Yoksa siz hala…


 

İnsan ömrü çeşitli evrelerden oluşur. Bu evreler içinde en önemlisi çocukluk, ikinci sıradaki ise ergenliktir. Çocuk adeta bir kamera gibi gördüğü, duyduğu, yaşadığı, hissettiği her şeyi kaydeder ve büyüdükçe bu kayıtların etkisiyle davranmaya başlar. Ergenlik çağı ise kişinin birey olarak kendini topluma kabul ettirme ve kişiliğini oturtma evresidir.

Bu evrede akıl tatile çıktığı için vücudun kontrolü duyguların ve cinsel dürtülerin eline geçer. Kişi 20 yaşını geçip de aklı kontrolü yeniden ele alana kadar düşünmeden, duygularının emrettiği şekilde davranır. Bu nedenledir ki bir ergenin davranışlarını ve ani çıkışlarını anlamak zordur. O sadece vücudunu tanımaya, kendisini keşfetmeye, kişiliğini oturtacak bir kalıp bulmaya çalışmaktadır.

Dedim ya, akıl tatile çıktığı için fazlasıyla duygusal davranmakta ve düşünmemektedir. İlerisini düşünemediği için de hatalar yapması kaçınılmazdır. Gözüne güzel gelen her şey onun için hem iyidir, hem de onun olmalıdır.

Evet, bir ergen için karşısındaki kişi fiziksel olarak güzel ya da yakışıklıysa o mükemmeldir ve onun olmalıdır. Burasını anlayabiliyorum. Sonuçta büyümekte olan bir genç var karşımızda. Üç-beş yıl sonra aklı başına gelecek ve bu huyundan vazgeçecektir. Vazgeçmelidir.

Amma velakin, bu yazıma sebep teşkil eden kişiler maalesef ergenlik çağından çıkamamış olan zat-ı muhteremlerdir.

Ne diyeceğimi bilemedim bu arkadaşlara en azından bloğum vasıtasıyla birkaç söz edeyim dedim.

Eğer çevrenizden birisi olur olmadık her şeye alınıyorsa, ikide bir küsüyorsa, herkesin sadece onunla ilgilenmesini bekliyorsa, sırf yakışıklı/güzel diye birisini beğeniyorsa veya yakışıklı/güzel değil diye birisini iğrenç buluyorsa ve yaşı 20’nin üzerindeyse müjde; ergenlikten çıkamamış yetişkin vakasıyla karşı karşıyasınız demektir.

Özellikle dış görünüşe göre karar verenler, hala ergenlik çağındaki bebekler gibi dış güzelliğin insanı mükemmel yaptığını sanan zavallılar beni hayretler içerisinde bırakıyor. Zaten evlilik kurumunun suyunu çıkaranlar bir bu yetişkin ergenler bir de 40 yaşını geçmiş ve 4 koca değiştirmiş kokuşuklardır. Eş seçerken birinci grup sırf dış güzelliği yeterli bulurken ikinci grup sırf para pula bakar.

Neyse konuyu değiştirmeden aynı kişilere yüklenmeye devam edeyim. Sevgili yetişkin ergenler, lütfen biraz büyüyün ve ergenlik çağından çıkın artık. Sırf dış güzellik insanın içini de güzel yapsaydı bu kadar boşanma yaşanmazdı ülkemizde.

Daha da acısını söylemem gerekirse, bu zavallılar eşlerinin veya sevgililerinin yanında bile bu huylarından vazgeçmeyip güzel bir kız ya da yakışıklı bir erkek görünce ağızlarının suyunu akıtmaktadırlar. Bu neyin açlığıdır anlayamıyorum.

Bırakın artık şu berbat huyunuzu ve azıcık aklınızı başınıza alın. Büyüyün ya büyüyün artık.

Sizden hazzetmesem de vicdanımın sesini ağır bastığı için size son bir iyilik yaparak yazıma son vereyim. İnsanı kaliteli yapan şeyler dış görünüşü değil şunlardır:

-vicdanı –insanlığı –huy güzelliği –saygı ve sevgisi –imanı –namusluluğu –düşünceli oluşu –duyarlılığı

Siz hala ergen kalmakta kararlı mısınız?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Aforizma Kasmak 3 başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

Satılık Gülücükler

Sahi neydi aşk?

Dilime Dolananlar 10

11 yorum

 • Davut Özer
  16 Ocak 2014 de 09:46

  İman, vicdan, insanlık, namus, duyarlılık ,huy güzelliği, saygı ve sevgi, düşünceli olmak !
  Çok haklısın hocam. İnşallah akılları tatilden hala dönemeyenler için yol gösterici olacaktır bu paylaşımlarınız.

 • Reyhan
  16 Ocak 2014 de 12:52

  Onların kişiliği öyledir belki.Hallerinden memnunlardir kimbilir…Ne derler ; Akıl yaşta değil baştadir.

 • deniz
  5 Şubat 2014 de 04:07

  Ergen yakıştırması, yazınıza sebep teşkil eden kişiler hafif olmuş bence hocam.Bunu da sizin hassasiyetinize bağlıyorum.İçi boş, içgüdüsel hareketlerine sınır koyamayan, fütursuzca hareket eden bu kişiler aslında çocukluk dönemini baskı altında geçiren bireyler olmalı. Ki bu aslında bir iç isyanın bize yansıması.Ne diyelim, Allah hepimizin yardımcısı olsun.

  • cem
   5 Şubat 2014 de 13:58

   Her ne olurlarsa olsunlar nefretimi celbediyorlar:)

 • Kübranur
  25 Şubat 2014 de 03:37

  Ergenlik zor iş hele ki şimdinin ergenleri insan tanıyamıyor karşısındakini. Ama doğal olarak olması gereken şeyler bunlar sinirlenmeler,alınganlıklar vs. sonuçta dediğiniz gibi duyguların hakimiyeti altındalar.Ama ben şuna inanırım ki bir insan ne kadar duygularının hakimiyeti altında olursa olsun, eğer o insanın imanı kuvvetliyse,- bence imanın yaşı yoktur- vicdanlı ise ve biraz da sabırlı ise o kişinin ergenliği de ondan sonrası da gayet sağlam bir gidişat içerisinde olur. bence..:)

 • inci
  7 Ocak 2015 de 19:19

  Bana kalırsa bu ergenlik değil,burada başka bir konu söz konusu. Öyle olsa, tüm erkekler ergenlikten çıkamamışlar listesinde başı çekerlerdi..

 • intech güvenlik
  7 Haziran 2015 de 10:04

  çok teşekkürler paylaşım için

 • hasan
  8 Aralık 2015 de 09:58

  paylasımlarınızı cok begeniyorum elinize saglık

 • Ozan
  13 Aralık 2015 de 14:44

  çok harika olmuş başarılar paylaşımlarınız için teşekkür ederim

 • ayhan
  3 Haziran 2016 de 13:16

  güzel bir yazı, tebrik ederim

 • elanur
  22 Ekim 2017 de 23:56

  hocam ne yazdığınızdan çok üslubunuz çok hoşuma gidiyor ellerinize sağlık tebrik ediyorum sizi

Yorum Bırakabilirsiniz

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.