Yeğenimden öğrendiğim 10 hayat dersi


 

Bir yıl önce doğumunu buradan duyurduğum Erva bebek artık 1 yaşına girmek üzere. Abim ve yengemin öğretmen olması, aynı saatte okula gidip gelmeleri yeğenim için bir yıldır epey olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bunları bir nebze olsun azaltmak için yeğenime biz bakmaya başladık. Doğduğu günden beri her fırsatta görmeye gittiğim, bakmaya başlayınca da yanımdan ayrılmayan bu küçük hanım bana çok önemli 10 ders verdi. “Öğretmenim ben ya, bir bebek bana ne öğretebilir ki!” demedim ve gözlemlerimi not aldım:)

İşte öğrendiğim 10 ders:

1-      Acele etme: Biz ne kadar acele etsek, bir an önce yürüsün bir an önce konuşsun diye uğraşsak da o zamanı gelmeden bu davranışları göstermiyor. Demek ki her şeyin bir zamanı var!

2-      Duygularını olduğu gibi yansıt: Henüz küçük olduğu için sahte davranışları, yalancı gülüşleri bilmiyor. Demek ki ya olduğun gibi görüneceksin ya da göründüğün gibi olacaksın!

3-      Bilmediğini taklit ederek öğren: Her çocuk gibi büyüklerinin davranışlarını taklit ederek öğreniyor her şeyi. Demek ki bilmediğin şeyleri öğrenene kadar taklit zararlı değil, gerekli!

4-      Sürekli dene: Eğer bir şeyi kafasına koyduysa onu yapana kadar sürekli deniyor. Düşse de canı yansa da vaz geçmiyor. Hatta o kadar odaklanıyor ki canının yandığını hissetmiyor bile. Demek ki başarmak için bıkmadan usanmadan deneme yapmak gerek!

5-      Gerektiğinde yardım iste: Eğer uğraştığı halde başaramadıysa (çoğunlukla sahte ağlayarak) yardım istiyor. Demek ki gücümüz yetmediğinde büyüklerden yardım istemek şart!

6-      İstediğini elde edene kadar çabala: Eğer önümüzdeki bilgisayara ulaşmak istiyorsa biz elini ayağını tutsak bile o bir yolunu bulup bilgisayarın başına geçiyor. Fiziksel gayret yetersiz kalırsa gözyaşları devreye giriyor. Demek ki ağlamayan bebeğe meme verilmiyor!

7-      Hayır demeyi bil: Hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda ya kafasını ya da işaret parmağını iki yana sallar. Bu onun hayır deme şeklidir. Demek ki hayır demeyi de bilmek zorundayız!

8-      Korkutan şeylerden uzak dur: Sesli oyuncaklardan, şekli tuhaf nesnelerden korkar. Korktuğu zaman kaşlarını çatıp dudaklarını büzerek “ööööööööööö” yapar. Demek ki tehlikeden uzak durmalıyız.

9-      Meraklı ol: En sevdiğimiz özelliği bu. Bazen yerde bulduğu bir böcek ölüsü bazen bir elektronik eşya merakını cezbedebiliyor. Özellikle reklamlara karşı merakı çok fazla. Demek ki keşfetmenin anahtarı merak!

10-   Boş durma: Hiçbir zaman boş boş uzanmaz. Hatta kolay kolay uyumaz bile. Her zaman bir şeyler yapmak, ayakta durmak ister. Uykuyu sevmez. Onunla oynarken ben yorulsam bile o yorulmaz, başka bir şey bulur onunla ilgilenmeye devam eder. Demek ki boş duranı Allah sevmez!

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Öğrenci Mektupları başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Editör

2012 yılında atıldığı blog macerasında her geçen yıl daha iyiyi hedefleyen yazar öğretmenlik ve babalık konularında da kendini geliştirmektedir. Bu aralar yazarlık damarı da kabarmakta, ilk kitabı için ter dökmektedir.

Bunları da sevebilirsin

4 yorum

 • ~mnelam
  31 Ekim 2013 de 00:18

  Elimde büyüdü diyebileceğim bir efşanımız var bizimde, sofrada oturuken konuşmaya dalmışsız, elini ağzıma koydu ve ağzın doluyken konuşulmaz dedi. =) Bacaksızlar çok fenalar, bunu söylediğinde 3 yaşına yeni girmişti. Biraz daha büyüsün o zaman görürsünüz asıl hayat derslerini =)

 • Reyhan
  31 Ekim 2013 de 00:18

  Her yaşta insandan öğreneceğimiz dersler vardır.Önemli olan bakış açısı

 • Hakan
  31 Ekim 2013 de 10:35

  Yeğenin baya görmüş geçirmiş gibi duruyor @cembaki 🙂

  • Cem Baki
   1 Kasım 2013 de 10:12

   Benim gibi amcasının olması ona hayat tecrübesi olarak yeter de artar bile:)

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.