderdiği bazı araçlara yerleştirdiği plazma dalgası antenleriyle solar rüzgârlar, iyonosfer ve gezegen manyetosferlerindeki partiküllerin oluşturduğu titreşimleri kaydetmiş. Sonra bunları stüdyo ortamında insan kulağının duyabileceği kadar yükseltmiş.

Uzayda hava olmadığı için sesin oluşması zaten imkânsız. Yani sağır edici hatta delirtici bir sessizlik hâkim. Ama yukarıdaki yöntemle ses elde edilebilmiş. Ortaya çıkan sesler ise tüylerinizi diken diken edecek cinsten.

İster gözlerinizi kapatıp sadece sesleri dinleyerek kendinizi uzayda hayal edin. İsterseniz de görüntüler eşliğinde dinleyin bu sesleri.

Her durumda bu sesler sizi derinden etkileyecek, varlığınızı ve bu âlemde ne kadar yer kapladığınızı sorgulamanızı sağlayacak. En azından bende bu etkileri gösterdi.

Sesleri dinlemeye geçmeden önce bu seslerin NASA’nın sitesinde mevcut olduğunu yani seslerin gerçek olduğunu belirtmek istiyorum. Bazı çatlak sesler inanmamakta ısrar ededursun.

Dinleyeceğiniz sesler şu gezegenlere aitmiş:

Satürn halkaları,

Miranda,

Neptün,

Dünya,

Jüpiter,

IO,

Uranüs ve Uranüs halkaları.

İşte uzayın sesleri:

 

Aha da dipnot:

Şurada yine uzayda kaydedilmiş sesler olduğu iddia edilen bir video daha var ama bana inandırıcı gelmedi. Sanki bir ormandaki kuş sesleri kaydedilip üzerinde oynanmış gibi. Yine de takdiri sizi bırakıyorum.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Etiketler:, , ,
Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

2 yorum

  • Halil İbrahim
    18 Kasım 2014 de 08:46

    Bu işler hep böyle olmuştur. İnsan önce inanmak istemez, kabullenmek zor gelir daha sonra koplo teorileri diye biraz daha direnir en sonunda gerçek gün yüzüne çıkınca inanır. İnsanların Işınlanmasına az kaldı…

  • elanur
    18 Ağustos 2017 de 23:50

    çok ürpertici… hani tam uykuya dalarsınız da bir yerden düşecek gibi olup uyanırsınız ya bana o anı hatırlattı nedense

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.