Yeni Evliden Evleneceklere Tavsiyeler


Aslında bu yazım evlilik düşüncesi olanlara değil de düğün hazırlığı yapanlara yaptığım tavsiyeler üzerine olacak. Çünkü evlilik düşüncesi olanlara şimdiye kadar birçok kişi tavsiyelerde bulundu. Ama iş düğün hazırlığı yapma aşamasına gelince tavsiye verecek kimse bulunmuyor. Hâlbuki evlenecek gençlerin bu aşamada da çok fazla tavsiyeye ihtiyacı oluyor.

İşte bu boşluğu bir nebze olsun doldurmak için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duydum. Umarım faydalı olur:

-Öncelikle çok sabırlı olun, acele etmeyin, kızmayın.

-Düğün hazırlığında aileniz her konuda %100 destek veriyorsa ne ala. Yok, eğer birçok şeyi siz yapacaksanız işiniz biraz zor. Ancak ne olursa olsun herkesle ve her şeyle bire bir muhatap olmayın. Aile içinde iş bölümü yapmak sizi rahatlatacaktır.

-Düğün salonu tutarım, parasını verip keyfime bakarım diyorsanız 10bin lira civarı bir parayı buna ayırmanız gerekiyor. Eğer yakın çevrenizde düğüne müsait bir alan (okul bahçesi, park, çay bahçesi v.s.) varsa düğünü orada yapabilirsiniz. Zaten bu aralar kır düğünleri çok moda:)

-Kır düğünü için organizasyon şirketleriyle anlaşıp kafanızı dinleyebilirsiniz. Öbür türlü bütün ayrıntıları (ama hepsini) siz planlamak zorundasınız. (Sıfırdan organizasyon planlamanın zorluğunu gördükten sonra organizasyon işi yapanları tebrik etmek istiyorum.)

-Düğün alışverişinde “tok satıcılardan” uzak durun. Mesela gelinlik alacaksınız. Piyasada iki bin liranın altında gelinlik bulmak zor. Ama siz satıcıya “bin lira ve altındaki gelinliklerinizi görmek istiyorum” deyin. Bunu söylediğinizde satıcının tavırları değişiyorsa o dükkandan hemen çıkın. Yok eğer satıcı hala aynı ilgiyi devam ettiriyorsa gelinlik modelleri için katalog isteyebilirsiniz.

-Yakın çevrenizde dere, göl kenarı, sahil gibi güzel alanlar varsa kesinlikle stüdyo çekimi düşünmeyin. Fotoğrafçıyla anlaşıp dış çekim yaptırın.

-Şimdi “yok artık” diyeceksiniz ama mümkünse kınalık ve gelinliği kiralayın. Çünkü ömrünüzde bir defa giyiyorsunuz, sonrasında gardıropta yer kaplamaktan öteye gitmiyor, uzun vadede düşününce israf olduğunu fark ediyorsunuz. Mesela damatlık öyle değil. Kenarlarındaki süsleri çıkarıp takım elbise olarak yıllarca giyebilirsiniz. (Tabi, kiralayalım deyince değer vermiyormuş gibi algılayanlar oluyor. Çift olarak fikir birliğiniz varsa kiralayın, yoksa hiç tartışmayın, alın gitsin.)

-Tahammülsüzlüğün had safhada olduğu bu devirde en ufak meseleden ayrılık çıkabiliyor. Aman dikkat! (Şunu da unutmayın, birileri mutlu olacak diye inancınızdan ve kişiliğinizden taviz vermeyin. Taviz tavizi doğurur. Nasipten öteye yol olmadığını unutmayın.)

-Aileler eğer sorun çıktığında tampon görevi görüp sizi koruyorsa süper. Ama aksine size sorun çıkartıyorsa işinize fazla karıştırmayın.

-Davetiyeleri kendiniz dağıtmaya kalkmayın. Akrabalarınızdan yardım isteyin. Yoksa hem çok yorulursunuz hem de arada unuttuğunuz birileri çıkar, moraliniz bozulur.

-Düğün yemeği için yakın çevrenizde bu işi çok uygun fiyata yapacak birileri mutlaka vardır. Siz yemek malzemelerini aldığınızda kaşığı-çatalı-tabağıyla gelip çok güzel bir şekilde yemeğinizi ve bulaşığınızı halledeceklerdir. Ses sistemi için cami, yurt gibi yerlerden yardım isteyebilirsiniz. Sunuculuğu da tanıdığınız birisine yaptırabilirsiniz. Kısacası bunları bulmak zor değil. Yeter ki bulmak isteyin:)

-Hani olmaz ama yine de aklımdayken söyleyeyim. Düğüne yakın ve düğün sonrasında çok yakın akrabalar haricinde kimsenin evinde yemek yememeye çalışın. İnsanların niyetleri maalesef yüzlerinden anlaşılamıyor.

-Düğünde sünnet olan; nikâhı çevreye duyurmak, Kuran-ı Kerim okumak ve misafirlere yemek yedirmektir. Bunların harici lükse ve israfa kaçıyor aslında.

-İslami olmayan düğünler için bir şey demek istemiyorum. (Bu konuda başka bir yazı yazma planım var.) Ama İslami düğün yapıyoruz diyerek diğer düğünlerle israf konusunda yarışacak bir düğüne imza atmak yerine kendinizden bir şeyler katarak da güzel bir düğün yapabilirsiniz mesela.

-Son tavsiyem ilk tavsiyeyle aynı olacak: Çok sabırlı olun, acele etmeyin, kızmayın.

Yazarın Notu: Yazının “düğün nasıl ucuza getirilir” şekline dönüştüğünün farkındayım. Ama tüm o tantana bitip de herkes evine dağıldığında eşinizle hayata her anlamda “sıfırdan” başlamak istemiyorsanız iktisatlı davranmanızda fayda var. Bir de şu var; “ömrümüzde bir defa evleniyoruz” diyerek sizi türlü türlü masrafa sokan insan yerine “düğünde gösterişe vereceğimiz parayı düğünden sonra araba veya ev için kullanabiliriz” şeklinde size yardımcı olan bir eş bulmak sizi daha huzurlu yapacaktır.

Son Söz: Burada yazdıklarım sadece tavsiyelerden ibaret. Yapıp yapmamak tamamen size kalmış:) Saygılarımla…

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

8 yorum

 • Bahadır
  17 Eylül 2013 de 14:49

  Slm Cem (quup’tan Bahadır EKİCİ).Yazın çok güzel tebrik ederim.Fakat anlattıklarını anlayabilecek karşı tarafı bulmak o kadar zor ki.Ayrıca saçma sapan adetlerle dolmuş taşmış, tamamen insanları soymak üzere tasarlanmış bir organizasyon bu.Nerden biliyorum dersen kardeşim yakın zaman evlenecek ordan.O yüzden tavsiyelerin işe yarayacak 🙂 Tekrar tşkler 🙂

 • Beşparasız
  20 Eylül 2013 de 08:36

  Yazın çok güzel aslında , anlayana..Düğün bütçesinin yarısını düğün salonuna şaşaaya ayıran kişiler sonunda birsürü zorluk yaşıyor..Adet gelenek görenek fuzulu adetler çokk..Ama çifler kendi ailelerine bunları istemiyoruz derlerse ailelerde ısrar etmeyecektir 🙂
  Allah fırsatçı esnafın eline kimseyi düşürmesin , zorr 🙂

 • deniz
  5 Şubat 2014 de 04:53

  Hocam izlerken bile rahatsız olduğum bir durum var ki söylemeden geçemicem. Takı merasimleri varya işte o. Ne saçma sapan bir durumdur. Adamın biri bağırır; Kızın amca oğlundan bir çeyreeekk. Gelin ile Damat öylece beklerler. Çirkin işte. Evlenecek olan arkadaşlar varsa bence nikah en iyisi. Temiz. Sonra git eğlen olsun bitsin. Haksız mıyım ? 🙂

  • cem
   5 Şubat 2014 de 13:53

   Takı törenleri niçin var anlamış değilim. İmkanı olmayan insanları küçük düşüren, imkanı olanları göğe çıkaran saçma bir olay. Ama yapılıyor işte:)

 • ali y
  31 Ocak 2015 de 22:17

  yeni evlenecek kişiler için beyaz eşya konusunda yardımcı olabilecek bir yazı gerçekten dikkat çekici olur sevgiler.

 • konyaweb
  18 Haziran 2015 de 10:19

  Çok güzel bir yazı dizisi olmuş teşekkür ediyorum paylaşım için üstat.

 • Sadık
  23 Mart 2017 de 14:03

  Güzel yazınız için teşekkür ederiz

 • Davetiye Modelleri
  30 Mart 2017 de 15:45

  Evlenmek zor oldu be

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.