Yazım becerinizi geliştirmenin 6 yolu


Yeni bir çeviri yazımla karşınızdayım. Çeviri yazıları hem bana hem bloguma hem de okuyuculara güzel katkılar sağlıyor. Zahmetli ama zevkli bir iş. Severek yaptığım için hiç sıkılmıyorum. Bugün de, benim gibi yazarlık peşinde koşan insanlar için faydalı olacağını düşündüğüm bir yazıyı Türkçe’ye kazandırdım. Eğer beğendiyseniz verilen emeğin hatrına  yorum yazmayı unutmayın.

Yazının orijinali: http://goo.gl/0y8nne

Birçok blog sahibi yazı yazmayı korkutucu bulur. Harika bir yazı fikirleri bile olsa, bunu yazmak her zaman kolay olmayabilir. İyi haber şu ki, yazım becerileri mükemmelleştirilebilir. Bunu öğrenmek için bol miktarda motivasyon, disiplin ve gönüllülük gerekiyor ancak sonuçlar yazım tarzınızı önemli ölçüde geliştirebilir ve daha ilgi çekici yazılar oluşturmanıza yardımcı olabilir. İşte size yazım becerilerinizi geliştirmenizde doğru yolu gösterecek 6 adım:

 1. İşin temellerini öğrenin.

Bu, becerilerini geliştirmek isteyen her yazarın atması gereken ilk adımdır. Yazarlıkta başarılı olmak istiyorsanız, dilbilgisi, imla ve sözdizimini iyi kavramanız gerekir. Her zaman, yazım hatalarını önlemek için yazım kılavuzu ve ifade zenginliği sağlamak için sözlük kullanmaktan çekinmeyin.

Daima yazılarınızı yayınlamadan önce dikkatlice okuyun. Zamanları iç içe kullanmak gibi dilbilgisi hatalarının farkına ancak bu şekilde varabilirsiniz. Bir paragrafta geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanı bir arada kullanmak iyi bir fikir gibi görünebilir ama okuyucular bunu kafa karıştırıcı bulabilir.

 1. Okuyun ve analiz edin.

Alıştırma yapmak mükemmelleştirebilir, ama iyi bir yazının neye benzediğini anlayabilmek için üst seviye içeriğe sahip blogları takip ettiğinizden emin olun. Yazma becerilerinizi ilerletmenin ilk adımı da düzenli okumaktır. Beğendiğiniz zanaat ustalarını taklit etmekten endişe etmeyin.

Bir blogcu olarak benzersiz bir ses oluşturmak istiyorsanız, okuduğunuz materyalleri çeşitlendirmeyi deneyin. Mesela ekonomi ve hukuk gibi konularda zorlanıyorsanız bu alana odaklanmış sitelere göz atabilirsiniz. Okuyun ve cümle yapılarını, dilbilgisi kullanılışını, kelime seçimini analiz edin. Bu size, o metinleri yazanların içerikleri nasıl ilgi çekici hale dönüştürdükleri hakkında ipucu verecektir.

 1. Yazım atölyesine veya yazım grubuna katılın.

Bu madde becerilerini parlatmak isteyenler için muhtemelen en iyi fikir. Eğer yazım atölyesini insanların yazılarından parçalar okuduğu ve iç âlemlerini basit bir şekilde dünyaya açtıkları bir terapi olarak düşünüyorsanız, düpedüz yanılıyorsunuz.

Yazım atölyesi çok eğlenceli olabilir, yapıcı eleştiri dozunun önemi olmaz ve burada yazma becerileriniz üzerine genel tepkiler verilir. Blogcular içerik pazarlama etkinlikleri ya da mesleki gelişim grupları esnasında büyük fırsatlar yakalayacaktır. Bu tarz etkinlikler için Linkedin ve Meetup sitelerine göz atın.

 1. Yazma ortağı bulun.

Yazılarınızı bir başkasının okuması oldukça önemlidir. Bir yazma ortağının bakış açısı yazım işinin geniş kitlelere yayılabilmesi için şarttır. Eğer yazınızın anlaşılması zor veya yapısı anlaşılmaz halde ise ortağınız size bunu belirtecektir.

 1. Basit tutun.

Fikirlerinizi yaymak için basit bir dil kullanın. İnternet için yazıyorsunuz bu nedenle gereksiz süslemelerden kaçının. Bunun yerine aydınlatıcı olun ve asıl noktayı yazın. Kelime seçimi yaparken kimsenin anlamayacağı derece ileri seviyede ya da modası geçmiş kelimelerden uzak durun. Yazınızı okurken elinde sözlük bulundurmaya zorlayarak kimseye ilham veremezsiniz.

 1. Yazılarınızı gözden geçirin.

Bazen anıları deşmek ve eski yazılarınızı gözden geçirmek güzel bir fikirdir. İlk yazınızı nasıl kurguladığınızı görmek, becerilerinizin nasıl geliştiğini ve ilerlediğini kavramanıza yardım edecektir. Gelişiminizi kabul etmekten çekinmeyin. Başarınızı kabullenin ve bir yazar olarak geldiğiniz noktaya ulaşmak için geçtiğiniz zorluklardan ötürü kendinizi tebrik edin.

İnternet için yazmak roman ya da kompozisyon yazmaya benzemez. Bir blogcu olarak, mümkün olan en iyi içerik sağlamak için kendi becerilerinizi yazma eğilimlerine mümkün mertebe yaklaştırmak ve geliştirmek sizin görevinizdir.

Editörün notu: Bu yazı bir Avustralya online eğitim kaynağı olan CourseFinder sitesi için çalışan Kelly Smith, tarafından yazılmıştır. Kendisi iş arayanlar ve öğrenciler için kariyer tavsiyelerinde bulunur ve Avustralyalıları hayata adım attırma konusunda tutkuyla hizmet eder.

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki 24 can sıkıcı soru başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

5 yorum

 • Halil İbrahim
  27 Nisan 2015 de 08:17

  Yazı yazman isteyeler için tavsiyeler oldukça güzel. Aynı zamanda sizin bunu Türkçe’ye çevirmeniz daha güzel olmuş emeğinize sağlık

 • Ali Can
  27 Nisan 2015 de 10:26

  çeviri yapmanın zorluğunu bilen biriyim bu yüzden tebrik etmek istiyorum çünkü sanki türkçe yazılmış gibi duru bir çeviri olmuş. Oldukça faydalı bir yazıyı çevirdiğiniz için de ekstra tebrik ediyorum;))

 • Aslan
  27 Nisan 2015 de 17:26

  Emeğinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici olmuş.

 • Yeşeren Yaprak
  22 Mayıs 2015 de 06:48

  Benim dikkate almam gereken bir çok adım. Yavaş yavaş oralara geleceğim inşallah

 • Klima
  28 Mayıs 2015 de 16:36

  Oldukça açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.