Yeni Başlayanlar İçin Twitter


Uzun süre uzak durmayı seçsem de bloğumu daha fazla kişiye duyurmak amacıyla kullanmaya başladığım twitter ilk zamanlar tam bir kâbustu. Benim için yeni olan her şeyin mantığını çok kısa sürede çözüp kullanmaya başlayabilme özelliğim var. Ancak twitter’ın mantığını çözüp aktif olarak kullanmaya başlamam iki haftamı aldı. Bu nedenle insanlara kolaylık olsun diye bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

 

En başta amacının ne olduğunu bilmelisin;

Aslında twitter’da bir amaç yok, öncelikle bunu iyi anla. 140 karaktere ne sığdırabilirsen, canın ne istediyse, o an içinden ne geçiyorsa yazabilirsin. İstersen belli bir amaca yönelik şeyler yaz, istersen saçmala… Meydan senin. Ama unutma, twitter’a yazdıkların kayıt altına alınıyor. Ve eğer yazdıkların hakarete girerse ceza alabilirsin.

Twitter’da her gün milyonlarca tweet atılır. Milyonlarca ağzı olan insanın bir araya gelip ortaya konuştuğu bir ortamdır yani. Konuşulanların tamamını takip etmen imkânsız. Bu nedenle vaktin oldukça twitter’a girip tweet de atabilirsin, yazılanları da okuyabilirsin. O kadar yazı arasından artık ne okuyabilirsen kâr diyeceksin.

 

Şimdi belli başlı tabirleri kısaca öğrenelim;

Tweet; daha önce de söylediğim gibi, 140 karakter hakkın var. Buraya yazdığın her şeye tweet denir.

Retweet; birisinin yazdığı bir mesajı bir başkasının tekrar duyurmasına (yani retweetle butonuna basarak yeniden paylaşmasına) deniyor.

Mention (menşın); bir kişinin kullanıcı adının başına @ işareti koyarak tweet atarsan o kişiden bahsetmiş (yani o kişiyi menşınlamış) olursun.

Hashtag (heşteg); tweet atarken # işareti koyduktan sonraki yazdığın kelimeler heşteg olur. Aynı kelimelerle binlerce kullanıcı tweet atarsa bu kelimeler artık ana başlık haline gelir ve sol taraftaki gündem bölümünde görünür.

TT (trend topic); heşteg’de olduğu gibi binlerce kişi aynı kelimeleri kullanarak tweet atarsa (başına # işareti koymasa da) bu kelimeler sol taraftaki gündemde görünür ve ana başlık (yani trend topic) olur.

Hashtag ve TT genelde binlerce kullanıcısı olan insanlar tarafından günün farklı saatlerinde devamı çeşitli şekillerde getirilebilecek cümlelerin baş tarafı şeklinde yazılır. O kişileri takip eden insanlar da devamını kendine göre getirerek binlerce tweet atar. Böylece o kelimeler gündem haline gelir.

Favoriler; birisinin yazdığı tweet çok aşırı hoşuna giderse onu favorilerine ekleyebilirsin.

Gündem; gün içinde en çok konuşulan 10 konuya denilir. Bazen bu konular birkaç dakika kalırken, önemli bir konu olursa günlerce de kalabilir. Bu kısmı kendi ülkene göre ya da dünya gündemi olarak ayarlayabilirsin.

DM (direct message); diğer kullanıcılara yazdığın özel mesajlara denir. Bu mesajlar tweet sayılmaz ve sadece ikiniz görürsünüz. Birisine DM gönderebilmen için seni takip ediyor olması gerekir.

Fenomen; aslında böyle bir tabir yok. Sadece binlerce takipçisi olan kişiler kendilerini fenomen (yada kısaca feno) olarak isimlendirirler.

Listeler; bazı kullanıcıları liste oluşturup bu listelere ekleyebilirsin. Böylece bu kişilerin yazdıklarını takibe almadan da görebilirsin.

 

Tabirleri öğrendiğimize göre kullanışa geçebiliriz. En üstteki siyah çubukta görünen butonlara soldan sağa göz atalım;

Anasayfa; takip ettiğin kişilerin yazdığı tweetlerden oluşan ana akışın olduğu yerdir.

Bağlan; seni takibe alanları, tweetlerini retweet yapanları, favorilerine ekleyenleri buradan görebilirsin.

Keşfet; twitter tarafından sana özel olarak seçilen bazı tweetleri burada görebilirsin. İlgi alanlarına göre seçildiği için burayı “takip edilecek yeni kişiler” bulmakta kullanabilirsin.

Ben; kendine ait şeyleri (tweet, dm, resim gibi) buradan görebilirsin.

Arama çubuğu; ne işe yaradığını söylememe gerek yok. Sadece şunu bil, buradan kullanıcı ya da konuşulan konu araması yapabilirsin.

Rulman (dişli); ayarlar bölümüdür. Twitter ayarlarını buradan yaparsın.

Tüy kalem; zaten mavi rengiyle dikkatini çekmiştir. Yeni bir tweet yazacağın zaman bu butonu kullanırsın.

 

Son olarak biraz ipucu vereyim;

-Bir günde en fazla 1000 tweet atabilirsin ki buna yaptığın retweetler de dâhildir.

-Aynı şekilde bir günde en fazla 1000 kişiyi takibe alabilir, en fazla 250 DM gönderebilirsin.

-Eğer 2000 takipçin yoksa 2000’den fazla kişiyi takip edemezsin.

-En son yazdığın 3200 tweeti geriye doğru giderek görebilirsin. Daha fazla tweeti görme şansın yok ancak yazdığın tüm tweetleri bilgisayarına indirme şansın var.

-Takipçi sayının artması için; profil resmi kullanmalısın, çok kişiyi takibe almalısın, kaliteli tweetler atmalısın.

-Burası herkese açık bir iletişim ortamı olduğu için en aykırı görüşlerin bile paylaşılabileceğini unutmamalısın ve yazılanlardan kesinlikle tahrik olmamalısın. Bir kişinin yazdıkları hoşuna gitmiyorsa engelleyebilirsin. Eğer suç sayılabilecek paylaşımlar görürsen paylaşan kişiyi spam olarak bildirebilirsin.

-Yazılan her şeyi gerçek sanma ve doğruluğundan emin olmadığın bilgileri paylaşma. Aynı şekilde kimseye küfür ya da hakaret etme. Çünkü artık burada yazdıklarının bağlayıcılığı var ve şikâyet edilirsen ceza alabilirsin.

-Kim kime dum duma bir ortam olduğu için bir anda vezir de olabilirsin rezil de olabilirsin. Her zaman dikkatli olmalısın.

-Tweetlerini sadece seni takip edenler görebilir. Ancak yazdıkların diğer insanlar tarafından (özellikle de fenomenler tarafından) retweet yapılırsa binlerce insan görür.

-Yazdıkların samimi ve sıcak olmalı. İnsanları küçümseyen, reklam ya da propaganda şeklindeki yazılar dikkat çekmemektedir.

-Son olarak takipçi sayını arttırmak için sahtekâr takipçi kazanma uygulamalarının tuzağına düşmemelisin. Takipçi bulmaya değil, düşünce paylaşmaya odaklanmalısın.

Haydi kolay gelsin:)

 

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.