Ziyaretçilere Eski Yazılarınızı Nasıl Okutabilirsiniz?


Blog açmak artık çocuk oyuncağı. Bir iki tıklamayla kısa bir sürede bloğumuz hazır hale gelebiliyor. Blog açmak kolay ama onu devam ettirebilmenin tek yolu ziyaretçiler. Ziyaretçi gelmeyince kendi kendine çalıp söylemenin hiçbir anlamı olmaz.

Peki, bloğa ziyaretçi çekmek için ne yapmak gerekiyor?

Tabi ki öncelikle bloğu çeşitli şekillerde duyurmak gerekiyor. Bu da reklamla, sosyal ağlarla, arkadaşlarınıza söyleyerek veya başka şekillerde olabilir.

Ziyaretçiler de gelmeye başladıysa artık yapman gereken düzenli bir şekilde içerik eklemeye başlamak. Ziyaretçilerin kaçmaması için bu içeriklerin orijinal, ilgi çekici, eğlendirici ya da işe yarar şeyler olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer bunlara sahip bir bloğunuz varsa zamana bırakın. Zaman içinde bloğunuz başarıya ulaşacaktır.

Şimdi gelelim yıllar içinde bloğunda biriken yazıları yeni gelen ziyaretçilere okutmaya. Malum, anasayfada en son yazılan yazılar görünür. Peki, eski yazılar ne olacak?

-Öncelikle bloğunuzun arama motoru dostu olması gerekiyor. Çünkü arama yapan birisi aradığı bilgiyi sizin bloğunuzda bulursa yazının yeni-eski olduğuna bakmadan onu okuyacaktır.

-Her yazının altında Benzer Yazılar bölümü olmazsa olmaz. Çünkü bir yazıyı okuyan ziyaretçi ona benzer başka yazılara da göz atmak isteyebilir.

-Arama kutucuğu çalışır halde ve göz önünde olmalıdır. Ziyaretçi aklına takılan bir şeyi aramak isteyebilir.

-Yazıların altına “bu yazıyı beğendiyseniz bundan önceki şu yazıma da göz atabilirsiniz” şeklinde not bırakabilirsiniz.

-Dikkat çekici bir yere, tıklayınca rastgele yazı getiren bir link konulabilir. İnternette canı sıkılan takipçiniz bloğunuzu açıp bu linke tıklayarak eski yazılarınızdan birisini okumak isteyebilir.

-Yazıların altında mutlaka sosyal paylaşım butonları olmalı. Eski yazılarınızdan birisini okuyan ziyaretçi onu beğenirse sosyal ağlarda paylaşır. Böylece bir sürü kişi bu yazınızı okur.

-En çok okunan ya da en çok yorumlanan yazılarınızı anasayfada gösterebilirsiniz. Böylece ziyaretçinin aklında “acaba bu yazılar neden çok okundu ya da yorumlandı?” sorusu oluşacaktır. Bu soru yazılarınızı okumaları için yeterlidir.

-Son olarak; eğer gerçekten yararlı, ilgi çekici veya iyi zaman geçirten yazılar yazarsanız gelen ziyaretçi geriye doğru giderek bütün yazılarınıza göz atacaktır. (Ben bunu başka bir blogda yaptım mesela.)

Eski yazılarınızı okutmak için siz neler yapıyorsunuz?

Bu yazımı beğendiyseniz bir önceki Türk Yapımı Sosyal Ağlar – 7. Güncelleme başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Aruchan

Henüz yeni dünyaya geldim. Gelir gelmez de babam tarafından bu blogun başına geçirildim. Daha dişim çıkmamış, altıma ediyorum ama blog yazacağım, yok artık! Hemen cennetmekan dedem Fatih Sultan Mehmet Han gibi babama dönüp “eğer blog seninse blogunu yazmaya devam et, yok eğer blog benimse emrediyorum blogu sen yazacaksın” dedim ve uyumaya devam ettim. Çünkü büyüyüp buraları devralmak için uyumam gerek.

Bunları da sevebilirsin

1 Yorum

Yorum Bırakabilirsiniz

Son Yorumlar

google+ ta takip et!

instagramda takip et!

Something is wrong.
Instagram token error.